Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Спаска Тарандова: Проект „Информацията има значение“ учи на медийна грамотност

Обучаваме възрастни хора да разпознават дезинформацията и фалшивите новини

Фондация „Глобални Библиотеки – България” е координатор на проекта Information Matters или казано на български „Информацията има значение“. Проектът е посветен на развитието на медийна и дигитална грамотност, позволяващи на хора над 55 години да различават фалшиви новини и дезинформация. В Information Matters участват пет партньорски организации от четири европейски държави, разработили обучителни материали за възрастни и провели с тях пилотни обучения. Създали са и специална програма за подготовка на професионални обучители.

Закриващата конференция за проекта се състоя на 15 октомври 2024 г. в залата на Топлоцентрала в София. По този повод разговаряме с г-жа Спаска Тарандова от Фондация „Глобални Библиотеки – България”.

Г-жо Тарандова, какви са пораженията от фалшивите новини, за да обясним на хората защо се борим срещу тях?

Фалшивите новини влияят негативно на много нива. Те са свързани не само с разпространение на дезинформация по политически въпроси, но те могат да се отразят зле и на нашето здраве, ако се самолекуваме и използваме съмнителна здравна  информация, която се разпространява в интернет пространството. Още един аргумент за това да се борим с дезинформацията и фалшивите новини е да пресечем измамите и пробивите в онлайн сигурността. Заради недостатъчна или подвеждаща информация хората може да направят плащания и да бъдат измамени. Това са основните уязвими точки, които рефлектират у всеки гражданин, особено у по-възрастните хора.

Какво представлява проектът „Информацията има значение“?

Този проект цели да повиши така медийната грамотност на хора на възраст 55+, че те да могат да разпознават дезинформацията, пропагандата и фалшивите новини в социалните медии. Докато традиционните медии – телевизия, радио и печатни издания, зад които стоят екипи от журналисти, имат ниво на надеждност на информацията, която споделят, то в социалните медии, блогове и подкасти поради неподготвеност хората могат да станат жертва на дезинформация, недостатъчна информация, подвеждаща информация и фалшиви новини.   

Какви са целите на проекта и какви резултати постигнахте?

Проектът „Информацията има значение“е насочен да повиши медийната грамотност на хора на възраст 60+ в Австрия, Румъния и България. Екип от специалисти от базираната в Брюксел организация – EAVI, една от най-старите организации изследваща потребителското поведение в онлайн среда разработи идейната концепция и заедно с екипа експерти от страните партньори, разработиха учебни материали в 10 модула, свързани с онлайн сигурност, с базово знание за хардуер и софтуер, със защита на личните данни и други теми. За удобство, с оглед спецификата на възприемане на информация и учене при възрастни хора, създадохме и десет видеоурока, които запознават със същите теми.

Съшо така, в рамките на проекта подготвихме във всяка страна обучители/ментори по медийна грамотност. В България те са от основно от мрежата на Глобални библиотеки – България. Над 80 човека от цялата страна се включиха и станаха обучители. 20 от тях, които се чувстваха по-уверени в наученото по проекта, го приложиха на практика, като работеха с възрастни потребители на местата, където те живеят или работят.

Защо избрахте тази целева група?

Една от причините да се насочим към тази целева група е, защото възрастните хора като цяло са по-уязвими в интернет. Това е поколение, което започна да използва интернет във време, когато информацията там се отличаваше с надеждност. Затова много хора си мислят, че каквото са прочели „с Гугъл“, е чистата истина и не я подлагат на съмнение. Но с развитието на интернет средата стана възможно всеки да споделя всякаква информация, дори да е напълно недостоверна, всеки вече може да изразява личното си мнение, независимо дали е вярно или невярно. Така че трябва да работим с хората на възраст 60+ да използват по-отговорно социалните медии и да не бързат да споделят и мултиплицират информация, която не е проверена. Медиите във времето на интернет свързаността могат да бъдат определяни като обществен форум, защото Интернет демократизира процеса на комуникация. Основните стъпки, на които ние ги научихме, е да проверяват автора, датата на публикацията, качеството на снимковия материал, кой стои зад медията, да проявяват критичност и да не разпространяват невярна информация, която злоупотребява с доверието на хората.

Какво беше най-трудно в реализирането на проекта?

Да повишим цифровите умения на възрастните хора, без да навлизаме в прекалени технически детайли. Ако съвременните младежи са израснали в цифрова среда и се справят много добре, то така нареченото аналогово поколение има други навици. Затова беше важно да постигнем баланс между това кое ще е най-интересно за това поколение интернет потребители и да намерим достъпният начин, по който да бъде поднесено това съдържание. Ето защо решихме да има видеоуроци, които показват в стъпки как хората да се държат в онлайн среда.

Какво се случи на закриващата проекта конференция на 15 октомври?

На заключителната конференция представихме проекта „Информацията има значение“ в цялост. Съществена част, от това събитие, беше споделеният опит  от обучителите от различни по-големина населени места в България как са преминали обученията по места и опита от другите три страни. Това, което се налага като изводи са – възрастните хора имат критично мислене, но трябва да се научат да го прилагат в онлайн среда; преодоляването на страховете от ползването и да не се изложат, също беше чат от работата на менторите. На места им бяха съставени речници на чуждите думи и те сама не само разбират какво им говорят внуците, но знаят значението на booking, super doc и др.

Проведохме три уъркшопа за участниците за това как се проверява достоверна ли е здравната информация ; как и защо се генерират толкова много фалшиви новини и дезинформация; и как може познаването на онлайн средата да допринася за благополучието на хората. Така всички участници си тръгнаха, обогатени с обновени знания и полезни ресурси, които да ползват. Всички материали са достъпни на сайта на проекта www.infomationmatters.eu. На четирите езика на страните участнички са достъпни и видеоуроците, и презентациите на съдържанието, за да могат след това обучители да ги използват в тяхната практика.

От кои институции смятате, че ще получите подкрепа в борбата срещу фалшивите новини и дезинформацията?

На първо място, от медиите, тъй като те са изключително важни в процеса на информация на населението и на оборване на фалшивите новини. Очакваме подкрепа и от агенции и органозации, които работят с деца; от неправителствени организации, които са фокусирани върху поведението на интернет потребителите и онлайн сигурността. Така че имаме потенциални партньори на различни нива в обществото.

Борбата с фалшивите новини и дезинформацията е направлението, в което трябва да работим със всички възрастови групи. медийната среда е много динамична, създаването на съобщения и разпространяването им е изключително лесно. Всеки човек може да отправи каквито реши послания в интернет, независимо дали са истина, лъжа, дали водят до манипулации, дали засягат нечии икономически или политически интереси. Онлайн средата прави всички нас говорители. И въпросът е доколко сме отговорни да не сеем дезинформация и да не вредим на други хора. Медийната грамотност е от решаващо значение за всички, тъй като медиите оформят възприятията за реалността и влияят върху качеството на живота ни.

Източник: Портал на пациента

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ