Необходимо е подробно разпитване на пациента за наличието на рискови полови контакти, начало на половия живот, първа менструация, наличие на други заболявания и хормонални проблеми, прием на медикаменти и други.

Извършва се колпоскопия, с или без биопсия, изследване със спекулум за откриването на локални увреждания в нормалната структура на половите органи. Прицелната биопсия (вземане на материал от засегната структура и последващо охарактеризиране) е с високо информативно и диагностично значение.
Хистероскопията представлява ендоксопски метод, при който се извършва оглед на маточната лигавица и се взима материал за изследване.
Резултатите от лабораторните изследвания рядко са високо информативни. Обикновено се установяват намаление на хемоглобин, хематокрит, желязо и еритроцити в резултат от кръвотеченията и развитието на лекостепенна анемия. Препоръчва се изследване нивата на чернодробните ензими и бъбречни показатели за определяне на налични увреждания в тяхната функционална активност.
При определени карциноми е възможно изследването на туморни маркери (имунодиагностика). При овариален карцином част от изследванията включват карциноембрионален антиген, СА-125 и ОСАА, които не са строго специфични, а по скоро с ориентировъчен характер. Някои от туморите на яйчника са хормон-продуциращи, поради което с диагностично значение е определянето на нивата на алфа-фетопротеин, човешки-хорионгонадотропин.
От образните методи често се прилага ехография (ултразвуково изследване), включително и при рутинните, профилактични прегледи ,тъй като методиката се отличава с висока информативност, не причинява дискомфорт или болка на пациента.
Ултразвуковото изследване се използва за комплексна оценка на състоянието на женските полови органи.
Цистоскопията е ендоскопски метод за оглед и определяне състоянието на лигавицата на пикочния мехур. Ректоскопия се прилага за оглед на лигавицата на правото черво, използва се и венозна урография (за определяне на нарушения по хода на уретерите), рентгенография на гръден кош (за наличие на метастази в белия дроб), лимфография (контрастен метод за определяне състоянието на лимфните съдове и структури).
При съмнения за неоплазма, съмнения за метастази или при противоречиви резултати при другите методи на изследване, се препоръчва извършване на компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс, тъй като се отличават с изключително добра и висока разделителна способност.
При карцином на вулвата диагнозата също се основава на резултатите от биопсията, като материал се взима от най-сериозно засегнатите участъци. За определяне на степента на засягане на отделните участъци се прилага тест с тупфер, напоен в еднопроцентен воден разтвор на толуидиново синьо. В резултат настъпва синьо оцветяване на кожата на вулвата, като биопсия се взима от най-тъмно синьо оцветените зони, тъй като за тях има най-голяма вероятност да са засегнати от неопластичния процес.