Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Д-р Мариела Василева: LIFE информира пациента с рак във всеки етап на лечението

Чрез на наградата на ТЕВА ще персонализираме нашето приложение

Хирургът д-р Мариела Василева е председател на Българското дружество за борба с рака на гърдата (БДРГ), което създаде мобилно приложение за пациенти с рак на гърдата. Дружеството кандидатства с проекта „Създаване на навигационна система в мобилно приложение-дневник LIFE за пациенти с рак на гърдата“ и спечели финансиране по дарителската програма на ТЕВА България „Заедно за здраве“ за 2024 г., която подпомага проекти, свързани с подкрепа на пациенти и техните семейства.

Д-р Василева, защо създадохте Дружеството за борба с рака на гърдата?

Нашето дружество е създадено през 2022 г. В управителния съвет освен мене влиза и д-р Елица Валериева, която е акушер-гинеколог. И двете работим в Медицински комплекс „Д-р Щерев“. Създадохме дружеството, за да подобрим информираността на пациентите и възможностите за обучение на медицинските специалисти. Ние сме млади лекари, доскоро бяхме специализанти и знаем колко е трудно от тази позиция да бъдем в крак с новите тенденции в медицината.

Организираме различни инициативи, насочени както към пациенти, така и към медицински специалисти. Правим ежегоден курс по биопсия на лезии на гърда под ехографски контрол. За пациентите правим пациентски форум, изнасяме онлайн беседи и отговаряме на техните въпроси. Каним също други специалисти да говорят пред пациентите. Създадохме и развиваме мобилното приложение LIFE с идеята да подобри качеството на живот, а защо не и преживяемостта на пациентите с рак на гърдата в България.

Какви са функциите на мобилното приложение LIFE и как те помагат на пациентите с рак на гърдата?

Приложението е за пациенти, които вече са диагностицирани с рак на гърдата. То им помага да се ориентират в предстоящото лечение, дава им възможност да си направят собствен календар, за да не изпускат прегледи и изследвания. Например да не изпускат да си направят мамография веднъж годишно в първите пет години след диагнозата. Приложението периодично изпраща напомняния, ако е необходим ПЕТ-скенер или друго допълнително изследване, ако е насрочена консултация с лекар и всичко друго, свързано с лечението.

Често хората са шокирани след като получат диагнозата рак на гърдата и не им е ясно какво трябва да правят. Пациентите също не разбират защо трябва да приемат едно или друго лекарство. Проучванията показват, че година или две след началото на хормонална терапия пациентите сами я спират, защото тя не е много приятна за понасяне. Когато не разбират защо трябва да приемат медикаментите си, пациентите стават немотивирани в това отношение. Когато терапията не е изцяло приета от тях, не можем да разчитаме и на положителен ефект. LIFE е приложение, което буквално увеличава информираността на пациентите и им помага по целия път на лечение.

От каква практическа нужда тръгнахте, за да създадете мобилно приложение за пациенти?

Просто ние, лекарите, нямаме достатъчно време да им обясняваме подробно какво предстои и кога точно. Въпросите, които пациентите ми задават в кабинета, са почти едни и същи: какви упражнения да правя след операцията, какво мога да ям, трябва ли да си движа ръката след дисекция на лимфни възли и като цяло след операция на рак на гърдата… На тези въпроси може да се намери отговор в приложението LIFE. Хората не знаят какво след кое следва и като използват приложението, ще подобрят комуникацията със своя лекар, защото ще отиват по-подготвени на визитите. Лекарите също могат да се включат в приложението, да си направят собствена база данни с техните пациенти, да виждат в реално време дали всеки от тях си е пил лекарствата, направил ли си е упражненията… Вместо на всеки да раздават рецепти, в приложението има разработени рецепти. Така може да се скъси комуникацията лекар – пациент и да стане много по-ефективна.

А как ще развиете приложението чрез финансирането по програмата на ТЕВА България „Заедно за здраве“?

Искаме да персонализираме още повече нашето приложение – да подаваме на всеки конкретен пациент информацията поетапно, според неговите нужди, и така пътят му през лечението да е много по-лесен. Създаването на навигационна система в приложението ще насочва пациентите към различни видове и нива на информация, в зависимост от въведените персонални данни. Така пациентът ще има достъп до валидирана информация, поетапно, в зависимост от конкретната ситуация, в която се намира.

Изтеглете безплатно приложението LIFE за пациенти с рак на гърдата от тук >

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ