Псориазисът е имуномедиирано заболяване. Имунните клетки се активират и произвеждат молекули, които задвижват бързото производство на кожни клетки. Ето защо кожата при хората с болестта е възпалена и лющеща се. Не е изяснено напълно какво задейства неправилното активиране на имунните клетки, но се счита, че роля играе комбинация от генетика и фактори на околната среда. Много хора с псориазис имат близък или роднина в семейството със заболяването (т.нар. „фамилна анамнеза“) и учените са установили някои от гените, които могат да допринесат за неговото развитие. Много от тях играят роля във функцията на имунната система.
Някои фактори могат да предизвикат псориазис за първи път или да причинят обостряне.
Дадено провокиращо събитие може да причини промяна в имунната система, което да доведе до появата на симптоми на псориазис. Често срещаните провокатори за появата на псориазис включват стрес, заболяване (особено стрептококови инфекции), нараняване на кожата и някои лекарства. Тези провокиращио фактори се наричат също и „тригери“.
Тригерите за псориазис варират при различните хора. Това, което може да влоши псориазиса при даден човек, може да няма никакво въздействие върху някой друг. Честите задействащи фактори на псориазис включват:
- Стрес: Стресът е един от най-честите отключващи фактори за псориазис. В същото време пристъпът на псориазис може да причини стрес. Това може да изглежда като безкраен цикъл. Техниките за релаксация и управлението на стреса обаче могат да помогнат за предотвратяване на въздействието на стреса върху псориазиса.
- Нараняване на кожата: Псориазисът може да се появи в участъци от кожата, които са били наранени или увредени. Това е резултат от т.нар. феномен на Кьобнер, при който драскотини, слънчеви изгаряния, ухапвания от насекоми и ваксинации могат да предизвикат обостряне на псориазис.
- Инфекция: Всичко, което може да повлияе на имунната система, може да отключи псориазис. Ето защо може да се появи обостряне след ушна инфекция, бронхит, тонзилит или респираторна инфекция. Има връзка между стрептококова инфекция (стрептокок в гърлото) и гутатен псориазис, тъй като често отключва първата поява на гутатен псориазис при деца.
- Време и климат: Времето може да предизвика обостряне на псориазиса. Студеното време често може да причини обостряне на псориазиса поради по-малко слънчева светлина и влажност, нагрят и по-сух въздух на закрито, както и стрес и заболяване. Топлото време често може да подобри псориазиса поради естествената слънчева светлина и по-високата влажност.
- Хормонални промени: Състоянието често се проявява или обостря по време на пубертета. Менопаузата също може да го предизвика. По време на бременност симптомите може да се подобрят или дори да изчезнат. Но след раждане на бебето е възможно да се появи обостряне.
- Лекарства: Някои лечения могат да влошат псориазиса. Те включват литий, някои бета-блокери, антималарийни средства, индометацин.
- ХИВ: Псориазисът обикновено се влошава в началните етапи на HIV инфекцията, но се подобрява след започване на определени лечения.
- Наднормено тегло: Хората, които страдат от затлъстяване, са склонни да получават плаки в кожните гънки.
- Алкохол: Употребата на алкохол може да увеличи риска от обостряне на псориазис.
- Тютюнопушене: Пушенето би могло да влоши симптомите на псориазис.
- Други възможни задействания: Въпреки че е по-рядко, някои хора с псориазис подозират, че алергии, определени храни, алкохол или фактори на околната среда предизвикват обостряне на състоянието. Воденето на дневник относно симптомите и това, което подозирате, че ги е предизвикало, може да помогне на лекуващия ви дерматолог да прогнозира и лекува пристъпите.