Доц. д-р Теодора Ханджиева-Дърленска, дмн: Едно от три деца страда от наднормено тегло
Международен конгрес в Албена дискутира превенцията и терапията на детското затлъстяване
Доц. д-р Теодора Ханджиева-Дърленска е специалист по хранене и диететика, фармакология и токсикология. Председател е на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания. Научните й интереси са в областта на превенцията и лечението на детското и възрастовото затлъстяване и свързаните с него усложнения.
Разговаряме с доц. Дърленска за завършилия в Албена 32-ри Международен конгрес по детско затлъстяване (7 – 9 септември 2023 г.), организиран от Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания, съвместно с Европейската група по детско затлъстяване.
Доц. Дърленска, колко тежък е проблемът с детското затлъстяване?
Детското затлъстяване представлява сериозен здравен и обществен проблем. Неслучайно всяка година се провежда Международен конгрес по детско затлъстяване. България бе домакин на 32-рото му издание, което завърши току-що в Албена. За тези 32 години затлъстяването при децата навсякъде по света вече е проблем. Според последния доклад на СЗО от 2022 г. 61% от децата в България на възраст между 7 и 9 години са с наднормено тегло и затлъстяване. При хората над 18-годишна възраст също 61% страдат от наднормено тегло и затлъстяване. Науката е установила, че 50% от децата със затлъстяване стават възрастни със затлъстяване. Ако има затлъстяване при юношите, рискът е много по-висок – 80% ще имат затлъстяване и като възрастни. В Европа едно от три деца страда от наднормено тегло.
Колко участници дойдоха на конгреса и какви бяха основните теми?
Имаше 80 участника от 15 държави. Основните акценти в програмата бяха превенция и терапия на детското затлъстяване. Превенцията включва различни мерки и програми на държавно ниво, насочени към промоция на здравословно хранене, физическа активност, ограничаване на часовете пред екран, осигуряване на достатъчно часове сън. Всички тези фактори са важни за здравето, а и предотвратяват развитието на затлъстяване.
Що се отнася до терапията на детското затлъстяване, на първо място това означава промяна в начина на живот, създаване на здравословни хранителни навици, което основно зависи от семейството. Много е важно какви храни се внасят и консумират в дома, честотата на храненията и т.н. Това се отразява директно на децата. Така че семейството е ключово за хранителната и здравна култура на детето. Но обществото и държавата също са отговорни за правилното хранене, за физическата активност, за контрола на стоенето пред екран и за продължителността на съня при децата.
Как може да се стимулира физическата активност при деца?
Това беше друга важна тема, която се дискутираше на конгреса. Децата се движат все по-малко и една от основните причини за това е стоенето пред екран. От много години СЗО е изработила препоръки – до тригодишна възраст децата не трябва изобщо да стоят пред екран, от 3 до 6 г. – максимум един час дневно, от 7 до 18 г. – максимум два часа дневно пред екран. Защото времето пред екран краде от времето за игра и за движение. Държавната политика за промотиране на движението е много важна, защото тя създава условия за игра на децата, да има места, където те да спортуват на открито, да има площадки с фитнеси за детска възраст. И това да е безплатно, да бъде достъпно за всички деца.
Използва ли се лекарствена терапия при детско затлъстяване?
В зависимост от индекса на телесна маса – параметър, чрез който се отчита дали детето страда от наднормено тегло, затлъстяване или от тежко затлъстяване – може да се наложи и прием на лекарства. В момента има такова лекарство за деца над 12-годишна възраст – лираглутит 3 мг, което се въвежда подкожно.
Диетите препоръчителни ли са за деца?
Не, защото по дефиниция диетата е ограничаване на някоя от хранителните групи – белтъчини, мазнини или въглехидрати. Децата обаче имат нужда от всички тези макронутриенти, защото са в интензивен период на растеж и развитие. Разбира се, при дете, което страда от наднормено тегло или затлъстяване, трябва да се направят промени в начина на хранене, защото най-вероятно това дете преяжда и има лоши хранителни навици. Първо, детето трябва да се научи да се храни правилно, което включва и това да се научи да усеща кога е гладно и кога е сито. Много е важно също да се ограничи приемът на пакетирани храни, защото те са ултрапреработени и нямат никаква хранителна стойност. В повечето случаи те са с високо съдържание на сол, захар и мазнини, много по-голямо от референтните стойности. Високата консумация на пакетирани храни и на напитки със захар увеличават риска от наднормено тегло и затлъстяване. Така че тези храни трябва да се ограничават на децата. Много е важно децата да консумират всеки ден мляко и млечни продукти, зърнени храни, месо или риба, варива, плодове и зеленчуци.
Това означава домашна храна?
Да, по възможност да е домашно сготвена. Има, разбира се, и добри сандвичи от подходящ хляб. Понякога и пицата не е лош вариант, въпросът е в количеството.
Какво ви направи впечатление от лекциите на конгреса?
Че е трудно да прилагаме единен подход към детското затлъстяване, защото държавите в Европа имат културни разлики и различни традиции в храненето и в начина на живот. А това определя живота на хората в съответната държава. Но въпреки това в момента се работи по създаването на Европейски препоръки за лечение на детско затлъстяване, които да могат да се адаптират към отделните държави. Екипът, който създава тези препоръки, е съставен от най-добрите специалисти в областта, които вземат предвид всички постижения досега в лечението на детското затлъстяване. Всичко, което се представи на 32-рия Международен конгрес по детско затлъстяване, е медицина, базирана на доказателствата. Специалистите от различните държави представиха какво се прави и какво не се прави, обсъдиха се проблемите. А проблеми има навсякъде, макар и от различно естество.
Дали при някои деца затлъстяването не е свързано с психологически проблеми, с емоционално хранене?
Много се обръща и на психологическия подход при детското затлъстяване. Затлъстяването може да е симптом на проблем в семейството. И затова всички колеги говорят, че трябва да се работи с цялото семейство, да се търси медицинска помощ. В различните държави тази помощ е на различно ниво – някъде имат обучени медицински сестри, на други места са биолози, обучени да работят с такива деца и семейства, а в България това са педиатрите ендокринолози.
Всички са единодушни, че при детското затлъстяване е нужен мултидисциплинарен подход. Нужна е помощта не само на педиатъра ендокринолог, но и на психолога или психиатъра, на специалиста по физическа активност. Почти навсякъде общопрактикуващият лекар, който е и педиатър, се сблъсква първо с проблема детско затлъстяване и насочва родителите за консултация със съответния специалист.
На конгреса имаше доста представители от Белгия, които споделиха, че при тях още в яслите, детските градини и училищата има медицински специалист, който измерва ръста и теглото на децата и може много бързо да установи кога има наднормено тегло. Тогава веднага изпраща съобщение до родителите с препоръки какво да направят. Това би могло да се прави и да се регламентира и в България, защото в яслите и в детските градини работят медицински сестри. Затлъстяването е заболяване за цял живот. Но последните изследвания показват, че когато отрано започне да се лекува затлъстяването при децата, има много голяма вероятност проблемът да се реши преди детето да стане възрастен.
Какви теми представиха българските специалисти на конгреса?
Проф. Виолета Йотова от Медицинския университет във Варна откри конгреса с лекция за честотата на затлъстяването на Балканите. Проф. Йотова е експертът в България по детско затлъстяване. Генетикът от БАН доц. Милена Георгиева представи лекция за генетиката на затлъстяването. А проф. Веселка Дулева от Националния център по обществено здраве и анализи изнесе лекция на тема Европейски и национални подходи за реформулиране на храните. Става дума за сътрудничеството на науката с индустрията така, че на базата на научните изследвания да се променя съставът на храните – да се намалява съдържанието на трансмазнини, на захар, на сол и др.
Какво е водещото послание на конгреса?
Водещото послание бе да бъдем активни в превенцията и в терапията на затлъстяването. Превенция може да се прави от всеки от нас като родител, като спортуваме заедно с децата си, като купуваме плодове и зеленчуци и други полезни храни, като не налагаме собствените си модели на хранене и ограничения на децата си, а имаме предвид, че децата се развиват и растат и трябва да се хранят пълноценно. Разбира се, и държавата трябва да играе сериозна роля в решаването на проблема детско затлъстяване. По отношение на терапията педиатрите ендокринолози с помощта на диетолози, психолози и специалисти по физическа активност трябва съвместно да работим за здравето на децата.
Автор: Портал на пациента