Министерството на здравеопазването стартира изграждането на национална информационна база данни за пациенти със злокачествени новообразувания и карциноми. Тя представлява надградена електронна версия на раковия регистър. В нея ще се събират и съхраняват структурирани данни за хората с онкологични заболявания. За целта са направени изменения и допълнения на Наредба № 6 от 2018 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Медицинска онкология“. След това са създадени алгоритмите за въвеждане и събиране на информацията и е изграден нов модул в НЗИС, чрез който медицинските софтуери на лечебните заведения да обменят данните.
Наредбата влиза в сила шест месеца след обнародването ѝ в държавен вестник, което означава, че най-късно през август тази година следва да започне и същинското въвеждане на информация в новосъздадената национална база данни.
Съществуващият преди раков регистър е съдържал данни за 28 медицински показателя, а бъдещата система ще обхваща над 120, с възможност за разширяване. Данните ще се въвеждат съгласно международните стандарти и номенклатури, в съответствие с европейските правила и препоръките на Европейската мрежа на раковите регистри. Това ще позволи прякото участие на България в Европейското пространство за здравни данни и Европейската информационна система за рака.
Базата данни ще съдържа информация за диагнозата, стадия на заболяването, проведеното лечение, терапевтичния отговор, проследяването и жизнения статус на пациентите. Тя ще се подава по електронен път в структуриран и стандартизиран формат от онкокомисиите и от всички лечебните заведения, които извършват диагностика и лечение на пациенти със злокачествени заболявания. Ще се проследяват резултатите по целия път на пациента – диагностициране, лечение, преживяемост, с въвеждане на качествени индикатори.
По този начин ще може да се планират и провеждат здравни политики, да се вземат информирани решения за разпределението на финансовия ресурс.
Базата данни ще бъде част от Националната здравноинформационна система и ще се администрира от специализирана експертна структура към Националния център по обществено здраве и анализи. Регистърът няма да е публичен. Данните ще се използват за национални анализи, разширяване на знанията за рака и подобряване на грижата за онкоболните. За обществото ще се публикуват единствено обобщени резултати. Всеки пациент ще има достъп до своята лична медицинска информация през електронното си здравно досие.
С възстановяването и осъвременяването на раковия регистър България предприема важна стъпка към модерно, дигитално и прозрачно управление на онкологичната информация.
Източник: Министерство на здравеопазването
