Тази информация не трябва да бъде използвана за поставяне на диагноза или лечение на здравословен проблем или заболяване. Същата не е предназначена да замести консултация с лекар. При нужда от съвет, моля консултирайте се с Вашия лекуващ лекар.
Какво представлява множественият миелом?
22 април 2020
- При множествения (или мултипления) миелом злокачествени плазмени клетки, или миеломни клетки, се размножават безконтролно. Миеломните клетки се разрастват прекомерно в костния мозък и това води до различни здравословни проблеми.
- Най-често се засягат костите, имунната система, бъбреците и броя на кръвните клетки, като сред по-често срещаните симптоми са болки в костите и отпадналост – признак на анемия.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА МНОЖЕСТВЕНИЯТ МИЕЛОМ?

ПЛАНИРАНЕ НА ЛЕЧЕНИЕТО
- Няма универсален подход към лечението на множествения миелом. За всеки пациент се изготвя индивидуален план на лечение в зависимост от различни фактори, като възраст, общо здравословно състояние, резултати от изследвания на кръв и костен мозък, симптоми, предходно лечение на миелом и качество на живот, както и личните предпочитания на самия пациент.
- Редовното лечение може да удължи живота на пациентите.
- Пациентите с множествен миелом, които не са имали предходно лечение, обикновено започват с няколко цикъла от начална терапия, след което се правят изследвания, за да се провери как са се повлияли от нея. Лечението може да включва и трансплантация на стволови клетки, в зависимост от здравословното състояние на пациента.
- В клиничните ръководство освен това се препоръчва на пациентите да се предписва поддържаща терапия в опит да се отложи рецидивиране или повторна поява на заболяването
Подобни новини
Стартира Световната седмица, посветена на осведомеността за антимикробна резистентност и COVID-19 (18 – 24 ноември)
Антимикробната резистентност е една от 10-те най- големи заплахи за...
Световен ден за борба с диабета
Темата на тазгодишния Световен ден за борба с диабета е “Семейство и диабет”,...
Международен ден на хората с епилепсия
Purple Day е създаден през 2008 г. от Касиди Меган, младо момиче от Канада,...
Д-р Кунка Каменарова: Над 300 гени са отговорни за дегенерации на ретината: Макулната дегенерация, свързана с възрастта, има генетична компонента
Д-р Кунка Каменарова е доктор по генетика. Работи в Лаборатория по геномна...