Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Железен дефицит | Лечение

Подходящата терапия зависи от причината за железния дефицит. Лечението на железния дефицит се основава на два важни подхода:

  • Коригиране на подлежащия проблем
  • Коригиране на стойностите на желязо, достигайки до таргетните нива

Дори ако причината за недостига на желязо може да бъде идентифицирана и лекувана, все пак обикновено е необходимо да се приема препарат с желязо (повече желязо, отколкото може да осигури мултивитаминна добавка), докато дефицитът бъде коригиран и запасите от желязо в организма се попълнят.

Лечението с желязо трябва да започне незабавно, дори при липса на анемия, особено при симптоматични пациенти. Според систематичен преглед на ефикасността на добавките с желязо при неанемични индивиди с дефицит на желязо лечението повишава хемоглобина и феритина и намалява умората. Изборът на желязното съединение и начинът на приложение до голяма степен зависят от наличието и степента на анемия, обратимостта на подлежащата причина, клиничния статус (възраст, пол и др.) и в някои случаи предпочитанията на пациента.

Подмяна на нивата на желязо

Нивата на желязо могат да бъдат коригирани чрез увеличаване на желязото в диетата или прием на препарати, съдържащи желязо. Ако тези опции не помогнат, може да се назначи интравенозно приложение на желязо. Последното може да е необходимо, ако дефицитът на желязо е свързан с чревен проблем. Ако тялото не може да абсорбира желязо, прием на желязосъдържащ препарат или консумация на храна, богата на желязо, няма да коригира проблема.

Получаване на желязо от храната

Целта на лечението е да се върнат нивата на желязо в норма. Това може да стане по няколко начина. В зависимост от нуждите на конкретния пациент лекарят може да препоръча:

  • консумация на повече храни с високо съдържание на желязо
  • консумация на повече храни, съдържащи витамин С, за да се усвои по-добре желязото

Храни, богати на желязо:

Месо: телешко, свинско или агнешко, особено месо от органи като черен дроб

Птици: пилешко, пуешко и патешко, особено черен дроб и тъмно месо

Риба и морски дарове: особено миди, стриди, октопод, сардини и аншоа

Зеленолистни зеленчуци: спанак, броколи, лапад, коприва, зеле, целина, брюкселско зеле, аспержи

Бобови растения: боб, грах, леща, нахут, бакла

Обогатени с желязо тестени изделия, зърнени храни, ориз и зърнени храни

Натурален тъмен шоколад

Ядки: кашу, кедрови ядки, слънчоглед

Някои храни и напитки могат да нарушат усвояването на желязо, например чай, кафе, вино, храни, съдържащи калций и фибри.

Препарати с желязо

Обикновено при ниски нива на желязо се предписват перорални добавки с желязо. Количеството желязо, необходимо за лечение на пациенти с дефицит на желязо, е по-високо от количеството, което се намира в повечето ежедневни мултивитаминови добавки. Витамин C (аскорбинова киселина) подобрява усвояването на желязото и някои лекари препоръчват приема му в комбинация с железния препарат.

Въпреки това, традиционните таблетни или капсулни форми на препарати с желязо могат да бъдат ограничени от лоша абсорбция и да причинят няколко странични ефекти, като по този начин се компрометира и спазването и ефективността на лечението. Тези странични ефекти възникват, защото железните йони могат да раздразнят лигавицата на стомашно-чревния тракт.

Йоните на желязото могат да взаимодействат с различни ензими и вещества в храносмилателната система, което причинява нарушаване на нормалната дейност на червата. Например, повишеното желязо в червата може да промени осмотичния баланс, което води до диария или запек в зависимост от индивидуалните реакции и дозировката. Железните йони също могат да предизвикат освобождаването на серотонин в червата, което може да причини чувство на гадене.

Най-често срещани нежелани реакции на конвенционалните препарати с желязо включват:

  • стомашен дискомфорт и болка
  • запек / диария
  • гадене и повръщане
  • киселини
  • черни или тъмно оцветени изпражнения и урина ( безвреден ефект)
  • необичаен или метален вкус в устата
  • временно оцветяване на зъбите
  • главоболие и замаяност
  • кожни реакции – зачервяване, обрив, сърбеж

За да се минимизира риска от тези странични ефекти, са разработени добавки с желязо с различен механизъм на абсорбция, който същевременно води до подобрено усвояване и бионаличност в организма, както и отлична стомашно-чревна поносимост.

Според проучвания тази нова формула на желязото (Sucrosomial® Iron) в сравнение с пероралните железни соли е по-ефикасна (по-добро възстановяване на стойностите на хемоглобина и/или попълване на запасите от желязо при по-ниски дози) и по-поносима (по-малко стомашно-чревни неблагоприятни ефекти). По-нови доказателства също демонстрират ефективността на Sucrosomial® Iron, по-ниски разходи и по-малко странични ефекти при пациенти, които обикновено получават желязо интравенозно.

Интравенозно желязо

В някои случаи лекарят може да препоръча интравенозно (IV) желязо. IV желязо може да е необходимо за лечение на дефицит на желязо при пациенти, които не абсорбират желязото добре в стомашно-чревния тракт, пациенти с тежък дефицит на желязо или хронична загуба на кръв, пациенти, които приемат допълнително еритропоетин, хормон, който стимулира производството на кръв, или пациенти, които не могат понасят оралното желязо.

Медицинска или хирургическа интервенция

Някои причини могат да изискват други видове намеса. Например, може да се наложи отстраняване на кървящ полип в дебелото черво. При някои хора стомашното кървене може да е свързано с прием на антикоагуланти. В този случай пациентът може да се нуждае от по-ниска доза или друг вид антикоагулант. Ако пациентът е претърпял голям епизод на кръвозагуба например поради операция или травма, може да се нуждае от кръвопреливане.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ