Автор: Д-р Янка Алексиевa, дерматолог
1. Псориазисът е заразен
Това категорично не е вярно, но продължава да бъде широко разпространен мит. Много хора си мислят, че псориазисът може да е заразен и инстинктивно странят от хора, които имат плаки по кожата. Избягват допир, стоят на дистанция, дори изпитват отвращение. Това се отразява изключително тежко на боледуващия, на неговото самочувствие и самооценка, на възможността му да живее и взаимодейства нормално в социална среда.
Псориазисът не е заразен. Той е многофакторно, неинфекциозно, възпалително заболяване, свързано с генетично предразположение и автоимунни механизми, при което имунната система реагира неадекватно и произвежда твърде много кожни клетки.
Това не може да бъде предадено чрез контакт от човек на човек или чрез споделяне на телесни течности – например чрез целуване или споделяне на храна или напитки. Освен това псориазисът не може да бъде предаден на други хора в обществени зони с близък контакт, като плувни басейни или сауни.
2. Псориазисът е просто суха кожа
Псориазисът е много повече от това. Кожната структура се размножава много по-бързо – обичайната подмяна на клетките на кожата е на около 28 дни, а при хората със псориазис това става много по-бързо, кожните клетки се подменят дори на 4-5 дни. Поради този кратък цикъл на делене и отмиране клетките все още не са узрели. Те се натрупват в дебели люспи (плаки), които тялото не може да отдели.
Кръвоносните съдове също се променят и се приближават към повърхността на кожата, като я правят зачервена и възпалена. Тези места стават уязвими и ако бъдат наранени, лесно започват да кървят. В по-тежки случаи псориазисът причинява напукване и кървене на кожата, което може да бъде изтощително и изключително болезнено.
Псориазисът на ръцете и краката затруднява ежедневните дейности, а когато са засегнати слабините или задните части, прави болезнено дори сядането или ходенето до тоалетна. Поддържането на нормални сексуални отношения е почти невъзможно и това се отразява негативно на социалните контакти.
3. Псориазисът засяга само кожата
Кожните прояви са забележими, но псориазисът всъщност е системно заболяване. Приблизително между 6 и 42% от хората с псориазис развиват и псориатичен артрит, който засяга коленете, ставите на ръцете и краката, както и залавните места на сухожилията и костите. Такива места са петите и долната част на гърба. Съществува също риск от развитие на други съпътстващи заболявания като възпалителни заболявания на червата, сърдечно-съдови заболявания, диабет, метаболитен синдром и др. Освен физическите си ефекти, псориазисът оказва неблагоприятно въздействие и върху психиката. Хората със псориазис често изпитват безпокойство, ниска увереност и самочувствие, често изпадат в депресия, което влошава качеството им на живот.
4. Псориазисът не се лекува
Мит е, че псориазисът не може да се лекува. Вече има много възможности за лечение, които облекчават симптомите на псориазиса и контролират заболяването в дългосрочен план.
Изследванията на ролята на имунната система и причините за отключването на псориазис са довели до разработването на нови, мощни, биологични лекарства, насочени към ключови компоненти на имунната система, отговорни за състоянието. Тези терапии водят до пълно изчистване на кожата на голяма част от пациентите с по-тежко засягане.
Тъй като псориазисът е хронично заболяване, се налага изготвянето и следването на продължителна терапевтична стратегия и дългосрочен план на лечение, който е съобразен със спецификите на конкретния човек.
5. Промяна в диетата може да излекува псориазиса
Няма доказателства, че определена диета може да излекува псориазиса. Много хора свързват промените в диетата с подобрение, но тъй като естеството на псориазиса е да „се обостря и да затихва“, това може да е случайно събитие.
При всички случаи обаче е добре да се следва здравословен, добре балансиран начин на хранене, да се поддържа нормално тегло, да има редовна физическа активност и да се избягват вредни навици като алкохол и тютюнопушене. Ако се спазва всичко това, ще се отрази благоприятно на общото състояние на всеки човек със псориазис.
Научете повече в специализираната секция “Псориазис” на Портал на пациента тук>
- Източници:
https://www.globalpsoriasisatlas.org/en/resources/common-misconceptions-about-psoriasis