Интернет е прекрасно достижение на нашето съвремие, но то крие изключително много рискове. Там има твърде много информация, която реално е във вреда на пациентите. Считам, че този портал ще запълни една огромна празнина в интернет пространството, предоставяйки на пациентите информация, която е с надежден източник, адаптирана на достъпен за пациентите език, за да може всеки, когато прочете, да знае какво е добре за неговото заболяване, към кого трябва да се обърне, какви стъпки трябва да предприеме“.
Това каза Багряна Маркова, началник на Пресцентър и протоколни дейности в НЗОК, в презентацията си „Пътят на пациента – от диагнозата до лечението“ по време на представянето на новата онлайн платформата за информираност за най-разпространените социално значими заболявания „Портал на пациента“.
Тя заяви, че НЗОК ще оказва активна подкрепа на създателите на портала. „От Нова година за всяко едно социалнозначимо заболяване започваме да разработваме „пътя на пациента“ – стъпките, които пациентите трябва да предприемат в момента, в който бъдат диагностицирани. Вече сме почти готови за пациентите с ревматоиден артрит, с активна болест на Крон, улцерозен колит, както и на активен ювенилен артрит“, каза Маркова.
Тя допълни, че вече е традиция през годините НЗОК да има добра колаборация с пациентските организации. „Благодарение на работата си с тях успяхме да променим режима за изписване на биологични лекарствени продукти за пациентите над 18-годишна възраст. Преди тези протоколи се изписваха с протокол 1А, което означаваше, че трябва да бъдат разглеждани в централното управление на НЗОК. Режимът вече е с протокол 1С, т.е. отпада необходимостта протоколите да минават първо през централното управление на Касата, след това да отиват в РЗОК и това да се случва на всеки шест месеца, при това без да се налага смяна на терапията. С промяната на този режим пациентите с ревматологични заболявания няма да подготвят непрекъснато и множество документи. Пълен набор от заявителни документи, които се съдържат в изискванията за лечение на тези заболявания, ще се представят пред РЗОК при започване на лечение, при първо продължение, при промяна в дозовия режим и смяна на терапия. При продължаване на същата терапия, трети и пореден протокол, заверката ще се извършва от РЗОК, като пациентът трябва да носи само първия протокол, с която му е била изписана терапията и новия“, каза Багряна Маркова.
Пресаташето на НЗОК подчерта, че чрез диалога с пациентските организации са осигурени почти 100% от лечението на диабетноболните. „Последното, което направихме, е при конвенционално лечение с инсулин да даваме по 150 ленти годишно, а при интензивно – 450. При лица, ползващи инсулинови помпи – 300 ленти и при идентифицирано лечение с инсулин и бременните – 1100 ленти годишно“, каза Маркова.