Автор: Д-р Ася Янкова, дерматолог.
Причини за псориазиса
Псориазисът се появява, когато кожните клетки се делят по-бързо, отколкото е нормално. Точната причина, защо се случва това, не е уточнена, но учените смятат, че това е свързано с имунната система.
Човешкият организъм произвежда нови кожни клетки (т.нар. кератиноцити) в най-дълбоките кожни слоеве. Тези клетки постепенно се придвижват към най-външния „слой“ на кожата – епидермиса, където те на практика „умират“ и се отлюспват. Този процес при здравата кожа се случва за период от 3 до 4 седмици. При хора с псориазис този процес може да отнеме значително по-малко време – от 3 до 7 дни. В резултат на това кожни клетки, които не са напълно „зрели“ в развитието си, се придвижват към повърхността на кожата и водят до лющещи се и вроговени на места образувания, покрити с люспи.
Имунната система е защитникът на организма срещу заболявания и помага в борбата с различни инфекции. Едни от основните клетки на имунната система са Т-клетките. Обикновено тези Т-клетки се движат в организма, откриват и се борят срещу външни агенти, например бактериите. При хората с псориазис обаче Т-клетките „атакуват“ погрешка здрави клетки на кожата. Това води до по-бързо от обичайното производство на нови клетки на кожата в дълбоките й слоеве. Същевременно има и повишена продукция на Т-клетки от имунната система.
Не е напълно ясно какво причинява този проблем на имунната система, въпреки че вече има идентифицирани гени и фактори от заобикалящата ни среда, които играят роля в процеса. От страна на гените – по-вероятно е да се разболеете от псориазис, ако в семейството ви има роднина с това заболяване. Учените са доказали, че много различни гени са свързани с развитието на псориазиса, като е възможно при различните хора да има различни комбинации от гени, които ги правят „податливи“ на заболяването.
Носейки такива гени, не е задължително, че ще развиете псориазис.
Научете повече в специализираната секция “Псориазис” на Портал на пациента тук>
Заразен ли е псориазисът?
Псориазисът не е заразен – той не може да се предава от един човек на друг.
Първите симптоми на заболяването
Най-честите първи симптоми на псориазиса са сухи, задебелени или повдигнати/релефни участъци по кожата. Тези участъци често са покрити от сребристобял филм от сквами или люспички, които може да сърбят.
Псориазисът има и много други прояви и симптоми. Те варират в зависимост от вида на заболяването (напр. кожните промени са с различна форма, разположение, цвят и дебелина), могат да бъдат засегнати различни части от тялото (крайници, лице, интимна област, длани, ходила, скалп на главата, нокти, торс), засягането може да е от малки до значителни участъци на кожата.
Как сме сигурни в диагнозата
Диагнозата псориазис се поставя от специалист дерматолог. За целта лекарят прави клиничен преглед на кожата на тялото, включително на скалпа и ноктите. Много важно е да споделите с лекаря, ако имате засягане на кожата в интимната област.
В рамките на прегледа лекарят ще обсъди с вас дали изпитвате сърбеж, парене по кожата, дали наскоро сте преминали през някакво друго заболяване или през период с голям стрес, дали взимате някакви медикаменти. Също така ще получите въпрос дали имате в семейството роднини, страдащи от псориазис, и дали имате болка или подуване в някои стави. Тези фактори също са от значение при поставяне на диагнозата и е важно да споделите с дерматолога.
В някои ситуации и по преценка на дерматолога е възможно да бъде направена кожна биопсия. Процедурата е рутинна, кожата се обезболява и оздравяването на нарушената кожна повърхност е бързо и безпроблемно.
Към кого да се обърнете за помощ ако подозирате, че имате псориазис?
В България лекарите специалисти, които се занимават с диагноза, лечение и проследяване на хора със заболяването псориазис, са дерматолозите.
Възможно е да се направят консултации и с друг тип специалисти, като ревматолог, кардиолог, гастроентеролог и др.
Как се лекува заболяването псориазис?
Понастоящем е възможно да имате псориазис и да живеете пълноценно – заболяването да бъде под контрол. Няма медицински доказано решение, с което болестта псориазис да бъде напълно излекувана, но с добро контролиране на някои влошаващи състоянието при псориазис навици можете да водите нормален живот, като си изпълнявате ежедневните дейности и имате по-спокоен сън.
Съществуват различни типове лечение. Кой е най-подходящ за конкретния човек с псориазис, ще прецени лекуващият дерматолог. Лечението се избира предвид вида псориазис, тежестта на заболяването, местата по кожата, където има засягане, и възможните ефекти и странични реакции на наличните медикаменти.
Лечението включва някои от следните медикаменти
• Лекарства за мазане на кожата (локална терапия). Това са кремове, лосиони, различни видове пяна, разтвори и др., често съдържащи кортикостероиди. Такъв тип лекарства обикновено се използват за леки и умерени форми на псориазис. Други лекарства за нанасяне върху кожата могат да съдържат витамин Д, ретиноиди (производни на витамин А), катран, инхибитори на фосфодиестераза 4 и др.
• Метотрексат. Това е медикамент, който се приема на таблетки или се прилага чрез инжекция. Той потиска имунната система и така забавя клетъчния растеж и делене.
• Биологични медикаменти. Това са лекарства, които се прилагат инжекционно и блокират специфични молекули на имунната система, с което допринасят за намаляване или спиране на възпалителния процес.
В България се прилага климатолечение и морелечение, което допълва и подпомага медикаментозната терапия при псориазис.
Може ли псориазисът да се излекува?
Въпреки че заболяването псориазис не може да се излекува веднъж и завинаги, съвременната медицина и в България предлага по-ефективни лечения спрямо някогашните терапии.
Лечението на псориазис може да подобри състоянието на пациента, както и да намали риска от развитие на други заболявания, свързани с псориазис, като псориатичен артрит, сърдечни заболявания, обезитет (тежко затлъстяване), диабет и депресия.
Научете повече в специализираната секция “Псориазис” на Портал на пациента тук>
Защо е важно да се лекува псориазисът?
Чрез лечението на псориазиса заболяването се държи под контрол. Псориазисът като цяло има склонност да се появява и да утихва неочаквано. Хората с болестта имат спокойни периоди, тогава кожата е чиста или почти чиста от псориатични лезии. Непредвидимо кога обаче заболяването може да се „върне“. Когато лекувате псориазиса, това ще помогне да се избегнат тежки рецидиви (връщане на плаките) и ще бъде превенция на още по-тежко заболяване.
Как да разбера кое лекарство ще помогне в моя случай?
Да се поддържа заболяването под контрол невинаги е лесно. Възможно е да се налагат повече от една консултация с дерматолог – както първоначално за преглед и изготвяне на индивидуален терапевтичен план, така и последващи прегледи за проследяване на ефекта от лечението и при нужда – промени в терапията.
От голямо значение е назначеният от дерматолог терапевтичен план да се спазва. Трябва също да се съобразявате и с факторите, които при вас водят до влошаване на състоянието. Ако все пак псориазисът се влоши въпреки прилаганото лечение и избягването на влошаващи фактори, е редно да се обърнете към лекуващия ви дерматолог и да обсъдите промяна в лечението. Промяната е нужна както за поддържане на постигнатото изчистване на кожата, така и при възникване на пристъп (рецидив).
Лекарите дерматолози наричат пълното изчистване на кожата от псориатични образувания (лезии, плаки, люспички) с понятието „ремисия“. Ремисията може да бъде постигната за периоди от месеци до години. Тъй като заболяването протича строго индивидуално, няма как да се предвиди кога и колко дълго ще трае периода на ремисия.
Възможно ли е въпреки лечението псориазисът ми да се влоши? Какво да правя тогава?
Дори и при напълно чиста кожа, псориазисът може да се върне – да получите рецидив. Ако това се случи, лечението трябва да продължи, за да не се влоши допълнително вашето състояние.
Ако се наложи да спрете лечението за псориазис, са възможни няколко последствия:
1. Кожата ви да остане чиста и да нямате симптоми на заболяването (т.нар. ремисия)
2. Псориазисът да се възвърне във вида и със симптомите, които сте имали преди започване на лечението (т.нар. рецидив)
3. Псориазисът да се върне в по-тежка форма и с по-сериозни симптоми от състоянието преди започване на лечението (т.нар. rebound ).
Какво би се случило, ако спрете терапията, зависи от типа медикаменти, които приемате, доколко контролирате факторите, които влошават псориазиса при вас, както и от личното ви здравословно състояние.
Видове лекарства за псориазис
Налични са различни терапевтични решения и всички те имат за цел да спрат бързото нарастване на кожните клетки и да премахнат псориатичните люспи (плаки). Но винаги терапията е индивидуална и предписана за конкретен човек. Не е редно да очаквате и вярвате, че терапия, помогнала на друг човек с псориазис, ще даде същия ефект и при вас.
Терапия за нанасяне върху кожата
• Медикаменти, съдържащи кортикостероиди. Това са най-често препоръчваните лекарства при хора с леки до умерени форми на псориазис. Налични са различни кремове, олиа, гелове, шампоани, спрейове и др. Продължителността на третирането се определя от дерматолога. Не е препоръчителна дългосрочната употреба или прекалено дългите периоди с мазане на кортикостероиди, тъй като след спирането им има риск от влошаване на състоянието.
• Продукти – аналози на витамин Д. Те забавят растежа на кожните клетки. Тези медикаменти се прилагат самостоятелно или в комбинация с кортикостероидни кремове.
• Калциневринови инхибитори. Те успокояват пристъпите на болестта и намаляват образуването на люспички. Могат да се използват в околоочните зони, където приложението на ретиноиди и стероидни кремове не е препоръчително.
• Салицилова киселина. Съдържа сев шампоани и разтвори за скалпа, за да се намали люспенето на кожата на главата. Понякога такъв тип лечение се прилага, за да подготви скалпа за следващо нанасяне на друг лекарствен продукт върху него.
• Въглищен катран – наличен в различни форми като шампоани, кремове и олиа. Може да зацапа облеклото и има специфична силна миризма. Не се препоръчва при бременност или кърмене.
Фототерапия
Това е лечение, което се прилага при умерени до тежки форми на псориазис, както самостоятелно, така и в комбинация с други лечения. Представлява излагане на кожата на контролирано количество естествена или изкуствена светлина (с определена дължина на вълната). Провежда се неколкократно и се препоръчва след индивидуална консултация от дерматолог.
• При излагана на естествена светлина – хелиотерапия, се използва слънчевата светлина, която може да подобри състоянието при псориазис. Важно е да попитате дерматолога дали този тип лечение е подходящо и безвредно за вашето състояние.
• Контролирано излагане на ултравиолетова В-светлина се прилага в специална за целта фотокабина, налична в повечето Дерматологичните отделения и клиника в България. Тези фотокабини са различни от солариумите. Има вариации при видовете фототерапия – коя е най-подходяща за всеки човек с псориазис зависи от преценката на лекуващия го дерматолог.
Медикаменти през устата или чрез инжекции
Ако сте с умерена до тежка форма на псориазис или вече провежданите лечения не са ви помогнали, е вероятно да ви бъде предписан медикамент за прием през устата или чрез инжекции. Такива лечения са:
• Ретиноиди – таблетки, които редуцират продукцията на кожните клетки. Не се препоръчват при бременност и кърмене или при планиране на бременност.
• Метотрексат – обикновено се прилага седмично като таблетка, води до намалена продукция на кожните клетки и потиска възпалителния процес. Може да доведе до стомашна болка, загуба на апетит или повдигане. Наложително е при по-дългосрочна употреба да се проследяват кръвните показатели и чернодробната функция.
• Циклоспорин – приеман през устата, потиска имунната система. Сходен като ефект с метотрексата, но не е препоръчително да се прилага за повече от 1 година. Повишава риска от инфекции. Необходимо е проследяване на кръвното налягане и бъбречната функция.
• Биологични медикаменти – прилагат се чрез инжекции. Те повлияват имунната система, като нарушават цикъла на абнормно производство на кожни клетки и бързо подобряват симптомите. Налични са различни видове и употребата им се препоръчва от дерматолог на база стриктни критерии.
Научете повече в специализираната секция “Псориазис” на Портал на пациента тук>