Румен Русев: Интернет платформа гарантира участието на гражданите в опазването на околната среда
Всеки човек или НПО може да се включи в консултативните органи
Да се улесни гражданското участие в политиката и законодателството в областта на опазване на околната среда в България. С тази цел на 4 април 2019 г. стартира европроектът „Подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политиката и законодателството, свързано с опазването на околната среда”, финансиран по Оперативна програма „Добро управление“ и съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Водещата организация по проекта е Сдружение „Вяра, Образование и Бъдеще” (ВОБ) в партньорство с Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС). На базата на анализираните добри практики на гражданско участие в опазването на околната среда в над 20 страни в Европейския съюз по проекта е изработен механизъм как да се гарантира това участие и на българските граждани и НПО. Ето какво сподели по този повод Румен Русев, един от водещите експерти, създали сборника.
Г-н Русев, след като изследвахте добрите практики в ЕС, какви са механизми предлагате да се въведат в България за гражданско участие в опазването на околната среда?
Начините за гражданско участие са описани подробно в изготвения по проекта „Механизъм и инструментариум за обратна връзка и оценка от страна на гражданите и бизнеса относно действията, свързани с опазването на околната среда”. За всяка от препоръките в изготвения от нас сборник са представени конкретни стъпки – те гарантират гражданско участие в законодателния процес и в последващия контрол на предприетите действия.
Най-важно при консултативните органи е те да включват представители на администрацията, на неправителствени организации, както и обикновени граждани, които не членуват в НПО, но са конкретно засегнати от конкретната тема на консултацията. При провеждането на консултациите следва да бъдат изслушани всички присъстващи и да бъде обсъдено всяко адекватно мнение и предложение.
При финансирането на граждански „зелени” проекти, участието на гражданите е очевидно. Описали сме конкретни стъпки за предоставяне на общински парични средства на граждани по техни проекти. Ръководили сме се от опита на Хага. Там с помощта на безвъзмездни средства от общината и практическа подкрепа за съвместни действия с гражданите добрите им идеи се превръщат в реалност. Градът е заделил бюджет от 1,4 млн. евро, по който се предоставят до 8000 евро на всеки гражданин с идея за подобряване на околната среда или за намаляване на вредните емисии във въздуха и за използването на зелена енергия в кварталите. Резултатите надминават очакванията, като броят на проектите се увеличава с всяка изминала година. Сега Хага се възползва от над 75 уникални идеи, които включват хиляди граждани и донасят работа за стотици фирми. Много от тези проекти вече са изпълнени без директна финансова подкрепа от общината.
Каква е ролята на интернет платформата, която предлагате?
Интернет платформа осигурява участието на гражданите в консултативните органи. С няколко думи – идеята на платформата е всеки гражданин да може да се регистрира като уникален потребител в платформата, която му дава достъп до всички обществени обсъждания, свързани с околната среда и не само в тази област. Всеки гражданин има правото да изразява своето мнение по конкретния казус, като на база на адекватността на предложенията и поведението му в платформата неговият рейтинг може да бъде висок. Това ще доведе до по-сериозно разглеждане на неговите предложения. Ако рейтингът му е нисък, това би довело до обратния ефект или до изключване от платформата.
Как ще се гарантира гражданският контрол върху изпълнението на политиките по опазване на околната среда?
Гражданите ще имат основна роля по контрола на изпълнението и по мониторинга на процеса. Във всяка от препоръките, представени в сборника по проекта, се набляга на отчетност и прозрачност. Гражданите ще гарантират за тях. При изпълнение на дейности и проекти, гласувани на консултативните съвети, отделните членове на този съвет ще са задължени да се разписват на всеки отчет за изпълнение на дейности, обсъждани по време на консултациите. Тези отчети ще бъдат публикувани, за да бъдат достъпни до всеки заинтересован гражданин.
При „зелените“ проекти на граждани, финансирани с общински средства, контролът на изпълнението и мониторинга на процеса са задължение на местната администрация. Тя трябва да следи за конкретното разходване на предоставените средства, както и да извършва ежегоден анализ на изпълнените проекти и техния ефект върху околната среда.
Интернет платформата ще следва донякъде модела на консултативните органи. Във всяко публикувано решение ще бъде упоменато кои са хората, в т.ч. държавни служители, членове на НПО или обикновени граждани, които са отговорни да контролират изпълнението на дейностите по конкретен проект. Същите хора ще отговарят и за отчетността и прозрачността чрез публикуването на подписани от тях регулярни отчети, достъпни до всички граждани в интернет платформата.
Източник: Smolyanpress.net
Подобни новини
Д-р Райна Стоянова: Малнутрицията е основен проблем на хората с възпалителни чревни заболявания
С кулинарна демонстрация в столичния хотел „Kitchen 59“ пациенти, лекари и...
ПЕТА НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКА КОНФЕРЕНЦИЯ НА БЛС С АКТИВНО УЧАСТИЕ НА ЛЕКАРИТЕ ПО ТРУДОВАТА МЕДИЦИНА
От 24 до 26 октомври 2019г. в Несебър се проведе Петата научно-практическа...
Публикуваха кратката характеристика и листовката на ваксината на Pfizer/BioNTech
МЗ публикува кратката характеристика и листовката на ваксината на Pfizer/BioNTech...