За рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов, най- добрата диагностика е МР.
Именно за това е много важно да се направи коректно и пълно изследване, както и коректно и пълно разчитане. Най-често кисти на Тарлов се описват като случайна находка. Това е логично, защото не се търси това заболяване.
За да се направи коректно изследване е необходимо да се пуснат аксиални, коронарни и сагитални разрези във всички равнини, като допълнение и миелография,
В България заболяването Периневрални кисти на Тарлов в разчитанията от ЯМР се изписва по различни начини, прил, ето малка част от тях: Кисти на ТарлоУ, Овални лезии, Периневрални образования, Кистозни лезии, Кистички в сакрума, Кисти на Тарлоф, Мехурче, Кисти на Тарлоффф, Кисти на Тарлоффффф, Сакрални кисти на Тарлов, Сакрални периневрални кисти; Нервни кисти, Периневрални мехурчета, Киста на Тарлов; Периневрални кисти; Периневрални кистички; Сакрални нервни кисти; Коренчеви кисти; Киста /и в сакралният отдел, Бенигнена лезия- Киста на Тарлоф, Овална малокалибрена лезия, Cystae Tarloff, Тарлоу, Tarlov_cysts и още и още…….
Лечението на симптоматични TC на първо място изисква поставяне на правилната диагноза. За съжаление, много пациенти страдат от недиагностицирани или нелекувани симптоматични кисти, поради погрешното „правило”, че TC са винаги асимптоматични, независимо от наличието на явно притискане на съседни нерви или обширна костна ерозия. Такива пациенти често се ориентират към повишен прием на наркотични болкоуспокояващи вещества, инжекционни процедури и невромодулаторни медикаменти, тъй като симптомите прогресират.
Не е необичайно да срещнете пациенти, които са развили наркотична зависимост след лечение с морфин с удължено освобождаване, трансдермален фентанил или имплантирани болкови помпи, преди в крайна сметка да бъдат насочени към проверка на менингеалната киста.
Също така често срещани са пациенти със симптоматични TC, които са погрешно диагностицирани с много други заболявания и лекувани неуспешно с различни процедури като хистеректомия, лапароскопско изследване, ендометриозна хирургия, оофоректомия, отстраняване на апандецит, хирургични интервенции при синдром на Пириформис, укрепване на стави с импланти, укрепване на дегенеративни дискове в гръбначния стълб, кокцигектомия и процедури на пикочния мехур.