Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Псориазис и алтернативни начини на лечение

Автор: Д-р Силвия Горанова, дерматолог, началник Отделение по кожни и венерически болести към УМБАЛ Бургас

Псориазисът е системно заболяване, което може да причини обривсъпроводен със сърбеж и образуване на люспи, най-често по коленете, лактите, тялото и скалпа. Псориазисът е често срещано заболяване, което е дългосрочно (хронично) и не може да се излекува, а по-скоро да се контролира, така че да не пречи на ежедневието. Псориазисът често протича на цикли, свързани с подобрение на кожата и на влошаване, които се редуват на няколко седмици до месеци.

Сред най-честите причини за появата на псориазиса са генетични фактори – и друг член на семейството е болен от псориазис, различни инфекции, нараняване на кожата или изгаряне, провокират го също някои медикаменти и стрес

Има ли природни лекове за псориазис?

Много хора прилагат различни билки, витамини или други домашни средства, за да облекчат състоянието на кожата си. Важно е обаче да знаете, че едни и същи средства не помагат еднакво на различните хора. Най-добрият съвет, който можете да получите е този, който лекуващият дерматолог ще даде индивидуално на вас – както по отношение на терапия, така и на съпътстващи мерки, за да подобрите състоянието на кожата си. Здравните специалисти – дерматолозите, са най-запознатите лекари със заболяването псориазис и могат да направят обективна преценка как да лекуват конкретно вашия псориазис.

Сред природните средства за облекчаване на симптомите за псориазис, влизат:

  • Солни бани. Биха могли да подпомогат отлюспването на псориатичните изменения и да намалят сърбежа. Ако разполагате с вана, можете да добавяте соли от Мъртво море или други соли към топлата вода, в която да престоите около 15 минути. След баня нанасяйте овлажняващ продукт, за да избегнете прекомерното изсушаване на кожата.
  •  Алое вера. Има само хидратиращо действие. Някои хора със псориазис използват 0,5% крем с алое, който може да помогне на псориатичните изменения и да намали зачервяването за кратък период от време. Такива кремове се използват до 3 пъти дневно. 
  • Здравословна диета. Няма специално разработен хранителен режим за хора със псориазис. Доказано е обаче, че ако сте с наднормено тегло, псориазисът ви може да се подобри, ако отслабнете. Експертите са установили, че мазнините, особено натрупаните в областта на талията, може да доведат до обостряне на възпалителния процес. Това затруднява имунните клетки, включително и тези в кожата, да работят нормално. Важно е да поддържате чест контакт с лекуващия ви дерматолог, защото при нужда лечението ви може да се адаптиран.

По принцип по-леките форми на псориазис се повлият добре от локална терапия (лекарствени средства, които се намазват върху кожата), както и от фототерапия (терапия с УВ-светлина) и таласотерапия (морелечение). Тежките форми на псориазис, които не се повлияват от изброените средства, следва да се лекуват със системно лечение в таблетна форма или с подкожна инфекции/вливания при биологична терапия. При тежките форми също има място фототерапията. 

Къде в България е подходящо да се почива, за да се облекчат симптомите на псориазиса?

У нас е възможно да се прилага морелечение на псориазиса – в местността Тузлата, Бургас и Поморие. Обърнете се към лекуващия ви кожен лекар, за да ви даде повече информация и да прецени доколко морелечението е подходящо за вашия псориазис.  

Кога самолечението е опасно?

Много често хората със псориазис се подвеждат по това, че дадено лечение – домашно или предписано от лекар, след като е помогнало на техен познат със псориазис, ще помогне и на тях. От изключително значение е да знаете, че всяка терапия и подход към псориазиса е строго индивидуален. Има кремове, препрати, чайове, добавки и други, за които хора в интернет споделят, че са довели до излекуване на техния псориазис. Тези твърдения в болшинството случаи не почиват на реални медицински доказателства и са подвеждащи. Възможно е самолечението да доведе до допълнително влошаване на псориазиса, дори и да са използвани само „чисти“, „природни“, естествени източници и вещества. Апелът на дерматолозите е да бъдете бдителни и при въпроси, свързани с методите на лечението на псориазис, да се обърнете към специалист дерматолог, който да ви направи преглед и да даде препоръка какво е подходящо конкретно за вас.

Научете повече в специализираната секция “Псориазис” на Портал на пациента тук>

Към какъв лекар да се обърна за помощ и какво се постига със съвременните терапии за псориазис?

Дерматолозите (кожните лекари) са специалистите, които се занимават с лечението и контрола на симптомите при псориазис. Ако при вас има и допълнителни прояви на болестта – като ставна болка, сърдечно-съдово заболяване или други, е добре да се наложи консултация и с друг тип специалисти.

Съвременните терапии за псориазис вече успяват да постигнат контрол над заболяването, което на практика води до чиста от псориатични образувания кожа. Към новите лечения спадат биологичните медикаменти – те се прилагат под формата на инжекции. Това кой от всички биологични медикаменти е подходящ за конкретен човек със псориазис, зависи от много фактори, като тежест на заболяването, площта на засегнатата кожа и на какви места от тялото, вида на псориазиса, съпъстващите заболявания и други особености. Всичко това може да прецени лекуващият дерматолог.

Какви промени в начина на живот могат да подобрят състоянието?

Moже би съветите, които са налични в достоверни онлайн източници и които ще получите от лекуващия ви кожен лекар (дерматолог), ще звучат твърде общо или ще са трудни за следване, но зад всеки от тях стои сериозна научна аргументация.

Кои са факторите, които могат да подбрят състоянието на вашия псориазис?

  1. Много важно е да проведете зъбна профилактика, както и съответното зъболечение, ако е необходимо.
  2. Спрете да пушите. Учените са доказали, че това ще намали риска от сърдечно-съдово заболяване, както и от други заболявания на кръвоносните съдове, черния дроб и венците. Също така ще имате по-рядко пристъпи на псориазис и по-дълги периоди с чиста или почти чиста от псориатични образувания кожа, наречени ремисия.
  3. Ако искате да използвате никотинови лепенки – обсъдете желанието си с дерматолога, защото понякога тези лепенки предизвикват влошаване на псориазиса.
  4. Ограничете приема на алкохол и тютюнопушене. Така лечението, което прилагате, ще има по-голям ефект, по-дълго време ще сте в ремисия с чиста/почти чиста кожа, като същевременно ще се намали рискът от поява на засягане на ставите (псориатичен артрит) при жените, както и от заболявания на черния дроб.
  5. Поддържайте здравословно тегло. Това ще помогне за по-редки случаи на връщане на симптомите обратно (рецидив на псориазиса), ще намали нуждата да приемате медикаменти за псориазис, ще подобри ефекта от приеманата терапия. Също ще имате по-нисък риск от поява на сърдечно заболяване, високо кръвно налягане, високи нива на холестерол, диабет и др. Много хора със псориазис, които успеят да понижат високото си тегло до по-здравословни нива, споделят, че лечението, което преди това не им е действало, е започнало да работи.
  6. Хранете се здравословно и балансирано – това е съвет, който помага на всички хора. Ако обаче вие сте със псориазис, ще бъдете по-здрави, ще се чувствате по-добре, ще намалите риска от поява на други заболявания, свързани със псориазиса, като диабет, сърдечно заболяване и високо кръвно налягане.
  7. Бъдете физически активни. Това ще ви помогне да поддържате здравословно тегло, ще намали стреса, депресията и тревожността.
  8. Направете си допълнителни здравни консултации. Следете тялото си и при неразположение, потърсете специализирана лекарска помощ. Хората със псориазис може да развият и други заболявания, свързани със псориазиса. Сред тях са проблеми със зрението, болест на Крон (възпалително чревно заболяване), диабет, високо артериално налягане, дислипидемия (повишен холестерол), сърдечно-съдови заболявания, бъбречни и чернодробни заболявания, ставни увреждания от псориатичен артрит.
  9. Посещавайте често лекуващия ви кожен лекар и споделяйте промяната в състоянието на вашия псориазис или други симптоми, които е възможно да се появят.

Научете повече в специализираната секция “Псориазис” на Портал на пациента тук>


Източници:

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ