Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Доц. Момчил Баев: Ваксинопрофилактиката е мултидисциплинарна грижа

60 лектори и над 300 участници в Третата национална конференция по ваксинопредотвратими заболявания

Фондация Астра Форум с председател доц. Момчил Баев, д.м. организира Трета национална конференция по ваксинопредотвратими заболявания, която ще се проведе от 8 до 10 ноември 2024 г. в хотел „Метрополитън“ в София в партньорство с Нов български университет. За целите и новостите в научната програма разговаряме с доц. Момчил Баев.

Доц. Баев, организирате вече трета национална конференция по ваксинопредотвратими заболявания. Какво означава този факт?

Това означава, че темата продължава да бъде актуална и след пандемията от COVID-19. Ваксинопрофилактиката реално е ежедневие за всички медицински специалисти, защото ваксините поддържат общественото здраве на добро ниво. Макар в предходните години да не се говореше твърде много по темата, след пандемията тя стана много актуална. Към нея сега проявяват интерес лекари от различни медицински специалности, което я превърна в мултидисциплинарна. Така и трябва да бъде.

Колко лекари и с какви специалности се интересуват от ваксинопрофилактика и ще присъстват на конференцията?

Очертава се мащабно събитие – лекторите и модераторите са близо 60 души, а делегатите в залата са малко над 200 души, като най-малко още 100 участници ще се включат онлайн. Смятаме, че ще постигнем нашата цел да се работи мултидисциплинарно за ваксинопрофилактиката. Защото освен вирусолози, инфекционисти и епидемиолози, имаме много общопрактикуващи лекари, които на практика провеждат имунопрофилактиката у нас. Участват също имунолози, педиатри, акушер-гинеколози, микробиолози и биолози, дентални лекари, УНГ-специалисти и онколози, тъй като се прави ваксинопрофилактика и на онкогенни вируси като вируса на хепатит В и човешкия папилома вирус (HPV). Много ни радва, че има интерес от толкова богата палитра от медицински специалности. В конференцията се включиха и професионалисти по здравни грижи – акушерки и медицински сестри, защото те също участват в профилактиката на заболяванията. Имаме също представители на медицинските университети, на БАН, на регионалните здравни инспекции, лекари от извънболничната помощ и работещи в болничната система. Институционален партньор тази година е Нов български университет, в който обучаваме ново поколение специалисти за здравеопазването.

Винаги с голяма радост приветстваме студенти и специализанти, които подкрепяме, за да имат достъп до такива мащабни събития и да надграждат знанията си в полза на обществото.

Кои са основните лектори и теми на конференцията?

С радост мога да съобщя, че министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева ще участва в откриването и ще приветства делегатите. Директорът на Столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев също ще се включи, защото столицата е домакин на събитието. Гостува ни д-р Ричард Прайс – представител на Европейската организация за борба с рака, с която си сътрудничим по проблемите с HPV-свързаните заболявания и тяхната профилактика. Председателят на Научния комитет на конференцията – проф. д-р Ива Христова, която е и директор на Националния център по заразни и паразитни болести, ще открие форума.

Трябва да спомена участието на известни в общността специалисти като лектори. Сред тях са вирусологът проф. Радка Аргирова и епидемиологът проф. Мира Кожухарова. За социално-икономическите аспекти на скрининговите и имунизационни политики ще говори проф. Мария Димитрова от Факултета по фармация на Медицински университет – София. Директорът на Изпълнителна агенция по лекарствата магистър-фармацевт Богдан Кирилов ще обърне внимание на лекарствената безопасност. Проф. Радост Асенова от Медицинския университет – Пловдив ще представи темата за ваксинопрофилактиката в обучението на студенти по медицина. Очакваме интересна лекция от главния държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. От имунолозите трябва да спомена проф. Елисавета Наумова, от епидемиолозите – проф. Ани Кеворкян, от вирусолозите – и проф. Радостина Александрова от БАН.

Има ли необичайни теми в научната програма?

Любопитен панел в програмата, какъвто не сме имали досега, е посветен на комуникационните умения, които са необходими за повишаване на ваксинационното покритие. Ще чуем презентации на специалистите по комуникации проф. Десислава Бошнакова от Нов български университет, Георги Стоилчев – съветник в Министерство на здравеопазването, Живка Гецова от Националния център по заразни и паразитни болести, както и на инфекциониста д-р Петър Великов. Техните лекции са интересни както за медиците, така и за широката общественост. Проф. Бошнакова ще говори за това как се прави комуникационна политика за ваксините, за да стигне до сърцата на хората. Георги Стоилчев ще се фокусира върху влиянието на фалшивите новини и дезинформацията върху здравната система. Д-р Великов ще представи свое проучване за това как минали събития се отразяват на психологическата готовност за противогрипна ваксинация сред медицинския персонал. А докторант Живка Гецова ще говори за медийното представяне на ваксините в централната новинарска емисия на БНТ.

Следва нещо още по-любопитно – дискусионен панел „Ваксини и комуникационна среда“ с модератор водещият на „Панорама“ по БНТ Бойко Василев. Ще се включат журналистите Мария Чернева от БНТ, Кристина Налбантова от bTV, Любомира Николаева от в. „24 часа“, Мария Черешева от Асоциацията на европейските журналисти в България и Надежда Цекулова от „Свободна Европа“. Ще има дискусия между журналистите и лекарите в залата – очертава се много интересен дебат.

Каква е основната цел на конференцията?

В този момент е много важно да се обединят всички медицински специалисти с интерес към ваксинопрофилактиката, диагностиката и лечението на тези заболявания. Нашата цел е да им покажем, че всеки от тях има роля в овладяването на потенциални епидемии и епидемични взривове. Знаете, че 2024 г. беше белязана от неочакван епидемичен взрив от коклюш. Такива неща ще продължат да се случват, затова всички лекари и участници в здравната система трябва да работят заедно в полза на общественото здраве. Ваксинопрофилактиката е мултидисциплинарна грижа.

След конференцията ще издадем Сборник със всички доклади, който ще бъде включен в референтния списък на Националния център по информация и документация (НАЦИД), към който се води регистър на реферираните научни издания в България. Така това научно знание ще бъде достъпно и за останалите медицински специалисти, които не са могли да участват в нашата конференция. Това е помощ и за развитието на всички академични кадри.

В рамките на конференцията за първи път ще покажем второто допълнено книжно издание на наръчника за медицински специалисти „Междуличностно общуване за имунизация“, което делегатите ще получат като подарък.

ВИЖТЕ ПРОГРАМАТА НА КОНФЕРЕНЦИЯТА ТУК>

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ