Д-р Мая Миланова е специалист по дерматология и венерология. От 2014 г. до 2019 г. е управител на Център по кожни и венерически болести – гр. Сливен, а след вливането му в МБАЛ „Д-р Иван Селимински” е началник на Отделение по кожни и венерически болести. Участва в международни проучвания за лечение на псориазис, алопеция, акне вулгарис и изнася презентации на различни форуми. Има опит с лечението на псориазис и атопичен дерматит с най-новите медикаменти.
Д-р Миланова, обяснете накратко как изглежда заболяването атопичен дерматит?
Атопичният дерматит започва в ранна детска възраст – между 0 и 3 години, като се проявява най-често при бебета на няколко месеца. Симптомите са зачервяване по бузите, по екстензорните повърхности на крайниците (там, където ръцете и краката се „разгъват“ – около лакти и колена) и по тялото. Наблюдава се сухота, грапавост на кожата и сърбеж, от който децата стават неспокойни и нервни. Кожата е неравна с папули (пъпчици) и визикули (мехурчета). При докосване на бузите се усещат грапави като налепени с пясък. Очертава се един блед триъгълник около носа и устата.
С времето кожата започва да се лющи, от разчесването се подмокря. По главата се появяват млечни крусти (корички).
Защо е важно хората с тази болест да се лекуват от опитен дерматолог?
Проявите на атопичния дерматит приличат на проявите на много други кожни заболявания. Може да наподобява псориазис или гъбично заболяване, при които лечението е различно. Затова е важно да се постави диференциална диагноза и да се предприеме адекватно лечение, което е в компетентността на опитен дерматолог.
В различните етапи от развитието на атопичния дерматит използваме различни лекарства. Съобразяваме се дали има само залющване на кожата, дали има подмокряне, дали – разраняване.
Един от методите за лечение на атопичен дерматит е приложението на продукти, съдържащи кортикостероиди. Защо много хора имат притеснения от този тип лечение?
От много години кортикостероидите се използват при различни заболявания. Те са спасение при тежки състояния, тъй като имат противовъзпалително и антиалергично действие. Системни кортикостероиди се прилагат чрез мускулни инжекции, венозно вливане или чрез таблетки през устата. Външните кортикостероиди – кремове, унгвенти, млека и лосиони – са за мазане на кожата.
Трябва да се знае обаче, че безконтролното и продължително приложение на кортикостероиди може да доведе до странични ефекти. Дългата употреба на мощни кортикостероиди (повече от месец) може да разшири повърхностните кръвоносни съдове, да увеличи окосмяването, да се появят стрии, пигментация, изтъняване и атрофия на кожата.
Трябва да се внимава и с вътрешното приложение на кортикостероиди, за да не се потиснат сигналните пътища по оста хипоталамус – хипофиза – надбъбреци. Продължителното и с високи дози вътрешно приложение може да доведе до рядкото ендокринно заболяване Къшинг, или да предизвика напълняване, а също и да отключи диабет.
Дерматологът може да прецени кога да се прилагат мощни или по-леки кортикостероиди. Когато те се използват под наблюдението на специалист, нежеланите реакции са сведени до минимум.
Какви са най-честите алтернативни (природни) начини на лечение на атопичния дерматит, доколко те помагат и крият ли някакви рискове?
Съществуват много природни лечения на атопичния дерматит, които не смятам, че може да помогнат. Използват се хума, яйчен жълтък, отвара от лайка, олио, зехтин. Много популярно е мазането и правенето на бани с отвара от тетра (смрадлика) и дъбови гори. Те обаче силно изсушават и без това сухата атопична кожа. Такива алтернативни методи не само че не подобряват състоянието на кожата, но и го влошават.
Сред новите терапии, налични вече и в България и заплащани от НЗОК, са лекарства от групата на JAK-инхибиторите и биологични агенти. Какво могат да очакват хората, ако се лекуват с такава терапия?
В нашето отделение вече имаме огромен опит в лечението на псориазис със съвременни медикаменти. Вече натрупахме и опит в лечението на атопичния дерматит. JAK-инхибиторите са нови за България лекарства, но не толкова нови за Европа и света. Те понижават активността на янускиназата и така потискат специфичното възпаление на кожата при атопичен дерматит. Този тип медикаменти се използват и при други тежки заболявания като ревматоиден артрит, псориатичен артрит, анкилозиращ спондилит (болест на Бехтерев). И при тях се постига много добър ефект от лечението. Съществуват и биологични агенти за лечение на атопичен дерматит.
Какви са впечатленията Ви от ефекта на новите терапии за атопичен дерматит?
Имам вече доста пациенти с атопичен дерматит, които се лекуват с JAK-инхибитори, и съм очарована от техния бърз ефект. Сърбежът, който основно мъчи хората с атопичен дерматит, се повлиява до третия ден. След няколко дни се повлияват и обривите, а кожата се успокоява. Така качеството на живот на тези хора значително се подобрява.
Как на база Вашия богат клиничен опит успявате да помогнете на хората с атопичен дерматит и защо доверието в лекуващия лекар е най-важно?
Съвременните терапии за атопичен дерматит не са дошли от нищото, както си мислят много пациенти. Не са нови и непроверени, а са познати и се прилагат отдавна по света. Ние ги използваме на базата на много клинични проучвания и имаме точна представа за ефекта им. Убедили сме се и от собствения си клиничен опит, че полезните ефекти на тези лекарства са изключително добри, а вероятните рискове от нежелани реакции са много редки. Изследвани са хиляди пациенти в продължение на години и е доказано, че съотношението полза/риск говори за висока ефективност и безопасност.
От „Портал на пациента“ създадохме онлайн въпросника АТОПИМЕТЪР, който да помогне на пациентите да оценят влиянието на атопичния дерматит върху качеството им на живот. Смятате ли, че подобен онлайн инструмент може да помогне на пациента да разбере по-добре състоянието си и да достигне до дерматолог?
Атопичният дерматит сериозно влошава качеството на живот на пациентите. Те се оплакват от сърбеж, който им нарушава съня и намалява тяхната трудоспособност. Атопичният дерматит често е съпроводен с бронхиална астма, като обострянията на двете заболявания се редуват. Пациентите развиват и атопична характеропатия – още от деца те са неспокойни, нервни, неуравновесени, не могат да се съсредоточават, трудно контактуват с други деца, което много пречи на тяхната социализация.
АТОПИМЕТЪРЪТ може много да помогне на хората с атопичен дерматит да оценят реално качеството си на живот. Така те ще бъдат мотивирани да потърсят опитен дерматолог, който да предложи най-добрата съществуваща терапия, способна да подобри максимално качеството им на живот.
АТОПИМЕТЪР е кратък онлайн въпросник, с помощта на който всеки човек с атопичен дерматит, или съмнение за това заболяване, може да разбере до колко състоянието му влияе на ежедневието му и в реално време да получи персонализиран отчет с резултати, които да обсъди със специалист дерматолог. Изчисленията са базирани на глобалната скáла за въздействие върху атопичния дерматит ADerm-IS (Atopic Dermatitis Impact Scale).