Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

ЖИВОТ СЪС ПСОРИАЗИС: Фактори, които влошават и подобряват състоянието, Начин на живот, диети, хранене

Автор: Мина Апостолова, дерматолог

Псориазисът е заболяване, което засяга 2,5% до 3% от населението на света. Съотношението между мъжете и жените е приблизително еднакво. Пациентите страдат, защото са нарушени социалните им контакти заради плаките, които отблъскват околните или защото самият пациент се смущава от тях. Заболяването влошава като цяло качеството на живот. Много е важно да се знае, че псориазисът не е заразен.

Псориазисът се развива при генетично предразположени индивиди, от една страна, и при наличие на външни провокиращи фактори, от друга страна, в резултат на което настъпва ускорен растеж на кожните клетки. При това мъртвите кожни клетки не могат да се отделят нормално и се натрупват плаки от мъртви клетки.

Животът със заболяването псориазис има своите трудни моменти. Когато сте наясно обаче кои са факторите, които оказват влияние на вашия псориазис, то контролирането на болестта може да е по-ефективно. Това би помогнало за едно по-спокойно ежедневие.

Сред причините, които могат да доведат до отключване на псориазис при хора, които са предразположени към развитието на заболяването, са:

  • Остри вирусни или бактериални инфекции, най-често причинени от стрептококи
  • Социалнозначими заболявания като диабет, хиперлипидемия, артериална хипертония, автоимунни заболявания, болест на Крон
  • Прием на медикаменти, съдържащи литий, тетрациклини, бета блокери,  антималарийни препарати, нестероидни противовъзпалителни средства и др.

Заболяването може да се влоши при:

  • Рязка смяна на температурите
  • Силен емоционален стрес
  • Травми, нарушаващи целостта на кожата
  • Голяма консумация на алкохол
  • Тютюнопушене
  • Прекомерна употреба на мазна храна и червени меса
  • Бързо спиране на кортикостероидни препарати – на таблетки или инжекции.

Фактори, подобряващи състоянието при псориазис

Пациентите  може да подобрят състоянието на кожата си чрез:

  • Ежедневно почистване на кожата с подходящи, меки, недразнещи  измивни продукти. Използва се хладка вода, близка до естествената температурата на човека.
  • Ежедневно, минимум два пъти, да се мажат омазняващи и хидратиращи кожата продукти – емолиенти, балсами за суха или псориатична кожа.   При много суха кожа се ползва олио или продукт с повишено съдържание на липиди, или хидратиращи агенти с урея.
  • Ако има наслоени стари плаки, засегнатите кожни участъци се покриват през нощта със стреч-фолио след намазване с хидратиращ продукт. При събуждане сутрин фолиото се отстранява и се излющват люспите.
  • Да се избягва чесането на кожата – за тази цел може да се ползва на база салицилова киселина. Ако има псориазис на скалпа – миенето на косата да става с медицински шампоан на основата на катран. Ноктите да се поддържат къси, за да не се разранява скалпът.
  • Кожата да се излага редовно на умерена слънчева светлина. Морелечението подобрява състоянието при псориазис. С лекуващия дерматолог да се обсъди най-подходящия за конкретния пациент начин за излагане на слънце. Защото едно прекомерно излагане на слънце може да влоши състоянието и да повиши риска от развитие на злокачествено кожно заболяване. Задължително е да се ползва слънцезащитен продукт.
  • Да се приемат високи дози витамин Д през есенно-зимния период
  • Да не се правят татуировки
  • Човекът с псориазис да следи какво точно влошава състоянието му и да се стреми да избягва тези фактори или поне да ги намали. Сред тях може да са стресът, тютюнопушенето, приемът на алкохол и други вредни навици.
  • Тялото трябва да се охлажда, ако кожата е твърде затоплена. Защото затоплянето води до сърбеж. Ето защо да се носи по-леко, проветриво облекло. А през горещите дни на годината да се ползва климатик за охлаждане на дома. Полезно е също хидратиращите продукти да се съхраняват в хладилник, това допълнително ще охлажда кожата.
  • Важно е да се води здравословен начин на живот – физическа активност, пълноценно хранене, ограничаване или избягване употребата на алкохол, поддържане на здравословно телесно тегло.

Псориазис, диета и хранене

Защо храненето при псориазис има значение

Тъй като псориазисът е хронично автоимунно заболяване, което засяга кожата, понякога и ставите, и други органи и системи в организма, от голямо значение е начинът на хранене. Много храни може да доведат до възпалителни процеси в организма, което само по себе си влошава състоянието при псоризис.

Учените предполагат, че има храни, които водят до възпаление – става дума най-вече за преработените храни, които влошават значително защитните сили на организма. Мазните храни повишават възпалението в мастната тъкан, която е разпределена по цялото тяло, а това влошава симптомите на псориазиса. Голяма част от хората с псориазис са с наднормено тегло и с повишен риск от развитие на диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и други хронични болести.

Съвети за хранене. Кои храни да се ограничават

Има много висококалорични храни, които могат да доведат до повишаване на телесното тегло и последващо увеличаване на риска от наднормено тегло, диабет и сърдечно-съдови заболявания при хора със псориазис. Няколко категории храни поради възпалителния си характер влошават псориатичните симптоми. Това са:

Алкохол – прекалената му употреба натоварва и уврежда черния дроб. Черният дроб произвежда химични вещества, които спомагат за преработката на алкохола в организма. При прекомерна употреба на алкохол или твърде честа консумация това може да доведе до възпалителен процес. Освен това алкохолът уврежда „добрите бактерии“ в храносмилателния тракт, което води до чревна пропускливост и възпаление на червата.

Млечни продукти – те съдържат значително количество мазнини, които може да доведат до възпалителен процес. При хора, които имат проблеми с преработката на белтъка казеин в кравето мляко, както и при хора, които не понасят лактоза, това засилва възпалителния процес. Затова понякога спирането на млечни продукти може да доведе до отслабване симптомите на псориазиса.

Продукти, съдържащи рафинирани (преработени) въглехидрати – тези въглехидрати се съдържат в белия хляб, белия ориз, пастата, сладкишите и подсладените зърнени закуски. На този вид продукти липсват фибри, а пък съдържат големи количества захар. Това довежда до покачване на кръвната захар и до допълнително възпаление в организма.

Храни, съдържащи наситени мазнини и трансмазнини. Установено е, че мазнините в червеното месо, сирената, пържените продукти, маргарина, бързите за хапване храни (т.нар. fast food) и опакованите солени и сладки закуски водят до повишаване на възпалението в организма. Тези мазнини повишават нивото на т.нар. лош холестерол (LDL) в кръвта. Учените предполагат, че има връзка между излишното количество мазнини в тялото и развитието на псориазиса, както има връзка и с допълнителното влошаване на симптомите на заболяването.

Храни, богати на добавена захар. В много продукти като газираните напитки, бонбоните и сладките печива има добавена захар, различна от плодовата захар, която по принцип би трябвало да се съдържа в тях. Човешкият организъм е създаден така, че да произвежда инсулин, който преработва захарта. Когато в тялото навлиза по-голямо количество захар, тази захар се превръща в мастна тъкан и се стига до нейното възпаление. Храните, които съдържат много добавени захари, водят до повишени нива на възпалителни белтъци, наречени цитокини. Проучванията доказват, че изкуствените подсладители, като аспартам, могат да доведат до хроничен възпалителен процес.

Храни, съдържащи глутен. Учените са установили, че хората със псориазис са с повишен риск от цьолиакия – не могат да преработват глутена. Само при наличие на цьолиакия обаче трябва да избягвате глутена, при това напълно. Но дори хора, които нямат цьолиакия, споделят, че когато са изключили глутена от диетата си, са подобрили състоянието на кожата, засегната от псориазис. Те вероятно са хора с интолеранс към глутен, което може да се установи с тестове в имунологична лаборатория.

Кои са храни се препоръчват при псориазис

Така както някои храни провокират възпаление в организма, така има и храни с противовъзпалителен ефект. Като цяло препоръката на специалистите е страдащите от псориазис да се хранят балансирано, пълноценно, с естествени и слабо преработени храни. Това ще намали пристъпите на болестта или ще направи симптомите по-леки. Често се препоръчва Средиземноморската диета като начин за хранене при хора с псориазис или псориатичен артрит. Този начин на хранене намалява хроничното възпаление в организма и риска от поява на сърдечно-съдово заболяване, диабет тип 2 и злокачествени заболявания.

При този начин на хранене е препоръчително да се консумират:

  • Риба и храни, богати на протеини от животински или растителен произход
  • Плодове и зеленчуци
  • Бобови култури – боб, леща, грах и др.
  • Ядки и семена
  • Зехтин
  • Малки количества нискомаслени млечени продукти
  • Пълнозърнести храни

Няма научни доказателства, че определени витамини или хранителни добавки подобряват състоянието на кожата при псориазис. Най-добрият начин да се набавят витамините и минералите, от които организмът има нужда, е чрез пълноценно хранене. Трябва да се обсъди с лекуващия дерматолог дали да се приемат хранителни добавки в подходящи дози, ако се установи дефицит на витамини и минерали.

Помага ли диетата на Пагано при псориазис

Една от най-обсъжданите и препоръчвани диети в онлайн пространството е диетата на д-р Пагано. Той е хиропрактик с над 50-годишни изследвания в областта на псоризиса. Написал е книга за метод, който без употребата на медикаменти обещава лечение на псориазис. Според предложения от д-р Пагано метод при хората с псориазис има състояние, наречено „синдром на пропускливите черва“, което може да бъде излекувано с прием на подходящи храни, напитки и нутриенти. Също така препоръчва контролиране на стреса като основен фактор за понижаване на възпалението.

Диетата на д-р Пагано:

  • Да не се консумират храни, образуващи киселини, като червено месо и преработени храни.
  • Да се приемат алкализиращи храни – основно плодове и зеленчуци.
  • Да се пият пресни зеленчукови и плодове сокове, както и много вода.
  • Да не се ядат домати, чушки, патладжан и бели картофи.
  • Да се ограничат млечните продукти – краве мляко, йогурт, сирене.
  • Кафето и алкохолът да се заменят с билков чай.
  • Приемът на протеини да е от уловена дива риба, да включва също до 4 яйца на седмица, пуешко и агнешко месо. Зърнените култури, съдържащи глутен, не се позволяват с изключение на кафяв ориз.
  • Въпреки препоръката за много плодове и зеленчуци, цитрусите и ягодите не са позволени.
  • Избягват се храни с добавена захар и пържени храни.

Какви научни доказателства има за ефекта от диетата на Пагано

Няма научни проучвания, които да проверят доколко тази диета работи. Ефективността, която д-р Пагано описва в книгата си, се основава на коментари и цитати от хора с псориазис, които са последвали неговия диетичен режим. Все пак част от съветите в книгата се основават на доказателства – избягването на възпалително действащи храни може да доведе до намаляване на възпалението. Много лекари и диетолози също съветват хората с псориазис да не консумират голяма част от храните, които д-р Пагано настоява да се изключат от диетата. Такива храни са добавената захар, алкохолът, млечните продукти, съдържащите глутен, преработените въглехидрати, наситените мазнини и трансмазнините.

За някои от храните, които д-р Пагано препоръчва да се избягват – като домати, чушки, патладжан и светли картофи, ракообразни, кафе и дори умерената употреба на алкохол като част от Средиземноморската диета, няма доказателства, че това помага при псориазис.

Учените критикуват и теорията за „алкалната диета“, тъй като балансът киселинност-алкалност по естествен път се регулира от бъбреците. Относно синдрома на „пропускливите черва“ учените признават връзката между чревното здраве и системния възпалителен процес. Понастоящем няма официален протокол за диагноза и лечение на пропускливи черва.

Доколко може диетата на Пагано да помогне

Голяма част от неговите препоръки се припокриват с общоприетите препоръки за лечение на псориазис. В крайна сметка обаче една прекалено ограничаваща диета може да затрудни живота на пациента и да доведе до допълнителен стрес, който да влоши симптомите. Освен това въздържането от някои храни може да доведе до липса на витамини или минерали и до влошаване състоянието на кожата.

Ако все пак започнете диета:

  • Започнете постепенно.
  • Започнете с ограничаване на силно преработените храни.
  • Заменете сладките храни с плодове.
  • Ако смятате, че определена храна влошава състоянието на кожата ви – обсъдете с дерматолог или с диетолог дали да я спрете и за колко време.
  • Каквото и лечение за псоризис да прилагате, когато то е съпътсвано с понижаване на телесното тегло, има по-голяма ефективност.
  • Намалете порциите на храната, която приемате.
  • Осигурете си достатъчно сън.

Научете повече в специализираната секция “Псориазис” на Портал на пациента тук>


ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ