Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Д-р Женя Троева: С биологичната терапия псориазисът се контролира напълно

Д-р Женя Троева е специалист дерматолог и венеролог от 2002 г. Работи от 1995 г. в Клиниката по кожни и венерически заболявания на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора. Има и практика в частен дерматологичен кабинет на ул. „Сава Силов“ 66 в града. Фокус на медицинската ѝ практика са хроничните кожни заболявания псориазис и атопичен дерматит, контактните дерматити, автоимунните заболявания на кожата, булозните дерматити и кожните тумори.

Д-р Троева, какво представлява заболяването псориазис и какви са неговите разновидности?

Псориазисът е хронично кожно заболяване, което се проявява със зачервени плаки, покрити със сребристобели люспи. Засягат се обикновено лумбосакралната зона на кожата (долната част на гърба), лакти, колене и окосмената част на главата. Това е най-често срещаният плакатен псориазис, от който страдат 80% от пациентите.

Има друга форма на псориазис, при която плаките са разположени по големите телесни гънки – под седалището, ингвиналните гънки (това са слабинните гънки, които се намират между бедрата и тялото), под гърдите, областта на аксилите (подмишниците) и около пъпа. Обривите са гладки, с болезнени цепнатини в областта на гънките.

Гутатният или капковиден псориазис се среща при деца и млади хора. По цялото тяло и по крайниците са пръснати капковидни или монетовидни розови папули (пъпчици). Такъв псориазис се развива обикновено след остра вирусна или бактериална инфекция в гърлото, носоглътката, урогениталния тракт, на венците и зъбите, инфекция с Хеликопактер пилори на стомаха.

Инветерираният псориазис протича с плътно наслоени върху плаките люспи.

Псориазисът на ноктите е друг вид, при който се появяват точковидни хлътвания на нокътните плочки на ръцете и на краката.

Артропатичният псориазис (псориатичен артрит) засяга ставите и предизвиква болка, оток и деформация. Този вид предхожда, съпътства или се появява по-късно в хода на дерматозата.

Палмоплантарният псориазис засяга длани, ходила, пръсти. Протича със зачервяване, плаки с болезнени цепнатини, в някои случаи и с болезнени мехурчета с белезникаво съдържание. Тази форма се съпътства с нокътни и ставни симптоми и е особено резистентна на лечение.

Еритодермичният псориазис е тежка форма на заболяването, която засяга 90% от кожната повърхност и изглежда като след изгаряне – зачервена, оточна, с обилно излющване. Развива се след самолечение или неправилна системна и локална терапия (терапия, която се прилага чрез директно намазване на кожата), както и при наличие на вече съществуващи нелекувани инфекции в организма. Общата симптоматика включва висока температура, треска, общо неразположение, ускорен пулс.

Научете повече в специализираната секция “Псориазис” на Портал на пациента тук>

Как се поставя диагнозата псориазис?

Диагнозата псориазис се поставя след клиничен преглед от дерматолог. Взема се биопсия – с помощта на инструмента пънч се изважда малко парченце кожа (3 мм) от засегнатия участък. Манипулацията се извършва след като се постави подкожно локален анестетик (упойка), обикновено лидокаин. При деца 40 минути преди поставянето на упойката кожата се намазва обезболяващкрем с лидокаин и прилокаин.

Какви процеси се нарушават в организма, за да се отключи заболяването?

Псориазисът е системно заболяване, което засяга освен кожата също и ставите, и други органи и системи. Дължи се на свръхактивиране на имунната система, но на базата на генетично предразположение. Кожата е най-големият орган в човешкото тяло и играе важна защитна функция – защитава организма от външни микроорганизми и чужди субстанции. При псориазис обаче имунната система погрешно атакува собствени структури и кожни клетки. Това е причина за хронично възпаление, което се проявява със зачервяване, уплътняване и натрупване на люспи.

Макар точният механизъм за възникване на псориазиса да не е напълно изяснен, два фактора играят основна роля – дисфункция на имунната система и генетична предразположеност. Псориазисът може да се наследи от родители на деца. Доказано е, че над 60 мутации на гени допринасят за генетичната предразположеност. Развитието на псориазиса обаче е резултат от сложно взаимодействие между гените и провокиращите фактори на средата, в която живее пациентът. Заболяването категорично не е заразно.

Кои външни фактори отключват псориазиса?

Факторите, които отключват заболяването може да се разделят на две групи – външни (екзогенни) и вътрешни (ендогенни). Към вътрешните фактори спадат генетичната предразположеност, състоянието на психиката, нелекувани хронични заболявания като хроничен тонзилит (възпаление на сливиците), бъбречни, стомашно-чревни, остри или хронични дентални инфекции. Външните фактори са механични травми на кожата, изгаряния, остри вирусни и бактериални инфекции, приемът на някои медикаменти (напр. такива за сърдечни заболявания, тетрациклинови антибиотици, литиеви препарати, нестероидни противовъзпалителни средства, ацетилсалицилова киселина и др.).

Хроничната дерматоза при псориазис се влошава от натрупването на наднормено тегло и затлъстяване, консумация на алкохол и тютюнопушене, механични и термични кожни травми. Псориатични плаки се образуват на места на ухапвания от насекоми или след прекарана инфекция от Херпес зостер вирус. В последните четири години се наблюдава и влошаване на състоянието след прекаран COVID-19.

Научете повече в специализираната секция “Псориазис” на Портал на пациента тук>

Какви други заболявания може да съпътстват псориазиса?

Псориазисът може да засегне ставите (псориатичен артрит), да предизвика сърдечно-съдови заболявания, възпалителни чревни заболявания (болест на Крон и улцерозен колит). Често псориатиците са със сърдечно-съдова болест, включваща хипертония, висок холестерол, висок риск за инфаркт на миокарда и инсулт. Списъкът се допълва от диабет, затлъстяване, вторична подагра (повишена пикочна киселина в серума), което води до отлагане на кристалчета в ставите, причиняващи болка и оток.

Хората с псориазис са с напрегната нервна система. Промените по кожата, сърбежът, безсънието и тревожността, болките в ставите затрудняват извършването на ежедневните им дейности, пречат на социалните и сексуалните им контакти. Това води до самоизолация, пристрастеност към храна или алкохол, депресивни състояния. Ето защо псориазисът влошава силно качеството на живот на хората с това заболяване.

Кои са съвременните методи за лечение на псориазис?

В нашата клиника започнахме лечение на псориазис с биологични продукти през 2014 г. И вече можем категорично да твърдим, че благодарение на биологичната терапия псориазисът може напълно да се контролира. Кожните изменения на пациентите на биологична терапия претърпяват обратно развитие, а ставната симптоматика се овладява до голяма степен.

Защо е важно да се започне навреме биологична терапия?

За да се предотвратят тежките деформации на ставите при псориатичен артрит и се спре прогресията на кожните промени.

Кои са най-честите грешки, които допускат пациентите с псориазис?

Първо, недоверието. Не вярват, че заболяването може да бъде контролирано. Това води до затваряне в себе си и отдаване на зависимости от храна, алкохол или нещо друго, при което се натрупва излишно тегло, от което допълнително се натоварват ставите и вътрешните органи. Пациентите се обездвижват, засилват се емоционалните им проблеми. Получава се порочен кръг, от който човекът може да бъде изваден само ако окаже доверие на лекуващия си дерматолог, ако направи консултации и с други специалисти, ако се подложи на психотерапия. Това може да го мотивира да направи нужните изследвания и започне биологична терапия.

Второ, самолечението. Някои пациенти прилагат кортикостероидни препарати с години, което води до опасни странични ефекти. Така дерматозата може да се тласне и да премине към най-тежките си генерализирани форми – еритодермични и постулозни.

Трето, късно търсене на специализирана лекарска помощ, когато вече са настъпили ставни деформации, които не могат да се върнат дори с биологична терапия.

Затова съветваме пациентите да не се страхуват да посетят дерматологична клиника или кабинет, да имат доверие на лекаря, да водят здравословен начин на живот с подходящ хранителен и двигателен режим.

Научете повече в специализираната секция “Псориазис” на Портал на пациента тук>

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ