Д-р Владимир Наков: Възстановяването от тежки психични заболявания е възможно
Експертите от опит помагат и на пациенти в криза, и на професионалистите
През октомври 2021 г. приключи европейският проект Recover-E за психичноздравни грижи, базирани в общността, за хора с тежки психични заболявания. В него бе включена и България с водещ партньор Институтът Тримбос (Холандия). Равносметка на проекта направи психиатърът д-р Владимир Наков – един от членовете на изследователския екип от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).
Д-р Наков, защо проектът Recover-E беше насочен към създаване на психичноздравни услуги в общността? Имат ли в България хората с тежки психични заболявания достъп до услуги в общността? До какви услуги реално имат достъп?
Проектът Recover-E беше подготвен за изпълнение в пет източноевропейски държави от нашият регион – България, Румъния, Хърватия, Черна гора и Северна Македония за обслужване на тежка психична болест от мобилни психичноздравни екипи, базирани в общността. Тези страни бяха избрани, тъй като преценката преди началото на проекта беше, че в тях тези услуги или липсват, или са крайно недостатъчни. В България хората с тежка психична болест имат твърде малко възможности за екипно обслужване. Такива услуги има реално само в столицата и може би в някои големи университетски градове.
Реално пациентите с тежка психична болест имат достъп до психиатър в зависимост от местожителството си и до някои медикаменти, тъй като част от тях дори не са изцяло реимбурсирани от НЗОК.
Какво представляват психичноздравните услуги в общността?
В контекста на психичното здраве възстановяването представлява процес на промяна на нагласите, ценностите, чувствата, целите и уменията на човек да живее задоволителен живот в рамките на ограниченията, причинени от болестта. Система за психично здраве, базирана на концепцията за възстановяване, включва услуги за обществена подкрепа и рехабилитация, за да бъдат ограничени последиците от тежките психични заболявания, и допуска, че възстановяването е възможно, въпреки че симптомите се повтарят. Интегрираните психиатрични услуги, базирани в общността, включват медикаментозно лечение, психологическа и социална подкрепа и са насочени към подобряване на сътрудничеството по време на лечението, намаляване на честотата на психотичните рецидиви, по-добро качество на живот и намаляване на стигмата.
Много изследвания показват, че хората с тежки психични разстройства имат нужда от интегрирани услуги, които да бъдат предоставяни в собствената им социална среда, за да имат качество на живот, максимално близко до това на общността, в която живеят.
Какви цели си постави проектът и дали ги постигна?
Общата цел на Recover-E е да допринесе за въвеждането и възприемането на модел на предоставяне на услуги, базирани в общността, в пет страни с ниски и средни доходи в Европа, както и да подобри нивото на функциониране и качеството на живота на хора с тежки психични заболявания, като шизофрения, биполярно разстройство и рекурентна депресия. Тази обща основна задача беше изпълнена. За останалите цели и изпълнението им очакваме анализите, които все още не са готови, като не бива да забравяме и забавянето на проекта поради епидемичната обстановка не само у нас, но и във всички държави участници в проекта.
Какво промени проектът Recover-E в живота на хората с тежки психични заболявания, които участваха в проучването?
Основното е съдействието на лечението и възможността за пълноценно възстановяване. Разбира се, тепърва предстоят различни оценки за дейностите по проекта, които се извършват в университета Хайделберг, Германия.
Как се предоставяха услугите в общността по проекта Recover-E?
Услугите по проекта Recover-E бяха предоставяни от екипи, състоящи се от психиатър, психолог, социален работник, медицинска сестра и експерт от опит – пациент, преминал през психиатрична институция и възстановен, който с опита си помага както на професионалистите, така и на пациенти в криза. Ключовото, новото за България е именно участието на такъв експерт от опит. Да, тази професия фигурира в класификатора, също така има и предишни проекти за мобилна психиатрия, но за първи път има мобилен психиатричен екип и в него участва експерт от опит.
Как се отрази върху експертите от опит участието в проекта? Може ли тази роля да помогне на част от хората с психична болест да се социализират по-добре?
Изключително беше усещането на експертите от опит да участват в такива екипи. Също така, тази дейност беше платена. Възможно е това да не е било най-високото заплащане, но въпреки това е важна крачка напред за социализирането им.
Как ще обосновете пред здравните власти необходимостта да се въведат в системата и да се финансират мобилни екипи за психичноздравна помощ?
Една от подзадачите е икономическа оценка на ефективността и ефикасността на предлаганата услуга. Разбира се, не само това са аргументите, въпреки че те най-лесно се разбират от икономистите. Основното е участието на пациенти, по-голямата „видимост“ на психиатричните институции и съответно – възможностите за активно участие в промяната на тези институции. Също така такива екипи биха позволили изграждането на стабилна пациентска организация на хора с психичноздравни проблеми, която в България за съжаление липсва.
Вписват ли се тези мобилни екипи в новоприетата Национална програма за психично здраве в България? Как биха могли да се финансират? Какъв е опитът с тях в Нидерландия?
Да, такива екипи са заложени в Стратегията, както и много обучения, насочени към първичната здравна помощ. Финансирането е заложено във възможността за нормативни промени, което също е част от Стратегията. Опитът в Нидерландия е дългогодишен, показва много добри резултати и именно затова беше пренесен в държавите от нашият регион.
Подобни новини
Цвета Апостолова: Постигнахме Касата да поема 75% биологичната терапия
Институциите се съобразяват само с по-активните пациентски организации...
Георги Попов: Открихме най-добрите практики в ЕС за участие на обществото в опазването на околната среда
Хага се възползва от 75 иновативни проекта на граждани Да се улесни...
Коронавирусът ни напомни, че поради глобалния характер на пътуванията, никоя държава не може да изключи вероятността от разпространение на инфекциозни заболявания
Интервю за Портал на пациента и Zdrave.net с д-р Скендер Сила, Представител на...
Животът продължава и след инфаркта
Да изберем да продължим напред без да се страхуваме! Сърдечносъдовите...