Д-р Боян Костов е специалист по кожни и венерически болести в Пловдив с над 20 години опит в дерматологията. Завършва Медицински университет Пловдив през 1993 г., а специалност Кожни и венерически болести придобива през 2003 г.
След своето дипломиране д-р Костов започва работа в Специализираният диспансер за кожни и полово предавани болести Пловдив, където работи и до момента. От 2004 г. има и собствена дерматологична практика в Пловдив – Клиника Доктор Костов, където работи с екип от лекари и обучени медицински специалисти.
Д-р Костов, на каква възраст най-често се появява заболяването атопичен дерматит?
Първите прояви най-често са на 1-3 годишна възраст, като може да се появи в годините на пубертета, а в много от случаите и по-късно.



Има ли хора, които са по-предразположени към отключване на атопичен дерматит?
Пациентите, страдащи от хранителни алергии, алергичен ринит и астма, са по предразположени към развитие на атопичен дерматит.
Има ли други заболявания, които могат да повишат риска от отключване на атопичен дерматит?
Заболявания на различни органи и системи могат да провокират появата или обострянето на атопичния дерматит.
Какви нови терапии са налични за атопичен дерматит и при какви форми на заболяването могат да се използват?
През последните години се появиха биологични лекарства за атопичен дерматит, които са показани за пациенти с тежка форма на заболяването и неповлияващи се от стандартните до момента методи за лечение.
За хора на каква възраст са подходящи новите терапии?
В зависимост от медикаментите – над 6 или над 12 години.
Какво да очакват пациентите, лекуващи се с новите терапии за атопичен дерматит?
Бързо подтискане на сърбежа и обривите, като постигането на ремисия на заболяването е основна цел.
Какъв е вашият опит с новите терапии за атопичен дерматит до момента – как бихте окуражили хората да потърсят помощ от дерматолог?
Новите терапии са ефективни и водят до бързо подобряване на състоянието на пациентите.
Защо е важно лечението на атопичния дерматит да не се отлага?
Защото хроничните форми на заболяването се лекуват по-трудно и по-бавно.
Как лечението на атопичен дерматит със съвременните терапии може да подобри ежедневието?
Липсата на субективни оплаквания и обриви, за които да се грижат пациентите ежедневно, подобрява рязко качеството им на живот.
От „Портал на пациента“ създадохме онлайн въпросника АТОПИМЕТЪР, който да помогне на пациентите да оценят влиянието на атопичния дерматит върху качеството им на живот. Смятате ли, че подобен онлайн инструмент може да помогне на пациента да разбере по-добре състоянието си и да достигне до дерматолог?
Да, защото това е обективен начин пациентите да оценят тежестта на заболяването си и да потърсят адекватна медицинска помощ.
АТОПИМЕТЪР е кратък онлайн въпросник, с помощта на който всеки човек с атопичен дерматит, или съмнение за това заболяване, може да разбере до колко състоянието му влияе на ежедневието му и в реално време да получи персонализиран отчет с резултати, които да обсъди със специалист дерматолог. Изчисленията са базирани на глобалната скáла за въздействие върху атопичния дерматит ADerm-IS(Atopic Dermatitis Impact Scale).