Възпалението, причинено от лупус, може да засегне много различни системи на тялото – включително ставите, кожата, бъбреците, кръвните клетки, мозъка, сърцето и белите дробове.
Причината за СЛЕ не е изяснена. Счита се, че роля играят генетиката заедно с фактори на околната среда. Някои хора се раждат с тенденция за развитие на лупус, който може да бъде предизвикан от инфекции, някои лекарства или дори слънчева светлина. Освен това женските полови хормони, тютюнопушенето, недостигът на витамин D увеличават риска. Механизмът включва имунен отговор от автоантитела срещу собствените тъкани на тялото. Това са най-често антинуклеарни антитела и те водят до възпаление.
Системният лупус еритематозус може да бъде труден за диагностициране, защото неговите признаци и симптоми често имитират тези на други заболявания. Симптомите варират при различните хора и могат да бъдат леки до тежки. Чести симптоми включват болезнени и подути стави, треска, болка в гръдната област, косопад, язви в устата, подути лимфни възли, чувство на умора и червен обрив, който е най-често на лицето. Най-отличителният признак на лупус – обрив на лицето, наподобяващ крилата на пеперуда, който се разгръща през двете бузи – се среща в много, но не във всички случаи на лупус. Лупус е латинската дума за “вълк”: болестта е наречена така през XIII-ти век, когато се е смятало, че обривът изглежда като ухапване на вълк.
Диагнозата се основава на комбинация от симптоми и лабораторни изследвания. Въпреки, че няма лечение за лупус, терапия може да помогне за контролиране на симптомите.
Прогнозата при лупус варира в зависимост от засегнатите органи и тежестта на симптомите. Заболяването често включва периоди на обостряне на симптомите, последвани от периоди на ремисия или липса на симптоми. Повечето хора с лупус могат да водят нормален живот, особено ако следват инструкциите на лекаря и предписаното лечение. Състоянието значително увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания, като това е най-честата причина за смърт.
Честота
Честотата на СЛЕ варира в различните страни от 20 на 70 души на 100 000. Жените в детеродна възраст са засегнати около девет пъти по-често от мъжете. Въпреки, че най-често започва на възраст между 15 и 45 години, лупусът може да бъде установен в широк диапазон от възрасти.
Лупусът е:
- около девет пъти по-често срещан при жените, отколкото при мъжете
- по-чест при по-млади хора – едва около 1 на 15 случая започва след 50-годишна възраст, когато има тенденция да бъде с по-малко тежка симптоматика
- по-чест при жени от китайски произход
- най-чест при жени от африкански или карибски произход, заболяването е по-тежко при хората с афро-карибски произход
Рядко, лупусът може да засегне деца, но е необичайно преди петгодишна възраст.