Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Хранителните разстройства вземат жертви- първа част

Световната седмица за информираност за хранителните разстройства (24 февруари – 2 март)

По повод Световната седмица за информираност за хранителните разстройства (24 февруари – 2 март) публикуваме основните типове хранителни нарушения и симптомите, които ги издават.

Хранителните разстройства са сериозни психични заболявания, които засягат хора от всякаква възраст, пол, етнос и социално положение. Понякога не подозираме, че собственото ни дете или друг член на семейството страда от този тип психично разстройство.

Жените имат склонност да се вманиачават в отслабването, в премахването на телесните мазнини, докато тенденцията при мъжете е да следват образа на физически силния мъж. Тази диетична култура е идеална среда за развитие на хранителни разстройства. От тях обаче не страда всеки човек. Рисковите фактори са три: (1) генетични, (2) психологични и (3) социокултурни, които действат съвкупно.

СИМПТОМИ НА ХРАНИТЕЛНИ РАЗСТРОЙСТВА

Общи емоционални и поведенчески симптоми на хранителните разстройства са фокус върху храната, теглото, калориите. Изразяват се в проверка на теглото по десетки пъти на ден, претегляне на храната с везна, изчисляване на калориите на всеки залък, отказ от консумация на определени храни – първо се изключват въглехидратите, следвани от мазнините, въпреки че тези нутриенти са жизненоважни за всеки организъм.

Други симптоми са притеснение на страдащия да се храни заедно с близки или с други хора, следване на хранителни ритуали, пропускане на хранене, приемане на малки порции храна. Всеки човек с тежко хранително разстройство се оттегля от социалния живот, изолира се. Има и резки промени в настроението. Симптоми са също често опитване и стартиране на нови диети, изключителна загриженост за размера и формата на тялото, често оглеждане и питане на околните дали си достатъчно слаб. 

Има и физически симптоми за хранителните разстройства. Колебание в теглото – покачване и сваляне, понякога промените са резки. Стомашни спазми, запек и киселинен рефлукс имат страдащите от булимия. Настъпва и нарушение на менструалния цикъл. Това е първият сериозен сигнал, който дава организмът. Други физически симптоми са трудности в концентрацията, дефицит на хранителни вещества и липса на енергия, замайване, припадъци, усещане за студ през цялото време поради липсата на подкожна мазнина при анорексия.

Появяват се и проблеми със съня, белези в горната част на ръцете (мазоли по кокалчетата, с които се предизвиква повръщане – присъщо за булимията), проблеми със зъбите (чувствителност, промяна на цвета от повръщането на стомашна киселина), суха кожа и чупливи нокти, мускулна слабост, студени ръце и крака, трудно заздравяване на рани (от срива на имунната система).

Важно е да познаваме предупредителните знаци и симптоми на хранителните разстройства у наш близък, за да потърсим помощ възможно най-рано.

АНОРЕКСИЯ

Умишленото крайно ограничаване на приема на храна и поддържане на нереалистичен образ за собственото тяло се нарича анорексия нервоза. Страдащите са с екстремно ниско телесно тегло, но се виждат дебели и изпитват постоянен дълбок страх от натрупване на килограми.

Ако не се лекува, анорексията може да доведе до смърт в 30% от случаите. С бърза интервенция и терапия този процент би могъл да бъде сведен до 5%. Някои родители в началото опасно подценяват проблема. Близките на деца с анорексия, чието тегло е спаднало екстремно, трябва да търсят спешно специалист по хранителни разстройства, за да бъде овладяно максимално бързо това състояние. Ако се забавят, тъй като се притесняват да търсят помощ от психиатър или психотерапевт, това само ще увеличи страданието на хората с анорексия.

Обичайно стартът на анорексията е на около 11-13-годишна възраст. Вече е ясно, че анорексията има и генетични предпоставки. Не е вярно обаче, че страдащите от хранителни разстройства са единствено тийнейджърки, които не са наясно със себе си. Расте броят на жените на средна възраст, които се диагностицират с хранителни разстройства. Ако хранителното разстройство е започнало в детството или е имало епизод през младостта, много вероятно е да се прояви под някаква форма и в периода на менопаузата – чрез преяждане или силно ограничаване на храната.

Мъжете също може да се разболеят от анорексия и да престанат да се хранят. Болезнената слабост и ограничаването на храната са проблем, за който трябва да се търси помощ при психиатър и/или психотерапевт.

Ако един човек се придържа към силно ограничително хранене или има необичайно хранително поведение в продължение на три месеца, трябва да се провери дали не е хранително нарушение, а не просто необичаен начин на хранене.

Понякога симптоматиката и вида на хранителните разстройства се променят с течение на живота. Например хората с анорексия преминават в булимия. Случва се и обратното – от преяждане да минат на някакъв вид анорексично или орторексично поведение.

БУЛИМИЯ

Булимията е хранително разстройство, при което прекомерното хранене е последвано от компенсаторно предизвикано повръщане. Редуват се цикли на преяждане с някакъв вид прочистване, но скрито от околните. Не е само повръщане, но и приемане на слабителни средства (лаксативи) и прекомерна физическа активност. Понякога страдащите от булимия са в цикъл преяждане/прочистване по няколко пъти на ден, което изключително изтощава организма. Булимията води до увреждане на храносмилателната система, до биохимичен дисбаланс и увреждане на някои органи, включително сърцето. Нерядко страдащите от булимия изпадат в депресивни състояния. 

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ