Лечението на високо кръвно налягане включва промяна в начина на живот и приемането на лекарства. Целта е да се поддържа кръвното налягане под определена стойност, която може да варира, в зависимост от здравословното състояние на пациента и преценката на лекаря.Синдром X
Препоръчително е:
- Прекратяване на тютюнопушенето
- Поддържане на здравословно тегло (отслабване при наличие на наднормено тегло)
- Повишена физическа активност
- Ограничаване или прекратяване на консумацията на алкохол
- Хранителен режим с нисък прием на мазнини и сол
Упражненията и физическата активност допринасят за понижаване на кръвното налягане, като помагат отслабването и за поддържането на сърцето и кръвоносните съдове в добро състояние.
Отслабването, постигнато чрез диета и упражнения, помага за контролиране на фактори, като кръвната захар, и други усложнения при затлъстяването. Избягването на тези усложнения помага за понижаване на кръвното налягане.
Съществуват много различни категории лекарства за високо кръвно налягане. Лекуващият лекар ще определи най-подходящата за всеки пациент терапия. Основните видове лекарства включват бета-блокери, инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим (ACE-инхибитори), ангиотензин ІІ рецепторни антагонисти, блокери на калциевите канали, диуретици.
Това са някои от най-разпространените лекарства за лечение на високо кръвно налягане:
1) Инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим (ACE-инхибитори)
АСЕ инхибиторите блокират действието на някои хормони, като ангиотензин II, които регулират кръвното налягане. Ангиотензин II причинява свиване на артериите и увеличава обема на кръвта, което води до повишено кръвно налягане.
Хора с анамнеза за сърдечни заболявания, бременни жени или индивиди със състояния, засягащи кръвоснабдяването на бъбреците, не трябва да приемат АСЕ инхибитори.
АСЕ инхибиторите могат да предизвикат следните по-чести нежелани реакции, които обикновено изчезват след няколко дни: виене на свят, умора, слабост, главоболие, упорита суха кашлица. Някои пациенти могат да открият, че страничните ефекти са твърде неприятни или дълготрайни. В подобни случаи лекуващият лекар най-вероятно ще промени вида на лекарството и ще избере антагонист на рецептора на ангиотензин-2. Докато АСЕ-инхибиторите имат за цел да спрат производството на ангиотензин, ангиотензин ІІ рецепторни антагонисти блокират свързването на ангиотензина с рецепторите. Това помага за отпускане на съдовете и понижаване на кръвното налягане. Нежеланите реакции са по-редки, но могат да включват замаяност, главоболие и повишени нива на калий в кръвта.
2) Блокери на калциевите канали
Блокерите на калциевите канали, наред с други неща, намаляват калция в кръвоносните съдове. Понижаването на количеството калций отпуска гладката мускулатура на съдовете, така че да не се свиват толкова силно, което води до разширяване на артериите. Ако артериите са по-широки, кръвното налягане ще падне.
Пациентите с анамнеза за сърдечно заболяване, чернодробно заболяване или проблеми с циркулацията не трябва да приемат блокери на калциевите канали.
Блокерите на калциевите канали могат да причинят следните по-чести нежелани реакции, които обикновено изчезват след няколко дни: зачервяване на кожата, обикновено над бузите или врата, главоболие, оток на глезените и по-рядко подут корем, виене на свят, умора, кожен обрив.
3) Диуретици
Диуретиците действат върху бъбреците, за да помогнат на организма да елиминира натрия и водата, което води до по-малък кръвен обем, а това от своя страна понижава кръвното налягане. Те често са първият избор при лекарствата за високо кръвно налягане (но не и единственият избор).
Диуретиците могат да причинят следните нежелани реакции, някои от които могат да продължат във времето: нисък калий в кръвта, което може да повлияе бъбречните и сърдечните функции, нарушен глюкозен толеранс, еректилна дисфункция. Пациентите, приемащи тиазидни диуретици, трябва да провеждат редовни изследвания на кръв и урина, за да проследяват нивата на кръвната захар и калий.
4) Бета-блокери
Бета-блокерите забавят сърдечната честота и намаляват силата на сърцето, което води до спад на кръвното налягане.
Бета-блокерите могат да имат следните нежелани реакции: умора, студени ръце и крака, забавен сърдечен ритъм, гадене, диария. По-редки странични ефекти са: нарушен сън, кошмари, еректилна дисфункция.
Лечението при хипертония е насочено и към терапия на свързани състояния, които причиняват високо кръвно налягане, ако са налице, като:
- Стеноза на бъбречната артерия (стесняване)
- Феохромоцитом (невроеднокринен тумор, който се развива най-често в надбъбречните жлези)
- Застойна сърдечна недостатъчност (хронично състояние, което се развива вследствие на затруднение на сърцето да изтласква кръвта към останалата част от тялото)
- Диабет
- Затлъстяване
В допълнение към конвенционалната терапия, може да се използват и някои методи от алтернативната медицина, които са полезни при високо кръвно налягане и за предотвратяване на повишаването му в бъдеще:
- Намаляване на стреса.
- Използване на методи за релаксация, като дълбоко дишане, йога, медитация и др.
- Достатъчно сън.
Някои вещества и минерали, като чесън, коензим Q-10 (CoQ10), магнезий, рибено масло, ленено семе, са показали полезни ефекти в проучвания за понижаване на кръвното налягане. Консултирайте се с Вашия лекар или фармацевт, преди да вземете някакви добавки.
Ако хипертонията не се лекува или контролира, прекомерното налягане върху артериалните стени може да доведе до увреждане на кръвоносните съдове (сърдечно-съдови заболявания), както и жизненоважни органи. Размерът на уврежданията зависи от два фактора: тежестта на хипертонията и колко дълго продължава тя, без да се лекува.
Възможните усложнения при високо кръвно налягане включват:
- Инсулт
- Инфаркт и сърдечна недостатъчност
- Кръвен съсирек (тромб)
- Аневризма
- Бъбречно заболяване
- Увреждане на очните кръвоносни съдове
- Метаболитен синдром
- Мозъчна дисфункция и проблеми с паметта