Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Д-р Калина Игнатова: Над 2 млрд. души по света страдат от железен дефицит

Комбинирани препарати с витамин С подобряват усвояването на желязото

Д-р Калина Игнатова е завършила медицина в Медицинския университет – София. Има две специалности – вътрешни болести и клинична хематология. Работила е в МБАЛ в Елин Пелин и в УМБАЛ Александровска, а от 2009 г. е част от екипа на Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания (СБАЛХЗ). Началник е на Отделение по клинична хематология. Разговаряме с д-р Игнатова за железния дефицит при пациенти с хематологични заболявания и за неговото преодоляване.

Д-р Игнатова, каква е ролята на желязото в хематологичните заболявания?

Ролята на желязото е изключително важна за поддържане на динамичното равновесие в човешкото тяло. Липсата на желязо води до понижен синтез на хемоглобин, оттам – до понижен синтез на еритроцити и с времето – до развитие на клинични прояви на анемия. Те са свързани с функцията на еритроцитите, които са основният транспортен механизъм на кислород в човешкото тяло. Когато намалее количеството на еритроцитите, настъпват органни и тъканни хипоксии и хипоксемии (недостиг на кислород) и съответните клинични прояви – умора, парене в устатата, намаляване на стомашната киселинност и нарушено храносмилане. Активността на желязосъдържащите ензими, например на цитохромите, е намалена. Липсата на желязо в тези ензими намалява тяхната ефективност. Това често може да се прояви в неврологични усложнения – нарушения в интелектуалната дейност или изтръпване на пръстите на ръцете и на краката.

Каква е честотата на железния дефицит?

Дефицитът на желязо е един от най-значимите здравни проблеми. Понижени стойности на желязо в организма със или без прояви на анемия има при над 2 милиарда души по света, като желязодефицитната анемия е най-разпространената от всички анемии. Засяга един на всеки осем човека. Проблемът преобладава в развиващите се страни. Желязодефицитната анемия се среща най-често при жени в репродуктивна възраст, като от 1/3 до 1/2 от всички здрави жени нямат запаси на желязо, а около 10% от жените имат изразена желязодефицитна анемия. Железен дефицит може да се срещне също при кърмачета и при юноши, като причината за това е нарушено хранене на юношите или дефицит на желязо у майката, която не може да достави достатъчно количество желязо на бебето чрез кърмата.

Как се преодолява желязодефицитната анемия при пациенти с хематологично заболяване?

Пациентите първо трябва да бъдат диагностицирани с железен дефицит. Обикновено след това се търси източник на кръвозагуба, защото хроничната кръвозагуба е най-честата причина за развитие на желязодефицитна анемия. При липса на хронична кръвозагуба, трябва да се мисли за грешка в начина на хранене. Много често желязодефицитна анемия се среща, когато се правят продължителни диети, които изчерпват железните депа в тялото. Лечението е комбинация от хранителен режим и желязосъдържащи медикаменти.

За преодоляването на железен дефицит преди всичко се започва с включването на достатъчно храни, които съдържат желязо, в диетата на пациента. При медикаментозна терапия стандарт в лечението е да се използват желязосъдържащи препарати през устата. Такива препарати има много на нашия аптечен пазар. Трябва да имаме предвид обаче, че значително покачване на хемоглобина се регистрира след 3 до 4 седмици на фона на терапия, а половината от хемоглобиновия дефицит се коригира след 4 до 5 седмици. Нивото на хемоглобина се нормализира след 2 до 4 месеца.

Втори етап от терапията се извършва с медикаменти за венозно приложение, но рутинната им употреба не е оправдана, освен при пациенти с бъбречна недостатъчност на диализа, непоносимост към перорални препарати (колити; ентерити), при необходимост от висока доза, която не може да се приложи перорално, при пациенти, които не сътрудничат или които не подлежат на проследяване.

Има ли иновативни решения на железния дефицит от съвременната наука?

И при венозните, и при приеманите през устата железни препарати има иновативни решения. Когато говорим за желязосъдържащи медикаменти през устата, са разработени различни форми за приложение – таблетни форми, под формата на течност в ампули, назални спрейове. Някои от железните препарати са в комбинация с фолиева киселина, има комбинация с витамин С, защото е доказано, че витамин С подобрява усвояването на желязото.

По отношение на венозното приложение на желязо (парентералните форми) са разработени депо форми на железни препарати с удължено действие.

Има една иновативна хранителна добавка със сукрозомно желязо. Тя е с доста добри резултати от клиничните проучвания и във всички случаи при хора с установен железен дефицит, който не изисква лечение в болница, ще имат полза от приложението на сукрозомно желязо. 

Източник: Trud.bg

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ