Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Мариана Тасева: Не делим децата на категории, искаме да се чувстват еднакво добре

Спечелихме финансиране от ТЕВА за подкрепа на деца с диабет и техните родители

Мариана Тасева е изпълнителен директор на Фондация „За нашите деца“, която над 32 години работи профилирано в ранното детство, с деца от 0 до 7 години с трудности в развитието. Фондацията спечели финансиране на проекта „Подкрепа за малките герои с диабет и техните родители“ по програмата на ТЕВА България „Заедно за здраве“ за 2024 г.

Г-жо Тасева, как точно помагате на деца с трудности в развитието и на техните родители?

Целта ни е да допринесем със всичко възможно за децата с трудности в развитието и да помогнем на родителите да минат през тежките моменти, през съмнението дали се справят добре в ролята си на родители.

Имаме различни формати на работа с деца. Някои са индивидуални, а понякога има нужда и от групова работа – да адаптираме детето за постепенното му преминаване от родителската грижа към обществена грижа, каквато е в детските градини и в училищата.

На родителите пък обясняваме какво сме правили с детето, как и колко време ще работим заедно. Включваме и родителите в групи – да видят, че не са само те са единствените хора с този проблем. Ние инвестираме знания в родителя. Нашето разбиране е родителят да знае, да бъде овластен и със самочувствие, че се справя добре, за да може след нашата намеса да продължи напред самостоятелно. Ние не правим хората зависими от нашите услуги, а ги овластяваме.

Какви проблеми в развитието имат децата, с които работите?

Много са различни – например да имат вродено заболяване, което да се установи веднага след раждането или впоследствие, както е при диабет тип 1. Работим и с деца с трудности в самата семейна система, с конфликтни ситуации между родителите при тежък развод, бедност, изпадане от трудова заетост. Работим с цялата палитра от възможни проблеми и се стремим да сме полезни, за да не се стига до раздяла и разпад на семейството. Превенцията е много по-важна, отколкото интервенцията след това.

Как намирате нуждаещите се от грижа деца и техните родители?

През всички възможни канали. Ние сме на терен в социалната работа от дълги години и много често, родители, които са имали връзка с нас, ни препоръчват. От уста на уста, от око на око, от ръка на ръка други родители стигат до Фондацията. Някои нуждаещи се намираме чрез отделите за закрила на детето. Те знаят за нашата експертиза и опит в тази област и насочват семействата към нас. Общините също насочват семейства към дневните ни центрове, към центровете за обществена подкрепа. Напоследък много ни търсят от детски градини и училища, чийто педагогически екип се е докосвал до нашите услуги и до работата на нашите експерти.

От какви специалисти е съставен екипът на Фондацията?

Ние работим по много и разнообразни програми. Затова имаме пълната палитра от експерти и това е голямата ни гордост. Създали сме условия експертите да намират добро място за работа във Фондация „За нашите деца“. Имаме психолози, рехабилитатори, специални педагози, социални работници с различна насоченост – за работа с маргинални групи, с изолирани общности, с деца със специфични потребности, каквито са децата с диабет. Ние не делим децата на категории, а им създаваме условия да се чувстват еднакво добре. Точно в това сме силни.

С какъв проект спечелихте финансиране по програмата на ТЕВА България „Заедно за здраве“?

 Проектът се казва „Подкрепа за малките герои с диабет и техните родители“, който се изпълнява на територията на 124. Детска градина „Бърборино“ в София и под патронажа на Клиниката по ендокринология към СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“. Ще оказваме психологическа помощ на деца с инсулинозависим захарен диабет тип 1 от тази детска градина и на техните родители. Това е психологическа подкрепа за пълноценен живот, самостоятелност, включване в образователната система, както и създаване на здравословен психологически климат в семейството. Ще използваме арт-терапия, логоритмична терапия, игрови сесии за емоции и граници, лечебна физкултура и др. Ще правим както индивидуално, така и групово психологическо консултиране за родителите. Предложеният проект допълва индивидуалната работа на специалистите от Детска градина 124 с децата.

Ние рядко влизаме в толкова малки по мащаби проекти, но те са със съществена роля за развитието на децата с диабет. Нашето убеждение е, че не трябва да делим децата. Но когато някое от тях има специфично страдание като диабета, ние всички около него и неговите родители трябва да направим така, че то да се чувства щастливо, независимо че честичко боледува. То трябва да има усещането, че нищо не е пропуснало. Основните дейности на този проект са в три насоки – индивидуална и групова работа с децата с диабет, индивидуална и групова работа с родителите. Добре е родителите на деца с диабет да си направят малка мини общност, в която взаимно да се подкрепят. В един момент от нашата групова работа ние елегантно се откъсваме от родителите и те продължават сами.

Третата насока на проекта е да направи сериозна връзка между детето и родителя. Ние възстановяваме и леко нарушените взаимоотношения в семейството поради страх и притеснение на родителя. Когато обаче нещата се правят заедно, тогава връзка родители – деца се изправя. Не бива да забравяме колко много ни помага ръководството на детската градина. Голяма част от успеха ни зависи от тяхното партньорство.

Виждам, че се стремите да премахнете стигмата от децата с някакви проблеми.

Точно така. Някои деца имат по-големи възможности, други – по-малки, но всички те са деца и са абсолютно равнопоставени. При това вече диабетът се среща толкова често, че се е превърнал в ежедневие. Това е заболяване на нашето съвремие. Дори вече хората с диабет не се наричат пациенти и не е редно да ги третираме като пациенти. Те могат да водят съвсем нормален начин на живот. Децата с диабет не живеят изолирано, в капсула, а са социализирани. Какво по-добро от това!

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ