Проф. д-р Иван Щерев: Целта на скрининговите методи е да се намали бремето на раковите заболявания, чрез откриването им в ранен стадии
Проф. д-р Иван Щерев Донев, дм. е част от онкологичния екип на МБАЛ „Надежда“. Защитава докторска степен в Япония. Хабилитира се в МУ Варна. Рецензент на водещи международни списания по онкология: Cellular Physiology and Biochemistry, Karger, Clinical and Translational Oncology, Springer и др. С международно признати научни разработки в областта на колоректалния карцином.
Кои са най-подходящите методи за скрининг на рак на дебелото и право черво?
Скринингът се дефинира като изследване, провеждано сред населението на асимптоматични лица, за да се открие определено заболяване. Целта на скрининговите методи а е да се намали бремето на раковите заболявания , чрез откриването им в ранен стадии. Насочен е към преобладаващото здраво население и следователно трябва да се провежда само след внимателно обмисляне на вредите и ползите от него. В момента в световен мащаб се използват следните методи за скрининг: фекалният тест за окултно кървене по Guaiac (gFOBT) ; имунологичният фекален тест за окултно кървене (iFOBT) ; флексибилната (гъвкава) колоноскопия; компютърно-томографската колонография (виртуална колоноскопия); бариевата клизма (иригографията) с двоен контраст. Независимо от всички тези възможности, флексибилната колоноскопията с вземане на биопсия е златен стандарт за поставяне на диагнозата.
Кои са рисковите групи, които задължително трябва да провеждат скрининг за превенция рака на дебелото и право черво?
Това са хората, които имат роднина с колоректален рак на възраст под 45 години или двама роднини от първа степен с рак на дебелото черво, диагностицирани на каквато и да е възраст. За тях съществува по-висок относителен риск от колоректален рак. Те би трябвало да бъдат информирани и обучени по отношение на симптомите на колоректален рак и важността на това да съобщават, ако други членове на семейството развият ракови заболявания. Настоящите препоръки за лицата от тази група включват извършване на колоноскопия на 35-40 годишна възраст и отново на възраст около 55 години. Рискови лица са също и такива, страдащи от определени стомашно-чревни заболявания (като улцерозен колит или болест на Крон), някои наследствени генетични заболявания, като наследствена аденоматозна полипоза или наследствени неполипозни колоректални карциноми.
Какво представляват тестовете за скрито кървене в изпражненията?
Фекалният тест за окултно кървене по Guaiac (gFOBT) в момента е най-често използваният метод в програмите за скрининг по целия свят. Той отчита пероксидазната реакция на хемоглобина, която кара отчитащата лента да промени цвета в синьо. Тъй като е възможно да реагира с животински хемоглобин, са необходими диетични ограничения, за да се изключат фалшиво положителни резултати. Другият фекален тест е имунологичният фекален тест за окултно кървене (iFOBT), който реагира единствено и само с човешкия хемоглобин, така че ограниченията в диетата не се считат за необходими. Недостатъкът на iFOBT е неговата цена, но понастоящем тя се доближава до тази на gFOBT за качествени тестове. Тъй като този тест притежава по-висока чувствителност и специфичност в сравнение с gFOBT, то iFOBT се използва все по-често в скрининговите програми.
Какво представлява колоноскопията? Какви са рисковете при провеждане на колоноскопията?
Колоноскопията е ендоскопска процедура, която позволява на лекаря да наблюдава върху екран цялата лигавица на дебелото черво. Използва се специален апарат, наречен колоноскоп или ендоскоп. Рискът от сериозни нежелани реакции е по-висок от всеки друг скринингов тест (1/500 перфорации на дебелото черво). Въпреки, че е златен стандарт, според немалко водещи автори колоноскопията няма да се утвърди като идеалния скринингов тест, поради високите разходи, нежеланите усложнения и липсата на обучени специалисти.
Какви други методи и средства съществуват за профилактика на рака на дебелото и право черво?
Пример за профилактика е воденето на здравословен начин на живот, включващ спазване на диета с консумация на повече плодове и зеленчуци и по-малко месни продукти, контрол на телесното тегло, активна физическа дейност, редуциране на заседналия начин на живот и не на последно място избягване на тютюнопушенето. Както споменахме вече, други скринингови методи са : фекалният тест за окултно кървене по Guaiac (gFOBT) ; имунологичният фекален тест за окултно кървене (iFOBT) ; флексибилната (гъвкава) сигмоидоскопия; колоноскопията; компютърно-томографската колонография (виртуална колоноскопия); бариевата клизма (иригографията) с двоен контраст.
Независимо от всички тези възможности, без флексибилна колоноскопия с вземане на биопсия е невъзможно поставяне на диагнозата.
Автор: Портал на пациента
Подобни новини
Проф. д-р Екатерина Пейчева: Наблюдаваме бум на рядката болест Меркел-клетъчен карцином
Проф. д-р Екатерина Пейчева, е специалист по дерматология и венерология,...
Превенция на самоубийствата: информация за учители и други служители в училищата
Самоубийството е една от водещите причини за смърт сред 15-19 годишните....
В помощ на пациентите с хепатит – виртуални консултации
Ти си пациент с хепатит и имаш нужда да поговориш с някой относно твоите емоции...
Проф. Росен Николов: Лечението на болестта на Крон е важно не само за спиране хода на болестта, но и за ресоциализацията на пациентите
Поставянето на диагнозата е трудно и понякога отнема до 3 години...