Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Терапия с имплантируем кардиовертер дефибрилатор

Какво е сърдечен арест?

Сърдечният арест се различава от инфаркта на миокарда (известен още като сърдечен удар). Сърдечен удар се получава при запушване на една или повече от артериите, които снабдяват сърцето с кръв. В резултат на това може да се увреди сърдечният мускул (миокард). Образно казано, възниква проблем с „тръбопровода“ на сърцето.

Сърдечен арест (внезапно спиране на сърдечната дейност) пък може да се получи, когато сърцето започне да бие опасно бързо. В този случай може да се каже, че проблемът със сърцето е от „електрически“ характер – преминаването на електрическите сигнали през сърцето е нарушено. Дори и да сте имали проблем с „тръбопровода“, отстранен чрез ангиопластика, байпас хирургия или друга интервенция, рискът от сърдечен арест продължава да съществува.

Няма лекарство, което да е 100% ефективно за предотвратяване  на сърдечен арест. Най-ефективният  начин за третиране на внезапното спиране на сърдечната дейност е дефибрилацията.  Дефибрилацията представлява оказване на въздействие върху сърдечния мускул с подаване на електрически ток (електрошок), за да се възстанови нормалният сърдечен ритъм. За да се предотврати смъртта, дефибрилацията трябва да бъде извършена в рамките на минути.

Как работи имплантируемият кардиовертер дефибрилатор?

В зависимост от това как е програмиран имплантируемият дефибрилатор може първо да подаде слаби, безболезнени електрически сигнали, които да коригират сърдечната честота. Ако те не подействат, устройството пуска по-силен заряд към сърцето – електрошок. Хората описват електрошока като изненадващ и свързан с дискомфорт, понякога дори болезнен, но усещането преминава бързо. Доста често вече е преминало, преди да сте осъзнали какво се е случило. Добрата новина е, че имплантируемият кардиовертер дефибрилатор винаги и по всяко време е с Вас и Вие денонощно сте под негова защита.

 

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ