Сърдечната недостатъчност често се проявява след увреждане или отслабване на сърцето в резултат на други болестни състояния.
Състоянието може да засегне всеки човек. Все пак някои фактори увеличават риска от появата му.
Негроидната раса има най-голям риск от сърдечна недостатъчност, в сравнение с другите раси. Мъжете страдат от това състояние с по-висока честота от жените. Хора с придружаващи заболявания, които увреждат сърцето, също са с повишен риск.
Рисковите фактори за развитие на сърдечна недостатъчност включват:

- Високо кръвно налягане – сърцето работи по-затруднено и усилено, ако кръвното налягане е по-високо.
- Висок холестерол – високи нива на холестерол и триглицериди могат да предизвикат инфаркт. Холестеролът и триглицеридите са основните липиди, които циркулират в кръвната плазма. Холестеролът е важен компонент на клетъчните мембрани и се изисква за синтеза на стероидни хормони и жлъчни киселини. Триглицеридите са форма за съхранение на мастни киселини, получени от храната или синтезирани в черния дроб, които са важен източник на енергия и мастни киселини, необходими за образуването на фосфолипиди – основен компонент на клетъчните мембрани.
Високите серумни нива на липидите, особено повишеното ниво на липопротеините с ниска плътност (LDL), са силно свързани с развитието на атеросклероза и пряко асоциирани с риска от атеросклеротични сърдечно-съдови инциденти. Атеросклерозата се характеризира с промени на кръвоносните съдове поради отлаганията на плака, което води до намален кръвен поток. Отделянето на плака и последващата тромбоза може да доведе до внезапно блокиране на артериите и да предизвика инфаркт.
- Инфаркт – след преживян инфаркт, изпомпването на кръвта може да е затруднено поради увреждане на сърцето.
- Коронарна болест – отслабването на сърдечния мускул е резултат от недостатъчното снабдяване на сърцето с богата на кислород кръв поради стеснените артерии.
- Диабет – диабетът повишава риска от възникване на високо кръвно налягане и коронарна болест.
- Прием на някои лекарства – употребата на някои медикаменти може да увеличи риска от сърдечна недостатъчност. Такива могат да бъдат нестероидни противовъзпалителни средства, някои антиаритмични средства, някои лекарства за лечение на неврологични и психиатрични заболявания, високо кръвно налягане, диабет, белодробни заболявания, урологични проблеми, рак, хематологични нарушения, възпаление и инфекция, някои медикаменти, използвани при анестезия.
- Сънна апнея – Сънната апнея е състояние, което се характеризира с епизоди на спиране на дишането по време на сън. Сънната апнея може да доведе до непълноценен сън, значителна сънливост през деня и безсъние. Оставена без лечение, сънната апнея може да допринесе за влошаването на състояния като високо кръвно налягане, редица сърдечни заболявания, пулмонална хипертония, инсулт и сърдечна недостатъчност.
- Сърдечно заболяване, засягащо клапите – индивиди със заболяване на клапите на сърцето имат повишен риск от развитие на сърдечна недостатъчност.
- Вродени сърдечни дефекти – някои хора с вродени сърдечни аномалии развиват сърдечна недостатъчност. Вродени сърдечни дефекти, които могат да причинят сърдечна недостатъчност, са например вродени аномалии на аортната и митралната клапа и др.
- Отклонения на сърдечния ритъм – могат да доведат до увреждане на сърцето и сърдечна недостатъчност.
- Хипертиреоидизъм – повишената активност на щитовидната жлеза води до засилено функциониране на тялото, поради което сърцето може да се преумори, опитвайки да задържи този ритъм.
- Заболявания на съединителната тъкан – състояния, като системен лупус еритематозус, саркоидоза и амилоидоза, могат да увеличат риска от развитие на сърдечна недостатъчност.
- Вирусна инфекция – може да предизвиква увреждане на сърцето.
- Наднормено тегло – крие по-висок риск от сърдечна недостатъчност.
- Тютюнопушене – употребата на тютюн може да повиши риска от развитие на сърдечна недостатъчност.
- Консумация на алкохол – прекомерната употреба на алкохол може да доведе до отслабване на сърцето и последваща сърдечна недостатъчност.