Доц. Д-р Николай Цонев дм,
- През 2009 г. се дипломира като лекар в МУ – гр. Варна, специалност „Медицина”. През 2010 г. започва работа (като специализант) в клиниката по Медицинска онкология, МБАЛ „Св. Марина” – Варна. През 201 5г. придобива специалност Медицинска онкология. От Ноември 2018 г. е началник на клиниката.
- От 2014 г. е назначен като хонорован асистент в катедра „Пропедевтика на вътрешните болести” към Медицински университет – Варна, от 2017г. е редовен асистент, а от 2018 г. е доцент към същата катедра.
- Редица участия в различни мастеркурсове на Европейското Училище по онкология (ESO), както и курсове за продължаващо медицинско обучение към European Society for Medical Oncology (ESMO) и др., сред които са Qualification Course/Seminar on Organization, management and conduct of a clinical trial, November 2012, специализиран курс за Антиангиогенезно лечение, Белгия (2014), Антиангиогенни терапия при рецидивирал платина-чувствителен карцином на яйчник и Мастерклас по Молекулярна Онкология, Прага, Чехия през 2015.
- Член е на ESMO (European Society for Medical Oncology), ASCO (American Society of Clinical Oncology) и е индексиран автор на J-Stage (Japan science and technology information aggregator).
Какво трябва да знае един пациент с диагноза рак на дебелото или право черво относно методите на лечение?
Първото, което трябва да се знае е, че независимо от стадия на заболяването съвременната медицина вече може да излекува, удължи и подобри качеството на живот на пациента. В последните 10-15 години има „бум“ на нови класове модерни медикаменти, които се различават чувствително по механизъм на действие и резултати от лечението, спрямо използването на самостоятелни класически цитотоксични медикаменти (химиотерапия).
Възможно ли е само операция да излекува пациент с диагноза рак на дебелото или право черво?
Краткият отговор е „да“! Това естествено зависи от стадия на заболяването – хирургията е единствен терапевтичен метод при пациенти с ненапреднало заболяване. Това конкретно означава, че ракът на дебелото черво е ограничен само в стената на самото черво и не е достигнал съседните лимфни възли, които го дренират и няма данни за далечни метастази (разсейки). Добавянето на допълнителни методи се определя чак след провеждане на хирургично лечение и след оглед на тъканите под микроскоп от патонатом.
При кои случаи се налага провеждане на лъчетерапия и химиотерапия?
Както споменах, всичко зависи от стадия на заболяването и естествено от оценката на патоанатомите и колегите, които се занимават с образна диагностика (и които провеждат изследвания с компютърни томографи, PET/CT и други образни методи). Когато има данни, че заболяването вече е достигнало съседните лимфни възли, или че изследваните лимфни възли не са били достатъчни като брой, се провежда т.нар. адювантна химиотерапия (или с други думи – профилактична следоперативна химиотерапия). Тя има за цел да предотврати рецидивиране на рака (завръщането му) и да постигне пълно излекуване на болния. Лъчетерапия се използва в случаите на карцином на ректума (крайната част на дебелото черво), като в региона му при определени условия и поради анатомични особености лъчите лесно могат да проникнат до туморните клетки и да ги унищожат. Лъчетерапия може да се проведе и на пациенти с разпространено заболяване – тази терапия се нарича „палиативна“ и има за цел не да излекува болния, а да облекчи някое негово оплакване.
Колко важни са т.н. „биомаркери“ за диагностицирането и лечението на рак на дебелото или право черво?
Съвременната медицина, и в частност онкологията е немислима без изследването на биомаркери. Биомаркерите са разнообразни вещества или аномолии в нормалните структури, които дават определена информация за рака. Те са две големи групи „прогностични“ – даващи прогноза за продължителност на живота, агресивност на тумора и друга информация, свързана с биологията на тумора (такива например са туморните маркери CEA, CA 19-9, брой на определени клетки в кръвта). Другата група са „предиктивни“ – такива, които предсказват отговор към определено лечение или дали определен клас лекарства ще са ефективни (класически пример е наличието на RAS мутацията, която показва ефективност към лекарства, блокиращи епителния растежен фактор, друг маркер е микросателетната нестабилност, която предсказва ефективност към имунотерапия). Трябва да се знае обаче, че много често един биомаркер може да е едновремено прогностичен и предиктивен.
Какво означава „метастатичен“ рак на дебелото или право черво?
Това означава, че ракът е дал метастази (разсейки) в някой друг орган (например черен дроб, бял дроб). На езика на използваната система за стадиране означава, че пациента е четвърти стадий, като държа да отбележа, че при определени условия и лечение този стадий може да бъде напълно лечим.
Автор: Портал на пациента