Биоподобреният медикамент за лечение на Болест на Крон и Улцерозен колит ще спести много средства на здравната система и предоставя нови перспективи и възможности на българския гастроентеролог
Никола Маджаров д.м. от екипа на Топ Хоспиталс Сървис е медицински и маркетингов мениджър за България на продуктите на CЕLLTRION в областта на гастроентерологията, ревматологията, дерматологията и онкологията. Притежава специалност по Трудова медицина, магистратура по Здравен мениджмънт и защитена докторантура по Хигиената, трудовата медицина и безопасността на труда. Разговаряме с него за нов медикамент, който се предлаг в България, предназначен за лечение на хронични възпалителни чревни заболявания.
Г-н Маджаров, обяснете какво е особеното на медикамента Инфликсимаб, който бе представен на Националната конференция по гастроентерология 2024 г.?
Инфликсимаб е златен стандарт при лечение на Улцерозен колит и Болест на Крон, той не е просто биоподобен медикамент, а БИОПОДОБРЕН. Консервантите му са различни и дават възможност да се съхранява 28 дни на температура до 25 градуса по Целзий. По този начин се улеснява начина на съхранение. Този биоподобрен продукт е преминал всички задължителни, безкомпромисни и независими клинични проучвания както оригиналния – клиничните проучване струват не по-малко от 500 млн. долара. Уникалността на биоподобрения продукт е в начина му на приложение – прилага се подкожно с изключително тънка игла. Пациентът се самоинжектира чрез автоматична писалка за три секунди и изобщо не усеща болка на мястото на приложението. При това не е нужна предварителна премедикация.
Преди създаването и имплементирането в клиничната практика на подкожната форма за пациентите с хронични възпалителни чревни заболявания, единствената възможност за лечение бе вливането на банки от 500 до 1000 мл, в които е предварително разтворено лекарството в контролирана среда. При това венозната форма на Инфликсимаб задължително се съхранява на специална температура, защото е чувствителна и е възможно да се компрометира нейната ефективност и безопасността за пациента. Лечението на българските пациенти с хронични чревни заболявания изискваше изключителни организационни и логистични усилия: хоспитализация или амболаторно време в определен и фиксиран времеви интервал, от 2 до 4 часа време за вливане на системата с предварителна премедикация, а понякога и постмедикация, съхранине и подготовка на инфузията и още ред други процедури. Тези заболявания са хронични и пациентите се лекуват продължително, като основната цел е ремисия на активното заболяване. Техните физически, емоционални, психически и логистични страдания днес могат да се подобрят с този медикамен до такава степен, че именно те да имат свободата на планиране, работа и контрол.
Как точно работи устройството за самоинжектиране на Инфликсимаб?
В предварително фабрично запечатана писалката са разтворени 120 милиграма от активната съставка само в 1 мл. Поставя се буквално за три секунди. След апликацията се чува щракване и иглата се прибира в контейнерчето. По този начин се гарантира безопасността на пациента и защитава околните – не може да се използва втори път. Болка няма, защото консервантите я превантират. Вместо да бъде хоспитализиран и да му се правят венозни вливания амбулаторно до 4 часа понякога, пациентът може сам да постави лекарството, и то за секунди. Това е само част от подобряването на качеството му на живот и усещането за значимост. Ефективността и безопасността на медикамента гарантират възможност за напълно нормален живот с болеста, съизмерим с качеството на живот на напълно здрав човек. Пациентите могат да пътуват свободно и да не се съобразяват кога да си взимат почивен ден, за да им се направи инфузията.
Подкожният медикамент улеснява живота, както на пациентите, така и на медиците. Колегите гастроентеролози освобождават време, ресурс, усилия и средства, които може да насочат към други заболявания в гастроентерологията, където техният професионализам е необходим.
Защо за венозните вливания пациентите трябва влизат в болница?
Някои гастроентеролози предпочитат да хоспитализират пациентите си за венозното вливане, защото очакват нежелани лекарствени реакции. Венозната интервенция е свързана с рискове от различен характер, които се контролират от специалистите в клинична среда, за да имат възможност за бърза и адекватна реакция. При инфузиите концентрацията на медикамента в организма е голяма – директно наличие на активната съставка в кръвотока и кръвообръщението, което създава риск от нежелана реакция на имунната система. Точно затова се използва и имуносупресивна методика и премедикация с цел превенция и безопасност.
За подкожния продукт обаче имуносупресанти не са необходими. С Инфликсимаб няма пикове и спадове на нивата на медикамента. Нивата на активното вещество в организма /серумните нива на лекуващия медикамент/ са константни през целия периода до следващата апликация. По този начин се осигурява сигурен контрол и лечение на заболяването без да се натоварва излишно имунната система. И най-важното е, че ефективността и безопасността на медикамента е напълно съизмерим с този на интравенозния Инфликсимаб, което е доказано от няколко клинични проучвания, особено от проучването Либърти, чиито резултати дебютираха на световната гастроентерологична сцена преди два месеца.
Едно от най-важните предимства на подкожния медикамент е, че спестява много средства на здравната система. Фармакоикономическият анализ на Инфликсимаб, както и на всеки от биоподобрените лекарства на CЕLLTRION, независимо от медицинската област на приложение, доказва, че разходите за лечение на пациентите значимо се намаляват и се освобождава така нужен ресурс за нуждаещи се от превенция и лечение с други заболявания. По този начин не се натоварва финансово здравната система. При биоподобрените лекарства има баланс между ефективност, безопасност, резултати и разходи.
В България гастроентерологията винаги е била на много високо ниво. Сега е време за затвърждаване и надграждане с високите стандарти и тенденцията за лечение с подкожни медикаменти, които са вече традиционни в Централна Европа. Това ще издигне репутацията на българската гастроентерология и ще потвърди европейската й принадлежност. Популацията на пациентите с хронични възпалителни чревни заболявания у нас е съществена, но тя би могла да се обхване и лекува с подкожния медикамент. Той е от български представител и дистрибутор за българския пациент в помощ на българския гастроентеролог. Ние от Топ Хоспитъл Сървис сме тук в България и работим за българските пациенти. Мотото на нашата компанията е „Вашето здраве е наша грижа“ и всички сме отдадени на тази кауза.
Източник: www.portalnapacienta.bg