Седем операции в детска възраст претърпял пациентът
23-годишен пациент с тежко вродено сърдечно заболяване и 7 предходни сърдечни операции е излекуван от животозастрашаваща аритмия в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. Мултидисциплинарен екип от болницата със съдействието на специалисти от Националната кардиологична болница (НКБ) извършва сложната катетърна аблация, продължила осем часа.
Младият пациент е роден с рядка сърдечна аномалия – междукамерен дефект и обща клапа между предсърдия и камери. Вследствие на това досега е претърпял 7 сърдечни операции, като първата е извършена едва три дни след раждането му. Благодарение на тези операции венозната кръв, която нормално попада в десните сърдечни кухини на сърцето и оттам в белия дроб, е пренасочена директно към белодробната артерия. Това е постигнато от екипа на Клиниката по детска кардиохирургия на НКБ чрез специална протеза – кондюит, която свързва долната празна вена с белодробната артерия, а горната празна вена се пришива директно към артерията.
Години след седмата сърдечна операция, извършена в детска възраст, пациентът започва да развива високочестотни предсърдни аритмии, които протичат със сърцебиене и слабост. По време на кризите се наблюдава и значително спадане на кръвното налягане. „Всеки ден имах аритмия. Не се живееше с това – имах постоянно задух, не бях пълноценен човек”, разказва пациентът. Поради тези оплаквания той е насочен за преглед към Клиниката по кардиология на Болница Токуда, където специалистите преценяват, че може да му се направи катетърна аблация. Тя е инвазивен метод за лечение на сърдечни аритмии. При аблацията се пропуска високочестотен ток в сърцето чрез катетър. Нагретият връх на катетъра отстранява клетките, които са причина за ритъмното нарушение на сърдечната дейност.
Сложната процедура е дело на екипите на Клиниката по кардиология и на Отделението по електрофизиология, ръководени от д-р Валери Гелев и д-р Васил Трайков.
Поради специфичната анатомия на сърцето на този пациент – между венозната система и сърцето му няма връзка – въвеждането на катетри в сърдечните кухини по венозен път е невъзможно. След консултация на лекарите от Отделението по електрофизиология и кардиостимулация на Болница Токуда с детски кардиолози и детски кардиохирург се взема решение как да се действа в този уникален случай. Специалистите смятат, че единственият сигурен начин да се проникне до сърдечните кухини е чрез пункция на кондюита (през отвор в специалния катетър, имплантиран в детска възраст).
Екипът на проф. Галина Кирова, началник на Клиниката по образна диагностика на Болница Токуда, извършва контрастно компютър томографско изследване, за да се изгради 3D-модел и триизмерна картография на сърцето. Информацията от образното изследване е използвана и за изработката на 3D-принтиран модел, който ориентира екипа по време на процедурата в сложната анатомия на това многократно оперирано сърце.
Д-р Васил Трайков и д-р Валери Гелев, в тясна колаборация с екипа от НКБ, извършва успешно достъп до сърцето на пациента, чрез пункция на кондюита. За да се улесни преминаването на интродюсера и катетрите, д-р Валери Гелев извършва балонно разширяване на отвора. След това повечето от установените аритмии на пациента са успешно прекъснати чрез катетърната аблация.
„Бяха нужни доста месеци подготовка. процедурата беше доста сложна и отне време да се съберат всички специалисти на едно място”, сподели 23-годишният пациент два дни след процедурата. „От една страна, беше страшно, влязох в огромна зала с много апаратура. Не изпитвах обаче никаква болка. Благодарение на лекарите сега се чувствам много по-добре, като съвсем нов човек”, разказа още той.
„След 8-часовата успешна процедура, пациентът се чувства добре и очакваме, че скоро ще спре лекарствата за аритмия”, обясни д-р Васил Трайков, който ръководи екипа, извършил сложната манипулация.
Автор: в-к Доктор, 06 юли 2020