Стартира Световната седмица, посветена на осведомеността за антимикробна резистентност и COVID-19 (18 – 24 ноември)
Антимикробната резистентност е една от 10-те най- големи заплахи за човечеството
Днес, 18 ноември, с пресконференция в БТА бе даден старт на Световната седмица, посветена на осведомеността за антимикробната резистентност и COVID-19 (18 – 24 ноември 2021 г.). Организатор на събитията в информационната кампания е Офисът на СЗО в България. Сградата на НДК ще бъде осветена в синьо довечера, за да алармира символично за огромната заплаха от антимикробна резистентност, но и за да напомни , че надежда има!
„COVID-19 не се лекува с антибиотици, защото тежкоболните страдат от вирусна пневмония, а не от бактериална. Само в 7% от случаите на тежко боледуващи от COVID-19 има насложена върху вирусната и бактериална инфекция. Единствено тогава се прилагат антибиотици, и то в болница.“ Това подчерта доц. Иван Иванов – ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране на антибиотичната резистентност“ към Център по заразни и паразитни болести.
Антимикробната резистентност е една от 10-те големи заплахи за човечеството, подчерта доц. Михаил Околийски – експерт от офиса на Световната здравна организация в България. Той изрази недоумението си, че вече трета година в България не се приема разработената от експертите Национална програма за антимикробна резистентност и в хуманната, и във ветеринарната медицина.
Коронавирусната пандемия предизвика през 2020 г. свръхупотреба на антибиотици, което увеличи неимоверно резистентността на бактериите към антибиотично лечение. Това на практика води до невъзможност да се лекуват с антибиотици дори банални инфекции. „В европейските държави своевременно взеха мерки за предотвратяването на антимикробната резистентност. Проучване сред 27 държави показва, че там употребата на антибиотици е спаднала с 18%. България е единствената сред тези държави със свръхупотреба на антибиотици. Ръстът на употребата у нас е с 30%, като специално използването на азитромицин от групата на макролидите има 100% ръст. А това е антибиотик, който се понася добре от децата и досега се ползваше основно за бактериални инфекции в детска възраст. Ненужното лечение на COVID-19 с азитромицин всъщност заплашва здравето на нашите деца днес и в бъдеще“, обясни доц. Иванов.
„Антибиотиците не може да се ползват за профилактика на COVID-19. Единственото средство, което предпазва от заразяване и от тежко боледуване са ваксините. България не трябва да остава остров на глупостта с най-ниското ваксинално покритие“, бе категоричен доц. Михаил Околийски.
#WAAW #HandleWithCare #AMR #GoBlueForAMR #antimicrobialresistance
За допълнителна информация:
Елена Цонева-Папуджиева, PR Care – 0878 865077
Росяна Сотирова-Христова, PR Care – 0897 921690
Подобни новини
Данаил Димов: Поне 150 българи са болни от наследствен ангиоедем
На 16 май всяка година световната общност на пациентите с наследствен...
Проф. Зоя Спасова: Генетични изследвания ще помогнат за определяне на точната терапия при болест на Крон след няколко години
Възпалителните чревни заболявания се диагностицират трудно. Симптомите се...
Чудите се защо бременността или новороденото ви не ви правят щастливи
Бременността и раждането са големи житейски събития и могат да причинят...
Д-р Александър Герасимов: „Всеки отделен пациент е цяла вселена от предизвикателства и възможности за лечение“
Д-р Александър Герасимов е специалист по Медицинска онкология, работещ...