Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Проф. д-р Теодора Ханджиева-Дърленска, дмн: 60% от хората над 18 години у нас са с наднормено тегло

Затлъстяването е заболяване, отслабването трябва да става под медицински контрол

Проф. д-р Теодора Ханджиева-Дърленска е специалист по хранене и диететика, фармакология и токсикология. Председател е на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания. Научните й интереси са в областта на превенцията и лечението на детското и възрастовото затлъстяване и свързаните с него усложнения.

Разговаряме с проф. Дърленска по повод Световния ден за борба със затлъстяването – 4 март. Защото обществото трябва да бъде информирано за проблема, за начините за предотвратяване на затлъстяване и как да се насърчи поддържането на здравословно тегло.

Проф. Дърленска, колко сериозен е проблемът с наднорменото тегло и затлъстяването в България?

Проблемът със затлъстяването е изключително актуален у нас в последните 30 години, защото около 60% от възрастното население над 18-годишна възраст е с наднормено тегло или затлъстяване. СЗО излезе с нов анализ за честотата на този проблем в Европейския съюз и отново в България 61.7% от хората над 18 години са с наднормено тегло, като 25% от тях са със затлъстяване. И тъй като това е хронично рецидивиращо заболяване, то представлява здравен проблем за цял живот.

Кои са заболяванията, свързани със затлъстяването?

Установени са над 200 различни заболявания, свързани със затлъстяването. Най-честите са захарният диабет тип 2, сърдечно-съдовите заболявания, сънната апнея, нарушенията в мастната обмяна (висок холестерол), различни ракови заболявания. Наднормената мастна тъкан – една от основните характеристики на затлъстяването, влияе на всички органи и системи в човешкото тяло. Установено е, че колкото по-рано в живота си човек започва да страда от затлъстяване, толкова по-рано се разболява от други заболявания.

Какви са причините за задълбочаващия се проблем с наднорменото тегло и затлъстяването?

Причините са добре известни и са свързани основно с начина на живот. От друга страна е генетичната предразположеност. Установено е, че при около 70% от хората със затлъстяване са налице различни гени или комбинации от гени, които увеличават риска от затлъстяване.

Съвременният човек е изключително обездвижен, с лоши хранителни навици и с недостатъчно сън, защото сънят е от ключовите фактори, свързани със затлъстяване.

Всички мерки за превенция на това заболяване в света не дават добри резултати. Но в държавите със сериозна политика за превенция на затлъстяването има по-ниска честота на този проблем, което доказва, че има значение какъв начин на живот води човек, каква е средата му и какви усилия полага да бъде здрав.

Какво съветвате родителите на деца с наднормено тегло?

Детското затлъстяване също е много сериозен проблем у нас – около 32% от децата на 7 – 8-годишна възраст страдат от надноремо тегло и затлъстяване. България е на трето място по този показател от 27-те държави на Европейския съюз.

Преди десетилетия децата с този проблем са били много по-малко. Сега са в пъти повече и това се дължи на начина на живот. Съвременните деца са обездвижени. Повечето от тях ги карат с коли на училище. Те използват екран многократно над нормата за всяка от възрастите. А когато детето е прекалено дълго пред екран, това води освен до проблеми с мисловната дейност, запаметяването, концентрацията, с очите, също и до проблем с теглото. През времето, прекарано пред компютър, телефон или някакъв друг екран, детето е статично. Това обездвижване е много сериозен проблем в детска възраст.

В преодоляването на тези рискови фактори за затлъстяване ключова е ролята на родителите. Създадени всякакви приложения за родителски контрол, за да бъде ограничено времето на децата пред екран. Не трябва обаче да бъде забранено напълно, защото заниманията с дигитални устройства са част от развитието на днешните деца. Но тези занимания да се ограничат до физиологичните норми.

Продължителните компютърни игри и гледането на филмчета често е съпроводено с прием на пакетирани храни, които са калорични, с високо съдържание на сол, захар, мазнини, но без хранителна стойност. Когато едно дете е обездвижено, няма никакъв енергоразход, а приема силно калорични храни, които не му носят необходимите за развитието и растежа полезни вещества, започва проблемът с наднорменото тегло и затлъстяването, дори в семейства, в които родителите не са пълни, тоест няма генетична предразположеност.

СЗО отдавна постанови превенцията на детското затлъстяване да започне още през първите 1000 дни на детето, което означава още след зачеването му до навършване на 2 годинки. Затова е много важно бременната жена да се храни здравословно, а после и да храни правилно детето си. След този период всяка възраст е рискова за развитие на затлъстяване. Ето защо детето трябва да се води редовно на прегледи при педиатъра общопрактикуващ лекар, който следи развитието му чрез измерване на ръст, височина и тегло. Съотношението на тези показатели се отчита по съответните скàли, за да се види дали развитието отговаря на нормите. Ако има някакъв проблем, детето трябва да бъде насочено към педиатър ендокринолог и към диетолог, който работи с деца.

В никакъв случай родителят не трябва да разчита на непроверена информация от интернет, която често е неправилна. Не се дооценява фактът, че проблемът със затлъстяването е при деца, които в момента се развиват и които трябва да консумират голямо разнообразие от хранителни вещества. При децата не трябва изобщо да се прилагат драстични диети или модели на хранене, като вегетарианство, веганство, или да се изключва глутенът, ако няма медицинска индикация за непоносимост към глутен.

Не трябва да забравяме, че юношеството е рисков период за развитие на хранителни разстройства. Затова у децата и юношите трябва да се възпита отношение към храната като към приятел, а не като враг. Същевременно трябва да знаят, че когато се прекалява с количеството на храната, когато има редовно преяждане, това ще доведе до болести, свързани с натрупването на голямо количество мастна тъкан.

Как действате, когато пред вас е цяло семейство с наднормено тегло?

Винаги обяснявам на пациентите си, че затлъстяването е болест. А това все още не се знае от хората, дори от лекарите. Много често затлъстяването се смята за естетичен проблем и че ако започнеш да консумираш по-малки количества храна и да се движиш повече, това ще даде резултат. Да, разбира се, ще има резултат, но той ще е краткосрочен.

Когато човек се диагностицира със заболяването затлъстяване, освен промяната в начина на живот, при строги медицински индикации се въвежда и медикамент за лечение на затлъстяването. Индексът на телесна маса е един от параметрите, чрез който се определя дали конкретният човек е с нормално тегло или с наднормено тегло, или със затлъстяване. Когато индексът на телесна маса е много висок, може да се препоръча и бариатрична хирургия, при която се намалява обемът на стомаха, което води до трайна редукция на теглото.  

Ако и родителите, и децата са с наднормено тегло, лечението е насочено първо към родителите, а след това към децата.

Защо диетите не работят? Какъв трябва да е начинът на хранене, който да поддържа трайно оптималното тегло?

Има всякакви диети и режими, но в повечето случаи не са с доказан ефект. В най-добрия случай ефектът им е краткосрочен. След всяка промяна в храненето настъпва феноменът йо-йо. Когато човек е на хранителен режим за определен период, това дава ефект, но за организма тази редукция на теглото е стресираща и той започва да компенсира. На първо място, започва да се продуцира от стомаха хормонът на глада грелин, така че човек да усеща много силен глад. На второ място, намалява продукцията на поне 10 хормона, които потискат апетита. На трето място, забавя се метаболизмът. Тези компенсаторни механизми настъпват след всеки диетичен режим, за да може да се върне старото тегло. Затова при повечето хора диетите не работят, поне не в дългосрочен план. В един момент се проявява ефектът йо-йо.

Оптималният начин на хранене е индивидуален, защото зависи от начина на живот на съответния индивид. Трябва също да правим разлика между здрави хора и хора със заболявания, в случая затлъстяване. Здравите хора без затлъстяване може да ползват националните препоръки за хранене, които са профилирани за различните възрастови групи. Едни са препоръките за децата, които са в период на развитие, други са след 18 години, макар че има много сходни постановки. Целта е и децата, и възрастните да бъдат здрави.

Когато вече има затлъстяване, може да се въведе режим или диета. В медицинската литература е доказано, че когато се постигне дефицит от 500 калории дневно, независимо от досегашният калориен прием на пациента, това ще доведе до редукция на теглото. За някои от останалите модерни подходи за отслабване има научни данни, за други – няма или данните са противоречиви. Ето защо редукцията на теглото при хора със затлъстяване трябва да става под медицински контрол. Ролята на лекаря е да въведе режим на хранене с дефицит на 500 калории дневно и когато е необходимо, да се въведе медикамент за отслабване.

Какви съвети ще дадете за храненето на всеки от нас?

Крайно време е хората да обърнат внимание на здравето си, като се хранят разнообразно, балансирано, редовно и като не преяждат. Трябва да правят информиран избор кои храни са полезни за здравето им и кои не. Ясно е, че пакетираните храни са висококалорични и че потенциално водят до повишаване на теглото. Същевременно е нужно да се движат, да спортуват. Добра препоръка е 300 минути седмично физическа активност, което е сериозно натоварване. Това са все неща, които зависят от нас самите. Но ако продължаваме да сме обездвижени и да се храним неправилно, няма как да не напълнеем. А когато настъпи затлъстяване, задължително да се обърнем за помощ към лекар ендокринолог и диетолог, защото това е заболяване, за което е нужно и лечение с лекарства.

Автор: Мара Калчева, Портал на пациента

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ