Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!
Периневрални кисти на Тарлов | Лечение

Периневрални кисти на Тарлов | Обща информация

Кистата на Тарлов/Tarlov cyst (TC) е невропатично заболяване и по-точно овално (мехурчесто) уголемяване на пространството на корена на гръбначния нерв, запълнено с гръбначно-мозъчната течност (ГМТ, ликвор) и е класифицирана в категория Тип II   екстрадурални менингеални кисти с влакна на гръбначния нерв (Nabors et al ), която я отличава от другите менингеални кисти, като напр. дурална ектазия или менингеален дивертикул.  Най-често TC се срещат в основата на гръбначния стълб (сакрален дял), където наличието им може да предизвика костна ерозия и притискане на съседните корени на гръбначния нерв, което води до Синдрома на инвалидизираща сакрална радикулопатия.

Американският неврохирург, д-р Тарлов, пръв описва тези кисти като симптоматични през 1938 г. по време на своето патологоанатомично изследване на съединителната тъкан в Монреалския неврологичен институт.

Заболяването Периневрални кисти на Тарлов е вписано и признато в системата на Orphanet (портал за информация за редки болести), под Orphacode (код): 65250 – Tarlov cyst  (периневрална киста на Тарлов) и код МКБ-10: G54.8 – Други увреждания на нервни коренчета и плексуси.

Епидемиологията съобщена в портала е, че годишната честота на периневралните кисти се оценява на приблизително 5%, въпреки че големите кисти, които причиняват симптоми, са относително редки, като годишната честота се оценява на по-малко от 1/2000. Жените са засегнати по-често от мъжете.

Тарловите кисти често са случайни лезии и не изискват хирургическа интервенция в по-голямата част от случаите.  Когато TC са симптоматични, типичната клинична картина включва болка в гърба, болка в опашната кост, болка в ниската радикуларна област, мускулна слабост, затруднено седене за продължителни периоди, загуба на чувствителност, загуба на рефлекси, болка при кихане и кашляне, подуване на сакралната област, парастезии, ишиас, главоболие, дисфункция на червата/пикочния мехур, слабост на краката и сексуална дисфункция. Кисти на Тарлов могат да бъдат разкрити чрез MRI и CT изображения на лумбосакралния гръбначен стълб и трябва да бъдат щателно диференцирани от други припокриващи се гръбначни патологични образувания. Те обикновено са доброкачествени асимптоматични лезии, които могат просто да бъдат наблюдавани. 

Кистите обикновено се появяват по протежение на задните нервни корени и могат да бъдат клапни или неклапни. Основната характеристика, която отличава периневралните кисти от други гръбначни лезии, е наличието на влакна на гръбначния нерв в стената на кистата или в кухината на кистата. Лечението на симптоматични TC се развива заедно с разбирането ни за тяхната патофизиология. През годините са описвани различни стратегии за терапия като в литературата в последно време категорично се сочи към хирургично лечение.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ