Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Рак на шийката на матката | Диагностика

Диагностицирането на рак на маточната шийка включва:

  • Бимануален тазов преглед и изследване със спекулум – при гинекологичния преглед лекарят ще провери за необичайни промени.
  • Пап тест – взема се проба (клетки от шийката на матката) за изследване.
  • Тест за генотипиране на човешкия папилома вирус (HPV) – изследването се прави чрез проба от клетки от шийката на матката. Някои щамове на HPV, като HPV16 и HPV18, се наричат високорисков HPV. Тези щамове се наблюдават по-често при жени с рак на шийката на матката и могат да помогнат за потвърждаване на диагнозата. Много жени имат HPV, но нямат рак на шийката на матката, така че само изследване за HPV не е достатъчно за диагностициране на рак на шийката на матката и ще са необходими други изследвания.
  • Колпоскопия – чрез колпоскопията лекарят проверява маточната шийка за необичайни лезии. По време на колпоскопия се използва специален инструмент, наречен колпоскоп. Колпоскопът увеличава клетките на шийката на матката и влагалището, подобно на микроскоп. Той дава на лекаря осветен, увеличен изглед на тъканите на вагината и шийката на матката. Колпоскопът не се поставя в тялото, а изследването е подобно на изследване със спекулум.
  • Биопсия – представлява вземане на малко количество тъкан за изследване под микроскоп. Други тестове могат да подскажат наличието на рак, но само биопсия може да постави точна диагноза. Ако лезията е малка, лекарят може да я отстрани цялата по време на биопсията.
  • Образни изследвания – могат да се извършат рентгенография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, позитронно-емисионна томография, както и образни изследвания на пикочния мехур и ректума.

Изследване на биомаркери – лекарят може да препоръча извършване на лабораторни тестове на тумора, за да се идентифицират специфични гени, протеини и други фактори, уникални за тумора.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ