Меморандум за прекратяване на рекламата и промоцията на тютюневи изделия
1. Подписаните международни организации, институции на държавната и местна власт, представители на гражданско общество, вероизповедания, бизнес, наука и медии, с настоящия меморандум изразяваме загриженост относно практиките на реклама и промоция на тютюневи изделия и спонсорство от страна на компаниите, които печелят от производството и разпространението им. Тези практики са в противоречие с ангажиментите на Република България към Рамковата конвенция за контрол на тютюна (РККТ) на СЗО и задълбочават тежката зависимост на българското общество от тютюнопушенето и тютюневата индустрия.
Чрез този Меморандум се ангажираме за енергични спешни действия и подкрепяме посочените в него конкретни стъпки и мерки за преодоляване на рекламата, промоцията и спонсорството – както на тютюневи и свързани с тях изделия, така и на тютюневата индустрия като цяло. Целта ни е да повишим общественото разбиране за проблемите, причинявани от рекламата и промоцията на тютюневи изделия, и спонсорството от страна на тютюневата индустрия и да насочим вниманието и усилията на държавните органи, политическите лидери, медиите и гражданското общество, за спешното им разрешаване.

3. Законодателните норми за ограничаване на рекламата и промоцията на тютюневи и свързани с тях изделия и спонсорството от страна на тютюневата индустрия оставят широко поле за заобикаляне. Образът на тютюнопушенето и на свързаната с него индустрия се популяризира и легитимира като нормален и обществено приемлив, както чрез продължаващата реклама по улици, площади и магистрали, и във местата за продажба, така също и чрез промоцията на обществени места, и подкрепеното от държавни институции спонсорство от тютюневи компании.
Тези практики често са насочена към деца, подрастващи, жени, възрастни хора и други уязвими групи. През 2016 г., под координиран натиск на индустрията, народен представител бе принуден да оттегли единственото направено до момента предложение за законодателни промени за ограничаване на рекламата, промоцията и спонсорството на тютюн.
4.1 Обсъждане и предлагане на промени в законодателството, свързано с рекламата и стимулирането на продажбите на тютюневите изделия, както и спонсорството от страна на тютюневата индустрия.
4.2 Регламентиране отговорностите на държавните институции по прилагането на чл. 13 от Рамковата конвенция за контрол на тютюна.
4.3 Повишаване на гражданското разбиране за проблемите, произтичащи от липсата на забрана за рекламата и стимулирането на продажбите на тютюневите изделия и спонсорството от страна на тютюневата индустрия.
4.4 Създаване на междуведомствена работна група за ограничаване на тютюнопушенето, включително чрез реклама, промоцията и спонсорство, с участието на здравни, научни, неправителствени организации, несвързани с тютюневата индустрия.
4.5 Запознаване на държавните институции, политиците, гражданското общество и медиите с Насоките по прилагане на чл. 13 от РККТ на СЗО, с цел тяхното пълно изпълнение – както чрез политики на национално и местно ниво, така и чрез саморегулаторни, етични и други механизми.
5. Подписалите настоящия Меморандум се ангажират да:
5.1 противодействат с всички възможни средства на рекламата и промоцията на тютюневи изделия, на спонсорството от страна на тютюневата индустрия, както и на популяризирането и идеализирането на публичния образ на тютюневата индустрия в България;
5.2 не приемат по никакъв начин финансиране или други форми на подпомагане – материално или по друг начин – от тютюневата индустрия и свързани с интересите й лица, организации и институции;
5.3 изобличават по всякакъв начин рекламата, промоцията и спонсорството на тютюневата индустрия и опровергаваме подвеждащите й послания;
5.4 прилагат препоръките по чл. 13 от РККТ на СЗО.
6. Настоящият Меморандум е иницииран от гражданската Коалиция за живот без тютюнев дим, с подкрепата на офиса на Световната здравна организация и в партньорство с Министерство на здравеопазването. Той е резултат от Стратегическа работна среща по проблемите на спонсорството от тютюневи компании, провела се на 21.05.2019 г. в София и обсъдения на срещата Аналитичен доклад.
7. Организации и институции, желаещи да се присъединят към Меморандума, могат за заявяват интерес като подпишат формуляр – Меморандум. За повече информация можете да пишете на имейл адрес: coalition.bezdim@gmail.com
8. Подписалите настоящия Меморандум, представлявани от подписалите го свои представители, предоставят доброволно контактна информация и се съгласяват:
8.1 да получават последваща информация, свързана с изпълнението му; и
8.2 да участват по собствена преценка и в рамките на възможностите си в последващи срещи и други действия, свързани с изпълнението му.
Подобни новини
Димо Гатев, пациент с Болест на Крон: Правете най-доброто за себе си и лошото ще отмине
Възпалителните чревни заболявания се диагностицират трудно. Симптомите се...
„ПЪТ НА ПАЦИЕНТА“ с бързи отговори за здравето и правата ни
Информация за медиите Фондация “В помощ на здравето“ създаде нова секция...
Централното зрение ми се увреди – откриха ми макулна дегенерация
Пациентът говори: Д-р Радка Петрова-Толева Благодарение на инжекциите сега...
Антимикробна резистентност и COVID-19
Антимикробна резистентност и COVID-19- информационно видео...