Антоан Порожанов: В 20 европейски страни гражданите участват в политиката за опазването на околната среда
Предлагаме ефективни форми това да стане и в България
Хора със „зелена” идея може да подобрят качеството на околната среда
Да се улесни гражданското участие в политиката и законодателството в областта на опазване на околната среда в България. С тази цел на 4 април 2019 г. стартира европроектът „Подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политиката и законодателството, свързано с опазването на околната среда”, финансиран по Оперативна програма „Добро управление“ и съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Водещата организация по проекта е Сдружение „Вяра, Образование и Бъдеще” (ВОБ) в партньорство с Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС). Ето какво сподели по този повод Антоан Порожанов, един от водещите експерти, създали сборника.
Г-н Порожанов, какво е особеното на този проект и как неговото изпълнение би помогнало за опазването на околната среда?
В последните години проблемът със замърсяването на околната среда става все по-належащ и предизвиква гражданския интерес. Съществуват много организации в световен, национален и дори регионален мащаб, чиято цел е да се борят за опазване на околната среда и с времето тяхното лоби става все по-силно. Световните и европейски лидери осъзнават проблема и поради тази причина в последните години се предприемат много действия за решаването му и се приемат нормативни документи, които целят опазването на околната среда. Такива са „Парижкото споразумение”, Регламентът на Европейския съюз 2018/956, както и държавни и местни „зелени“ стратегии.
Настоящият проект по Оперативна програма „Добро управление” е насочен към насърчаването на гражданското участие в законодателните процеси, свързани с опазването на околната среда.
Какво вече направихте по проекта?
В първият етап на проекта беше изготвен „Сборник с добри практики и успешни модели за гражданско участие от страните в Европейския съюз и препоръки за внедряването им в Република България, с цел опазване на околната среда”. Сборникът е разделен на три основни части – добри практики за гражданско участие в законодателните процеси, успешни „зелени” модели в европейски градове и препоръки за подобряване на гражданското участие в законодателните процеси в Република България за опазване на околната среда.
В първата част са представени и анализирани добри практики за гражданско участие в 20 държави от ЕС и Швейцария, които показват различни методи и модели на допитване до граждани и Неправителствени организации. Тези добри практики показват по какъв начин европейските държави успяват да се консултират с гражданите си, придавайки важност на тяхното мнение, както и да улеснят административния процес при пълна прозрачност и отчетност. В следващата част на сборника са представени конкретни примери за гражданско участие, свързано с подобряването на околната среда в европейските градове Хага и Милано. Тези примери са по-конкретно свързани със „зелената“ идея на местните администрации, които насърчават гражданското участие в постигане на заложените цели и резултатите са впечатляващи.
Третата част на сборника представя препоръките на нашия екип за конкретни стъпки в България да се повиши гражданското участие в опазването на околната среда и не само. На първо място са консултациите и диалога с гражданите, администрациите да се съобразяват с гражданските позиции и идеи при вземане на решения, както и да има пълна отчетност и прозрачност на извършените действия. На второ място се насърчават местните администрации да отпускат част от бюджета си към граждани със „зелена” идея, която ще подобри качеството на околната среда в конкретната местност. Насърчаването на тези идеи следва да е не само финансово, а и чрез намаляване на административната и бюрократична тежест за всеки от проектите.
Как всичко това може да стане на практика?
Нашата препоръка е да се изгради интернет платформа, в която да се обсъждат всички проекти на нормативни документи, свързвани с опазване на околната среда. Там също да се води отчетност на всички измервания и изпълнението на всички проекти. Това ще е основна платформа за масова дискусия на всички заинтересовани страни и може да намери приложение във всички аспекти на управлението, а не само по темите за опазване на околната среда. Това е един успешен модел на електронно правителство, който действа в някои от европейските страни и тепърва ще става все по-популярен с времето.
Изтточник: Rodopinews.com