- Временно объркване
- Втренчен поглед
- Неконтролируеми движения на ръцете и краката
- Промени в усещането за вкус, мирис, зрение, слух или докосване
- Психични симптоми като страх, тревожност или дежа вю
- Виене на свят
- Загуба на съзнание
Лекарите обикновено класифицират пристъпите като фокални или генерализирани въз основа на това как започва необичайната мозъчна активност.
Фокални припадъци
Когато припадъците са резултат от анормална активност само в една област на мозъка, те се наричат фокални (частични) гърчове. Тези гърчове попадат в две категории:
- Фокални припадъци без загуба на съзнание. Наречени обикновени (прости) гърчове, те не причиняват загуба на съзнание. Обикновените този тип пристъпи могат да променят емоциите или начина, по който нещата изглеждат, миришат, се усещат, имат вкус или звучат. Те могат също така да доведат до неволеви движения на част от тялото, като ръката или крака, и спонтанни сензорни симптоми, като мравучкане, замайване и мигащи светлини.
- Фокални припадъци с нарушено съзнание. Наричани комплексни гърчове, те включват промяна или загуба на съзнанието. По време на комплексен частичен пристъп пациентът може да се взира в пространството и да не реагира нормално на околната среда или да извършва повтарящи се движения, като триене на ръцете, дъвчене, преглъщане или ходене в кръг.
Симптомите на фокалните припадъци могат да бъдат объркани с други неврологични разстройства, като мигрена, нарколепсия или психични заболявания. Необходими са задълбочени изследвания и тестове за разграничаване на епилепсията от други заболявания.
Генерализирани припадъци
Припадъците, които изглежда, че засягат всички области на мозъка, се наричат генерализирани припадъци. Има шест вида генерализирани припадъци:
-
- Абсанси – известни преди като петит мал (petit mal) пристъпи, често се появяват при деца и се характеризират с втренчване в пространството или фини движения на тялото, като например примигване на очите или дъвкателни движения на устата. Тези гърчове могат да се появят в серии и да причинят кратковременна загуба на съзнание.
- Тонични гърчове – предизвикват мускулни свивания. Тези гърчове обикновено засягат мускулите на гърба, ръцете и краката и могат да причинят падане на земята.
- Атонични припадъци – причиняват загуба на мускулен контрол, което може да доведе до внезапно падане.
- Клонични гърчове – характеризират се с повтарящи се или ритмични движения на мускулите. Тези гърчове обикновено засягат врата, лицето и ръцете.
- Миоклонични гърчове – обикновено се появяват като внезапни, кратки, бързи потрепвания на ръцете и краката.
- Тонично-клонични гърчове – известни преди като гранд мал (grand mal) пристъпи, са най-драматичният тип епилептичен припадък и могат да причинят рязка загуба на съзнание, вдървяване на тялото и треперене, а понякога и загуба на контрол на пикочния мехур или прехапване на езика.
Какво предизвиква епилептичен пристъп?
Съществуват неща или ситуации, които могат да предизвикат припадъци.
Някои от най-честите иницииращи фактори са:
- Липса на сън
- Стрес
- Заболяване или треска
- Ярки светлини или мигащи светлини
- Кофеин, алкохол, лекарства или наркотици
- Хормонални промени, свързани с месечния цикъл
- Пропускане на храна, преяждане или специфични хранителни съставки
Идентифицирането на задействащите фактори невинаги е лесно. Често комбинация от фактори предизвикват епилептичен пристъп.