Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Ново проучване разкрива значителната икономическа тежест на рак на вагината, вулвата, пениса, ануса, и глава и шия в България

  • Директните разходи, свързани с рак на вагината, вулвата, пениса, ануса, и глава и шия нарастват от 10.9 милиона евро през 2018 до 12.3 милиона евро през 2020 г.
  • Основната тежест на разходите се свързва с лъчетерапията и лекарствените продукти
  • Резултатите от проучването показват, че е от съществено значение да се прилагат ефективни национални мерки за ограничаване на трайните последици на раковите заболявания, свързани с HPV
  • Необходимо е да се инвестират повече ресурси и траен фокус върху превенцията, ранната диагностика и високи нива на ваксинационно покритие срещу HPV, което да допринесе за потенциално по-ниски разходи

Ново проучване разкрива значителната икономическа тежест, която оказват свързаните с човешкия папиломен вирус (HPV) ракови заболявания в България. Проведено от изследователите Христина Лебанова, Елина Петрова и Светослав Стоев, научното изследване подчертава преките разходи за здравеопазване, които са свързани с лечението на рак на вулвата, вагината, ануса, пениса, и глава и шия за периода 2018-2020 г.

Проучването установява, че общите разходи за лечение на 3 623 пациенти през разглеждания период възлизат на 10,9 милиона евро през 2018 г., 11,9 милиона евро през 2019 г. и 12,3 милиона евро през 2020 г. Основната част от разходите (75-78%) е свързана с лъчетерапията и закупуването и прилагането на лекарствени продукти. Освен преките разходи, кумулативната загуба на години живот за периода възлиза на около 33 299 години, а загубите от намалена продуктивност са оценени на 14,1 милиона евро за периода 2018-2020 г.

Проучването показва, че е необходимо да се предприемат ефективни национални мерки за намаляване на продължаващите последици от свързаните с HPV ракови заболявания“, коментират авторите. „Необходими са повече ресурси и фокус върху профилактиката, ранната диагностика и повишаването на обхвата на ваксинацията срещу HPV”, добавят те.

Настоящите данни подчертават необходимостта от въвеждане на програми за информираност относно ползите от ранния скрининг и ваксинацията срещу HPV. Въпреки че ваксината срещу HPV се препоръчва и се финансира напълно от българското правителство за момичета на възраст от 10 до ненавършени 14 години, степента на покритие остава под 10% през последните шест години – далеч под целевото ниво от 75%.

Изчислената икономическа тежест на злокачествените заболявания, свързани с HPV, в България от 2018 до 2020 г. възлиза на 51.3 милиона евро. Това изчисление е извлечено от скорошно проучване, което анализира икономическото въздействие на рака на маточната шийка, най-честото усложнение на сексуалното предаване инфекции с HPV (Lebanova et al. 2023), заедно с гореспоменатите резултати. Инвестирането в превантивни мерки може да спести значителни средства в дългосрочен план и да облекчи тежестта върху здравната система, като ограничи както финансовите, така и човешките загуби, причинени от HPV-свързаните заболявания.

Подробности за проучването можете да намерите тук>>>

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ