Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Доц. д-р Жана Казанджиева: От сърбежа хората с атопичен дерматит почти не спят

Нарушенията на съня влошават тежко качеството им на живот

Вече втора година продължава информационната кампания „Отново в кожата си“, посветена на атопичния дерматит и организирана от Асоциацията на пациентите с автоимунни заболявания, Българско дерматологично дружество и Портал на пациента. По този повод дерматологът доц. Жана Казанджиева обясни защо нарушенията на съня са част от страданието на пациентите с атопичен дерматит.

Доц. Казанджиева, какво заболяване е атопичният дерматит?

Атопичният дерматит е вид екзема, която има корени в генетичното наследство на болния. Тя не е екзема, която се появява при контакт с някое вещество, както е контактният дерматит, или от свръхсекреция на мастните жлези, както е себорейната екзема. Атопичната екзема (дерматит) е генетично заложена, но се отключва от факторите на външната среда. Много характерно за хората с атопичен дерматит е да имат в рода си, например, баба със сенна хрема, баща с астма и т.н. Към третата, петата, седмата или четиринадесетата си година детето с атопичен дерматит може да го „израсте“, тоест да оздравее. Но пък след години да развие сенна хрема или бронхиална астма. Разбира се, това не е задължително. Но при част от пациентите се случва и се нарича атопичен марш.

Атопичният марш е установен точно преди сто години – 1923 г., когато се открива, че хората със сенна хрема и бронхиална астма преминават от едното в другото заболяване, а десет години по-късно към тези две заболявания може да се добави атопичен дерматит, след това алергия към храни, алергичен конюнктивит, докато се отключи целият кръг от атопични заболявания у един пациент или в рамките на фамилната история.

Защо атопичният дерматит предизвиква нарушения в съня?

При атопичния дерматит обикновено водещ е сърбежът, а не обривът. В английската литература наричат атопичния дерматит „сърбежът, който обрива, а не обривът, който сърби“. И когато имаме толкова силно изразен сърбеж, трябва да отчитаме състоянието на пациента не само по това как кожата му изглежда, а и по скалите за оценка на сърбеж. Те са от 1 до 10, като при 10 е най-силният. Силният сърбеж води до общо безпокойство през деня и през нощта, като естествено през нощта пречи на нормалния сън. Установено е, че хората с атопичен дерматит страдат от много тежко нарушение на съня. Когато имат тежки кожни промени и сърбеж, тези пациенти се будят често, чешат се до кръв и това нарушава нормалния им циркаден ритъм. При изследвания на такива пациенти установяваме, че циркадният им ритъм е точно толкова активен през нощта, колкото и през деня. Това означава, че през нощта пациентът се буди непрекъснато и почти не спи. Като прибавим и това как изглежда кожата му и колко е трудна грижата за нея, всичко това води до изключително влошено качество на живот. Обикновено тези пациенти са с намалена работоспособност заради тяхната сънливост през деня. Това означава присъствие на работа, без да можеш да работиш, или с други думи – с нисък коефициент на полезно действие.

А какво се случва, когато дете с атопичен дерматит няма нормален сън?

Това е кошмар за родителите. Тогава освен децата от недоспиване стрядат и родителите. Когато едно малко дете не спи, с него будува цялата къща.  

Възможно ли е да се върне качеството на съня?

Когато пациентите преминат на новите системни терапии, е възможно сънят им да се подобри и да се нормализира циркадният им ритъм. Невролозите отчитат на специални устройства за измерване на качеството на съня, че то се възстановява.

Доколко помагат съвременните терапии за атопичен дерматит при свързаните със заболяването нарушения на съня?

Специалистите вече разполагаме с т.нар. JAK-инхибитори, с които можем да лекуваме пациентите с умерен до тежът атопичен дерматит. Това са инхибитори на ензими, наречени янус-кинази. За това лечение пациентите не плащат, поема го Здравната каса. С тези терапии, които са на таблетки, приемани всеки ден, в практиката наблюдаваме намаляване на сърбежа. Съответно до месец след започване на лечението сънят се подобрява. Освен JAK-инхибиторите, има и други терапии – т нар. биологични, които също са одобрени за приложение при атопичен дерматит.

Може ли да се използват съвременните терапии при деца с атопичен дерматит?

При част от медикаментите, заплащани от НЗОК е възможно лечение от 6-годишна възраст, а при други – от 12 години. Различните терапии се прилагат и по различен начин – има таблетки и инжекции.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ