Високорискова за рак HPV инфекция имат 16,8% от жените у нас

Високорискова за рак HPV инфекция имат 16,8% от жените у нас

Данните са от ново проучване, публикувано в Open Journal of Epidemiology

Доц. д-р Деница Цанева-Дамянова, д.м. публикува научна статия в международното списание Open Journal of Epidemiology Vol.16 No.2, май 2026 г. на тема „Разпространение на преобладаващи високорискови HPV генотипове: основни изводи от скрининг за рак на маточната шийка с апарат Alinity сред жените в България“. Доц. Дамянова е преподавател в Катедрата по микробиология и вирусология на Медицински университет – Варна и завеждащ лекар на вирусологична лаборатория на Synevo Bulgaria.

От резюмето на статията става ясно, че персистиращата инфекция с високорискови типове човешки папиломавирус HPV е най-значимият рисков фактор за увреждания на епителните клетки, развитие на високостепенни плоскоклетъчни лезии и тяхната прогресия до рак на маточната шийка.

Проучването предоставя епидемиологични данни и оценява разпространението и генотипното разпределение на HPV сред жените в България. Проби от течна цитология на 190 български жени са тествани за високорискови генотипове HPV и е извършен цитологичен анализ. Откриването и генотипизирането на HPV е направео с помощта на клинично валидирания Alinity m HR-HPV тест. Този тест предоставя подробна информация за HPV-16, HPV-18 и HPV-45 и категоризира останалите 11 генотипа.

  • Резултати

HPV инфекция е открита при 16,8% от изследваните жени на средна възраст 38,2 (±9,8) години. Инфекция с HPV-16 е установена при 5,3% от изследваните, с HPV-18 – при 2,2%, а генотип HPV-45 е открит при 1%.

Аномалии в цитологията са наблюдавани при 18,9% от жените. За сравнение – HR-HPV позитивността в нормални цитологични проби е 5,2% и 63,9% в абнормни натривки.

Публикацията предоставя ценни базови данни за България и подкрепя усилията за подобряване на националните програми за скрининг, ваксинационните стратегии и ранната диагностика на онкологични заболявания.

Източник: Лаборатории Синево България

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ