Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Боряна Маринкова: Отговорихме на 2303 сигнала на мобилното приложение „Намери своето лекарство“

Предотвратяваме паниката у пациента, че не може да открие своя медикамент

Боряна Маринкова е изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) и преподавател в УНСС по интегрирани маркетингови комуникации и в Международното висше бизнес училище по управление кризи в здравеопазването. Има над 25 години опит в здравния сектор. Била е маркетинг директор на болница „Токуда“ от основаването й през 2006 г. до 2018 г. и пиар на Сдружението на частните болници в България.

Разговаряме с г-жа Маринкова за възможностите на мобилното приложение „Намери своето лекарство“ и за това как то работи вече близо година.

Г-жо Маринкова, каква беше идеята на създаденото през март 2024 г. мобилно приложение „Намери своето лекарство“?

Предисторията на това приложение е в онлайн платформата на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия, която създадохме през 2018 г. и на която се подават сигнали за липсващи лекарства. Идеята беше да съдействаме на хората, които имат трудности с откриването в аптеките на предписаните им лекарства. От друга страна, моят личен научен интерес е в изследването на недостига на лекарства на индивидуално ниво.

Има два вида недостиг. Единият е макроикономически феномен, който засяга всички държави по света. Ние като асоциация на паралелните дистрибутори считаме за неоснователни твърденията, че паралелната дистрибуция и в частност паралелният износ генерира недостиг на лекарства. Защото много държави, в които изобщо няма паралелна дистрибуция (тя се осъществява само в рамките на Европейското икономическо пространство), изпитват периодични или хронични липси на конкретни лекарства. Това се случва и на най-богатия здравен пазар – този на САЩ, а също например в съседна Сърбия, която не е членка на ЕС.

Вторият недостиг е индивидуален проблем на пациента с предписана терапия, която не може да започне да изпълнява. Точно тук се намесваме – съдействаме на микрониво, като подпомагаме процеса на достъпа на хората до лекарства и придържането им към терапия, или им предоставяме информация за преустановен временно или трайно внос на определени медикаменти. Защото невинаги публичната информация е леснодостъпна и разбираема за хората. Дори понякога лекарите и магистър-фармацевтите имат затруднения да ползват публично достъпна информация или нямат време да проследяват промените в нея.

Ние като обединение на паралелни дистрибутори и като неправителствена организация решихме да се намесим в този процес с предоставяне на информация, за да предотвратим риска от настъпване на паника. Последното нещо, на което един пациент трябва да бъде изложен, борейки се със заболяването си, е допълнително притеснение дали ще намери лекарството, което му е предписано.

Така създадохме онлайн платформата на БАРПТЛ и предварителните ни очаквания се потвърдиха до голяма степен. Дотогава обаче не си давахме сметка, че 30 – 35% от хората се сблъскват с липса на информация за лекарства, които отдавна са спрени, или пък лекарства, на които в някакъв период няма да се правят доставки. Смятам, че и в това отношение сме най-полезни, защото можем максимално бързо да насочим пациента към лекаря с информация, че това лекарство вече е спряно, за да изпише адекватен заместител. В противен случай настъпва изнервяща пациента ситуация, при която той обикаля от аптека на аптека и не открива лекарството си.

Преди една година, за да сме по-лесно достъпни, стартирахме приложението „Намери своето лекарство“. Оказа се, че наистина на хората им е по-лесно да ползват мобилно приложение, защото само за една година на него имаме повече сигнали, отколкото за няколко години на онлайн платформата в сайта на БАРПТЛ.

Каква е статистиката за ползването на мобилното приложение?

За 11 месеца и половина имаме 2303 сигнала, което показва, че мобилното приложение се ползва по-лесно от онлайн платформа на компютър. Така хората си спестяват да обикалят аптеките в търсене на своето лекарство. На приложението имаме по-висок процент на откриване на лекарства – 65%. Хората ни пишат и преди да са тръгнали по аптеките, което също е интересно явление. Така им спестяваме хабене на нерви, даваме им увереност, че не са сами в този процес.

Повечето сигнали обаче не са показател, че липсват повече лекарства на пазара. През последната година наблюдаваме по-малък стрес във веригата на снабдяване с лекарства. Тя се възстанови след пандемията от COVID-19, има повече възможности за доставки. Но пък продължават процесите на временно или постоянно преустановяване на внос. Тази информация се публикува на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата, но не е много лесна за ползване.

Немалко сигнали подават и лекари, които искат да са спокойни, че когато предписват терапия, тя е налична. Търсят ни също пациентски организации и медии. Помагаме на всеки и даваме максимално бързо обратна връзка, особено за тези 35% от подаващите сигнал, чието обикаляне по аптеките е напълно безсмислено. Даваме информация защо е преустановен вносът на лекарството и докога. Проверяваме също дали е спазен срокът за временно преустановен внос. А когато вносът е трайно преустановен, съветваме бързо да бъде сменена терапията на пациента от лекуващия му лекар.

Някои пациенти търсят лекарства, които се отпускат само в болница и са невъзможни за намиране в аптечната мрежа. Търсят се също нерегистрирани в България медикаменти. Обясняваме какъв е протоколът по Наредба 10, по който лекуващият лекар да предпише нерегистрирано у на с лекарство. Другият вариант е пациентът да се обърне към лекаря си, за да му предпише друг медикамент, който е регистриран в България. 

За колко време давате отговор на пациентите?

Стараем се в работните дни да даваме отговор до 12 часа. Но ако са почивни дни или празници, времето за отговор на човека, подал сигнала, може да достигне 48 часа. При всички положения се чуваме с подалия сигнал, за да уточним търговското наименование на лекарството и дозировката. Ако е от по-големите градове – София, Варна, Пловдив, питаме и в кой район на града търси лекарството.

Аптеките съдействат ли ви в това търсене?

Да. Това беше причината да поканим Българската асоциация на търговците на едро и дребно с лекарства (БАТЕДЛ) да се присъедини към нас. Така по-ефективно и бързо работи приложението „Намери своето лекарство“. Партнираме си с над 800 аптеки в цялата страна. С времето ни се обаждат от аптеки, които също искат да участват. По този начин партньорската ни мрежа се разширява и покриваме дори малки населени места.

Линк към мобилното приложение „Намери своето лекарство“ тук.

Автор: Мара Калчева, Портал на пациента

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ