Псориазисът е автоимунно заболяване, при което имунната система става свръхактивна и води до бързо размножаване на кожните клетки. Петната от кожата стават възпалени и лющещи се, най-често разположени по скалпа, лактите или коленете, но могат да бъдат засегнати и други части на тялото. Заболяването засяга 2%-4% от населението.
Точната причина за псориазис не е изяснена, но се счита, че включва комбинация от генетични фактори и фактори на околната среда. Свръхактивната имунна система ускорява растежа на кожните клетки. Нормалните кожни клетки растат напълно и се отделят (отпадат) за един месец. При псориазис това се случва за няколко дни. Вместо да се отделят, тези клетки се натрупват на повърхността на кожата.
Симптомите често се появяват на възраст между 15 и 25 години, но е възможно състоянието да започне на всяка възраст. Псориазисът варира по тежест от малки локализирани петна до пълно засягане на тялото. Петте основни типа псориазис са плакатен, гутатен, инвертен, пустулозен и еритродермичен. Плакатният псориазис, известен още като псориазис вулгарис, е най-разпространеният вид.
Симптомите на псориазис понякога могат да преминават през цикли, като се влошават за няколко седмици или месеци, последвани от периоди, когато отшумяват или преминават в ремисия. Симптомите често се утежняват през зимата и от определени лекарства, като бета-блокери или НСПВС. Инфекциите и психологическият стрес също могат да играят роля.
Понастоящем не е известен лек за псориазис, но различни лечения могат да помогнат за справяне със симптомите, контрол на заболяването и да подобрят качеството на живот на болните.
Съществуват различни подходи за лечение на псориазис и терапевтичният план зависи от вида и тежестта на заболяването. Тези лечения включват стероидни локални средства, крем с витамин D3, ултравиолетова светлина, имуносупресивни лекарства, биологични терапии, насочени към специфични имунологични пътища.
Лекият псориазис често може да бъде успешно лекуван с кремове или мехлеми, докато умереният и тежкият псориазис може да изисква перорална терапия, инжекции или фототерапия. Контрол на факторите, които могат да провокират или влошат псориазиса, като стрес и кожни наранявания, също може да помогне за поддържане на симптомите под контрол.
Възпалението, причинено от псориазис, може да засегне други органи и тъкани в тялото. Хората с псориазис могат да изпитат и други здравословни проблеми, включително:
- Псориатичен артрит – хронична форма на артрит, която причинява болка, подуване и скованост на ставите и местата, където сухожилията се прикрепят към костите
- Сърдечносъдови събития, като инфаркт и инсулт
- Проблеми с психичното здраве, като ниско самочувствие, тревожност и депресия
Хората с псориазис също могат да имат повишен риск от някои видове рак, болест на Крон, диабет, метаболитен синдром, затлъстяване, остеопороза, увеит, чернодробно заболяване и бъбречно заболяване.
Псориазисът често е заболяване за цял живот, но с едно адектвано лечение и подходяща грижа заболяването би могло да е под контрол и да не затруднява ежедневните дейности.