Дискусия
От 13 до 19 май 2019 г. в България се провежда Седмица за информираност за ревматичните заболявания от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България. На 17 май 2019 г. (петък) от 11:00 часа в „Зона 21“ (София, ул. „Христо Белчев“ 3, партер), ще се проведе дискусия за проблемите на хората с диагноза лупус в България: „Лупус – известното заболяване с много неизвестни“. За участие в нея са поканени лекари, институции, пациенти и техни близки.
Тази година акцентът е поставен върху системния лупус еритематозус (СЛЕ) – хронично автоимунно заболяване на съединителната тъкан, което засяга най-често млади, работоспособни хора.
Теми:
- Причини за поява и диагностициране. Симптоми, видове, лечение и контрол на заболяването.
- Проблемите на пациентите с лупус в България. Честота на разпространение и трудности при диагностицирането.
- Какво получава здравноосигурения пациент с диагноза „лупус“ от НЗОК?
Участници:
- Боряна Ботева – Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България
- Проф. Доброслав Кюркчиев- началник на Лаборатория по клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
- Багряна Маркова- началник Пресцентър и протоколни дейности в НЗОК
- Ревматолог
- Миглена Иванова – пациент, Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България
Лупусът е наричан често “великият имитатор”, тъй като симптомите му наподобяват тези на други заболявания, което прави трудно поставянето на окончателна диагноза. Лупусът е рядко, системно, автоимунно заболяване, което се среща при един на всеки около 2 000 души. В България лупусът е включен в списъка с редки заболявания. Честотата му е под 50 случая на 100 000. В Европа честотата на заболяването варира между 12.5 и 39 случая на 100 000 души. Лупусът се среща 8 пъти по-често при жените. Засяга преди всичко млади жени. Но понякога поразява и деца, както и хора на всякаква възраст.
За допълнителна информация:
Елена Цонева-Папуджиева, PR Care – 0878 865077
Росяна Сотирова, PR Care – 0897 921690