Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Железен дефицит | Причини

Ниските нива на желязо могат да бъдат в резултат на различни причини, включително:

Хранене и усвояване на желязото

Възможно е да се развие дефицит на желязо, ако не се консумират достатъчно храни, съдържащи желязо, или ако има проблеми с усвояването на желязото. Тялото може да съхранява желязо, но не може да го произвежда. Организмът си набавя желязо от храната.

Вегетарианците и веганите са с по-висока тенденция към недостиг на желязо, особено жените в пременопауза. Това е така, защото нехем желязото, формата, съдържаща се в растенията, не се абсорбира толкова добре, колкото хем желязото, формата, която е в месото, птиците и рибата.

Някои заболявания възпрепятстват усвояването на желязото, включително синдром на раздразненото черво и цьолиакия. Бариатричната хирургия също може да доведе до дефицит на желязо. Стомашният байпас, например, често включва отстраняване на части от стомаха или червата. Това може да попречи на усвояването на желязото.

Фитиновата киселина е антиоксидант, съдържаща се в бобови растения, ориз и зърнени храни. Тя може да потисне абсорбцията на желязо, което може да допринесе за желязодефицитна анемия.

Повишена нужда от желязо

По време на бременност жената има по-голям обем кръв. Развиващият се плод също се нуждае от богати на кислород червени кръвни клетки за енергия. Ето защо жената има нужда от повече желязо по време на бременност.

Активно растящите тела се нуждаят от допълнително желязо, за да осигурят енергия на развиващите се клетки. Ето защо също така е важно бебетата, децата и тийнейджърите да получават много желязо. Спортистките също може да се нуждаят от допълнително желязо.

Кръвозагуба

Кръвозагубата води и до загуба на желязо.

Честа причина за загуба на твърде много кръв е обилната менструация. Нормалното или тежко менструално кървене може да доведе до желязодефицитна анемия. Поради тази причина жените обикновено се нуждаят от повече желязо, отколкото мъжете.

Медицински състояния, които причиняват хронично кървене, особено когато е бързо, могат да доведат до нисък кръвен обем и желязодефицитна анемия. Такива състояния са например язва, хемороиди, полипи, рак на дебелото черво. Стомашно-чревното кървене може да е в свързано и с прием на лекарства като аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства или антикоагуланти. В тези случаи симптомите обикновено са по-тежки.

Хирургия, раждане или нараняване също могат да причинят прекомерна загуба на кръв. След кръводаряване може също да има по-ниски нива на червени кръвни клетки за няколко дни. Въпреки това, при здрави хора, които даряват кръв, обемът на червените кръвни клетки обикновено се коригира без забележими симптоми.

Състояния, свързани с дефицит на желязо

Някои състояния са свързани с недостиг на желязо, но не го причиняват:

Поднормено тегло. Калориите от който и да е източник не влияят на усвояването на желязото. И все пак, хората с поднормено тегло често имат дефицит на желязо, защото няма достатъчно желязо в диетата им.

Бъбречно заболяване. Еритропоетинът е хормон, произвеждан от бъбреците. Той играе важна роля в стимулирането на производството на червени кръвни клетки. Пациент с бъбречно заболяване може да се нуждае от заместване на еритропоетин, за да се стимулира производството на червени кръвни клетки. Диализата не коригира този хормонален проблем.

Злокачествено заболяване. Някои видове рак, особено тези, които включват бели кръвни клетки, са свързани с ниски нива на еритроцити. Левкемия и лимфом, например, могат да нарушат производството на червени кръвни клетки. Повечето лечения на рак също потискат производството на еритроцити. Липсата на червени кръвни клетки не намалява нивата на желязото, но нарушава функцията на желязото в тялото.

Причини за недостиг на желязо при бебета, деца и тийнейджъри

Бебетата, децата и тийнейджърите претърпяват бързи скокове в растежа, което увеличава нуждата им от желязо.

Основните рискови фактори за развитие на железен дефицит при деца включват:

  • недоносеност и ниско тегло при раждане
  • изключително кърмене след 6 месеца (без въвеждане на твърда храна)
  • висок прием на краве мляко при малки деца на възраст под 2 години
  • малка или никаква консумация на месо
  • вегетарианско и веганско хранене
  • лоша диета през втората година от живота
  • възможни стомашно-чревни заболявания
  • оловно отравяне

Основните причини за недостиг на желязо при деца по възрастови групи включват:

  • Бебета на възраст под 6 месеца – развиващият се плод получава своите запаси от желязо в матката, което означава, че диетата на майката по време на бременност е много важна. Бебетата с ниско тегло или недоносените бебета са изложени на повишен риск от недостиг на желязо и ще се нуждаят от добавки с желязо (само под лекарско наблюдение).
  • Бебета на възраст от 6 месеца до 1 година – запасите от желязо на бебето намаляват през втората половина на първата година. Дефицитът на желязо може да се получи, ако хранителния трежим на бебето не включва достатъчно богата на желязо твърда храна. Късното въвеждане на твърди храни в диетата на бебето е често срещана причина за недостиг на желязо в тази възрастова група.
  • Деца от 1 до 5 години – кърмата съдържа малко количество желязо, но продължителното кърмене може да доведе до железен дефицит, особено ако кърмата замества твърдите храни в диетата. Млека с ниско съдържание на желязо, като краве мляко, козе мляко и соево мляко, не трябва да се дават до 12-месечна възраст. Децата, които консумират мляко вместо твърда храна, са изложени на риск от недостиг на желязо.
  • Тийнейджъри – подрастващите момичета са изложени на риск поради редица фактори, включително ускорен растеж в пубертета, загуба на желязо по време на менструално кървене и риск от недохранване поради модни диети, които ограничават храненето.
  • Всички възрастови групи в детството – стомашно-чревни разстройства, като цьолиакия, са рядка, но възможна причина за анемия при деца.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ