Хидратацията е задължителна при атопичен дерматит
При деца кожата не се мие всеки ден, защото се изсушава допълнително
За втора поредна година продължава информационната кампания „Отново в кожата си“, посветена на атопичния дерматит и организирана от Асоциацията на пациентите с автоимунни заболявания, Българското дерматологично дружество и Портал на пациента. По този повод разговаряме с д-р Бисера Котевска Трифунова – дерматолог в Аджибадем Сити Kлиник УМБАЛ Токуда, работещ в областта на педиатричната дерматология, алергодерматологията и онкодерматологията. Д-р Котевска споделя експертните си насоки относно това каква грижа трябва да полагат хората с атопичен дерматит за кожата си.
Д-р Котевска, каква ежедневна грижа е необходима за кожата, ако страдаме от атопичен дерматит?
Атопичният дерматит е заболяване, което може да засегне всяка възраст. Но обикновено започва при бебета – още на втори – трети месец след раждането. Първите признаци на атопичен дерматит са суха кожа и зачервяване на определени места по тялото. Основната стъпка в грижата за кожата е да започнем да я хидратираме. Хидратацията се извършва със специални продукти – хидратиращи мазила, наричани емолиенти. През зимния сезон емолиентите са под формата на кремове или балсами, а през лятото са с по-лека консистенция – под формата на лосион или мляко.
Мазането с емолиенти трябва да става минимум два пъти дневно, като при някои пациенти се налага и три пъти дневно. Тези препоръки важат и за деца, и за възрастни с атопичен дерматит.
По кожата на цялото тяло ли се нанасят хидратиращи средства, или само на определени места?
Хидратация се прави на кожата на цялото тяло. А на зоните с възпаление и зачервяване, както и на кожата с рани от разчесването, се слагат специални козметични продукти. Ползват се и лекарства, каквито са локалните кортикостероиди и калциневриновите инхибитори.
А сърбежът може ли да се овладее по този начин?
За съжаление, сърбежът преследва пациентите с атопичен дерматит през целия им живот, като е особено силен през нощта. Повечето от хидратиращите кремове имат и антисърбежни съставки, които определено помагат. Има и продукти под формата на спрейове, които се пръскват на мястото на възпалението и потискат сърбежа за няколко часа. Но основната грижа за кожата на всеки пациент с атопичен дерматит е хидратацията с емолиенти.
Какво се прави, в случай че атопичният дерматит не се повлиява от локални средства?
При средно тежък и тежък атопичен дерматит лечението е системно. Лекарствата, които прилагаме най-често, са системните кортикостероиди. В последните години има голям напредък в развитието на нови биологични медикаменти и на малки молекули за лечение на умерените до тежки форми на атопичен дерматит – в България имаме възможност да ги прилагаме за лечение. Малките молекули (JAK-инхибитори) са перорални лекарства за лечение на умерените до тежки форми на атопичен дерматит при пациенти от 12-годишна възраст нагоре. Тези медикаменти могат да потиснат сърбежа и да облекчат възпалената атопична кожа. Биологичните молекули са инжекцонни терапии, които сами по себе си с протеинова структура.
Как поддържат хигиената си пациентите с атопичен дерматит?
Те трябва да се къпят със щадящи кожата продукти – препоръчително под формата на олия. При малките деца не препоръчваме ежедневно миене на кожата, защото това води до допълнителното й изсушаване. Много е важно хидратиращият крем да се нанесе веднага след къпане. Кожата се подсушава с мека хавлиена кърпа и се нанася емолиентът.
Има ли препоръки за бельото и облеклото, което да носят тези пациенти?
Трябва да се носят само памучни дрехи, защото всички изкуствени материи дразнят кожата и засилват сърбежа. Абсолютно се изключват вълнените материи, защото те ужасно дразнят кожата с атопична екзема.
Какви изменения настъпват в кожата на пациентите, въпреки ежедневното й хидратиране по няколко пъти?
Трябва да се знае, че атопичният дерматит е заболяване, което голяма част от децата израстват. Само при 10% от малките пациенти заболяването остава за цял живот. Точно при тези пациенти, които продължават да страдат от атопичен дерматит и като възрастни, кожата около очите става по-тъмна и по-груба. Такива промени се наблюдават също по шията и по сгъвките на крайниците. На тези места настъпва лихенификация. Това означава загрубяване и уплътняване на кожния релеф.
Може ли нещо да се направи за подобряване състоянието на кожата на тези места?
За съжаление, не. Можем само да поддържаме състоянието с различни кремове, емолиенти и лекарства, които се предписват според тежестта на заболяването. Но обикновено дерматитът се израства към третата, седмата или четиринадесетата година и само при малка част от децата остава завинаги.
Възрастните с атопичен дерматит може ли да използват антиейдж козметика?
Разбира се, че може да използват антиейдж козметика, стига да нямат активен обрив по лицето. Козметиката трябва да е медицинска, която се закупува от аптека. Изискване към тази козметика е да бъде дерматологично тествана и хипоалергенна, защото немалка част от хората с атопичен дерматит имат контактна алергия към консерванти, парфюми, метали и други добавки в козметичните продукти. Така че тяхната козметика и за лице, и за тяло трябва да бъде напълно пречистена, медицинска.