Атопичен дерматит
Атопичният дерматит е хронично заболяване, което причинява възпаление, сърбеж и сухота на кожата. Това е една от най-често срещаните и най-тежки форми на екзема, която обикновено започва в детството, но въпреки това може да се появи на всяка възраст. Атопичният дерматит не е заразен, така че не може да се предава от човек на човек.
Атопичният дерматит е не само обрив или сърбеж по кожата. Заболяването има редица симптоми, които могат да окажат значително влияние върху ежедневието.
Силният сърбеж по кожата води до разчесване, което причинява по-нататъшно зачервяване, подуване, напукване и секретиране на лезиите, образуване на корички и лющене. В повечето случаи има периоди от време, когато заболяването се влошава – екзацербации (обостряния), последвани от периоди, когато кожата се подобрява или се изчиства напълно, наречени ремисии.
Не е напълно ясна причината за поява на атопичен дерматит, но се смята, че гените, имунната система и околната среда играят роля в заболяването.
Клинично заболяването силно се различава при отделните пациенти. Протичането му може да бъде от леко и средно до тежко и трудно за контрол, със значителна хетерогенност по отношение на разпространението, морфологията, интензивността и хода във времето на заболяването.
В зависимост от тежестта и локализацията на симптомите животът с атопичен дерматит може да бъде труден. Лечението може да помогне за контролиране на симптомите. При много хора атопичният дерматит се подобрява до зряла възраст, но при някои може да бъде заболяване за цял живот.
Има ли разлика между екзема и атопичен дерматит?
“Екземa” е термин, използван за описание на група кожни заболявания, характеризиращи се със суха, сърбяща и възпалена кожа. Атопичният дерматит е специфичен вид екзема, свързана с алергии и генетична предразположеност. Други видове екзема включват контактен дерматит, нумуларна екзема, застоен дерматит, дисхидротична екзема.
Въпреки че термините “екзема” и “атопичен дерматит” понякога се използват взаимозаменяемо, атопичният дерматит се категоризира по-тясно като специфичен, хронично рецидивиращ, възпалителен подтип екзема, който обикновено се проявява в кърмаческа възраст.
Симптоми
Атопичният дерматит има следните дългосрочни във времето и повтарящи се на цикли симптоми:
- Суха, лющеща се кожа
- Силен сърбеж
- Червени или кафеникаво-сиви петна по кожата
- Секретиращи лезии и образуване на крусти (корички), мехури
- Удебелена, напукана или лющеща се кожа
- Чувствителна кожа, която може да е болезнена при допир
- По-тъмна или по-светла засегната област от кожата
- Безсъние и затруднено заспиване поради сърбеж и дискомфорт
Най-честите симптоми при атопичен дерматит са сърбеж, сухота и възпаление на атопичната кожа. При хора със светъл тен засегнатата област на кожата обикновено е червеникава на цвят и може да стане кафява. При хората с по-тъмен тен засегнатата кожа може да стане по-светла или по-тъмна, тъй като атопичният дерматит засяга пигментацията.
Кои зони от тялото засяга най-често атопичният дерматит?
Атопичният дерматит може да се появи навсякъде по тялото, но най–често срещаните места са лицето (включително зоната около очите), шията и деколтето, скалпа, лакътните гънки, коленните ямки, ръцете и краката.
Появата и местоположението на обрива при атопичен дерматит варират в зависимост от възрастта:
- Кърмаческа възраст – в ранна детска възраст и до 2-годишна възраст най-често се появява червен обрив, който може да отделя секрет при разчесване, върху лицето (особено бузите), скалпа, флексорните зони (зоните от тялото, където се осъщестява процес на сгъване – зона зад колене, вътрешната част на лакти, китките). Състоянието рядко засяга областта на пелените. Ксерозата (сухата кожа) се появява рано и често обхваща цялото тяло. Кожните изменения са неясно дефинирани – без ясна граница от местата с незасегната кожа, зачервени , люспести и с корички петна и плаки. Загрубяването на кожата (т.нар. лихенификация) рядко се наблюдава в ранна детска възраст.
- Детска възраст – по време на детството, обикновено от 2-годишна възраст до пубертета, най-често се появява червен удебелен обрив, който може да секретира или кърви при разчесване, в гънките на лактите и коленете, шията, глезените, гънките между седалището и краката. Кожната сухота често обхваща цялото тяло. Кожата е лющеща се и груба. Загрубяването на кожата е характерно за детския атопичен дерматит. Кожните изменения са с коричи и отделящи секрет. Бледността на лицето е често срещана; около очите се появяват зачервяване и лющене. Често се наблюдават малки гънки, които се образуват по долните клепачи. Чести са одраскванията на кожата под формата на линии (екскориации) поради силен сърбеж и образуването на крусти (корички).
- Тийнейджърска и зряла възраст – през тийнейджърските и зрелите години най-често се появява червен до тъмнокафяв обрив под формата на люспи, който може да кърви и да се образува кора при разчесване, върху ръцете, шията, лактите и коленете, глезените и стъпалата, кожата около очите. Има изразена сухота на кожата, възможно е и загрубяване на кожата.
При атопичния дерматит са характерни повтарящи се цикли на интензивен сърбеж и разчесване. Този цикъл на сърбеж разчесване води до обостряне на заболяването и може да се прояви чрез симптомите на напукана, лющеща се и секретираща кожа, покриваща значителна част от тялото на засегнатия човек.
При атопичния дерматит свръхактивната имунна система причинява кожно възпаление. В много случаи чесането с цел временно облекчаване на практика влошава състоянието, тъй като се разрушава външният слой на кожата, което дава възможност за проникване на микроби, вируси и алергени в организма. Вследствие на това възниква реакция на имунната система и обривът и сърбежът стават по-силни. Този цикъл продължава и увеличава риска от инфекция.
За разлика от по-леките форми на екзема, атопичният дерматит обикновено не преминава за няколко дни или седмици, а често се възобновява или обостря след периоди на подобрение. Обострянията на заболяването и периодите на влошаване на симптомите се различават при отделните хора.
Атопичният дерматит е разнородно проявяващо се заболяване с различни по вид кожни промени и различни места по тялото, където те се появяват, различна интензивност на симптомите, протичане във времето и свързани съпътващи го заболявания.
Атопичната екзема не застрашава живота, но се среща често и хората с тази болест много често изпитват затруднения, водещи до нетрудоспособност.
Най-мъчителният симптом е сърбежът – такъв има при повече от половината възрастни хора (54,4%) с атопичен дерматит, а на второ мясо са кожната болка и нарушението на съня:
- Сърбеж – при болшинството хора с атопична екзема има сърбеж и той стои в основата на диагнозата на заболяването. При проведено в интернет проучване при 304 души с атопичен дерматит 91% споделят за най-малко 1 епизод на сърбеж дневно, а 68% съобщават за повече от 5 епизода на сърбеж дневно.
- Болка – при наскоро проведено проучване на болката, свързана с атопичен дерматит, при пълнолетни хора в САЩ по-голямата част от участниците (61%) съобщават за болка, свързана с екземата, най-често поради разчесване, кожни разкъсвания (фисури) и възпаление. Честотата и интензитета на болката при атопичен дерматит са свързани с по-тежко протичане и сърбеж.
- Нарушения на съня – налице е високо разпространение (33%-87,1%) на нарушенията на съня при пълнолетни хора с атопичен дерматит, които изглежда се влошават при повишаване на тежестта на заболяването и водят до сънливост през деня, умора и нарушено функциониране. Сърбежът и чесането допринасят за нарушенията на съня при пълнолетни хора с атопична екзема.
Симптоми и фази на атопичния дерматит
Атопичният дерматит е хронично, рецидивиращо, възпалително заболяване. Въпреки че клиничната картина винаги включва сърбеж, кожните промени са различни и засягат различни кожни зони в зависимост от клиничната фаза и възрастта на болния.
В зависимост от клиничната фаза атопичният дерматит може да бъде определен като остър или хроничен.
Въпреки че кожните изменения във всяка фаза имат различен и характерен вид, е възможно да са налични едновременно и двата вида кожни изменения.
Както при острия, така и при хроничния атопичен дерматит е възможно рискови фактори (напр. емоционален стрес, експозиция на алерген и т.н.) да причинят влошаване на състоянието.
- Остра фаза – кожните промени в острата фаза обикновено са възпалени, задебелни, лющещи се и могат да бъдат зачервени и да има мехурчета, пълни с течност. Освен това може да са налице секреция и крусти. Свързаните със сърбеж разчесвания с форма на линии – понякога под формата на коричка е възможно също да се наблюдават. Изключително тежките случаи, които обхващат цялото тяло (т.нар. ексфолиативен дерматит), се проявяват като зачервяване, лющене, секретиращи лезии и крусти по цялото тяло. Влошаването на заболяването е свързано с повишен сърбеж и съпътстващи разчесвания, както и повишено зачервяване, образуване на мехурчета и по-обширно засягане на кожата
- Хронична фаза – лезиите в хроничната фаза обикновено не са възпалени или зачервени, а са под формата на сърбящи задебелени плаки или възли (например участъци от задебелена кожа, разделени от дълбоки линейни бразди), причинени от повтарящо се триене или разчесване на засегнатите области. Тези лезии не са ясно отграничени от незасегнати кожни участъци и може да съпътстват остри прояви.
При атопичният дерматит невинаги се проявяват характерните симптоми. При деца и при възрастни могат да възникнат различни симптоми, които могат да бъдат единствена проява на заболяването или да съпътстват т.нар. „класическо“ проявление в зависимост от възрастта.
Атопична екзема на ръцете
Атопичната екзема на ръцете се проявява по местата на сгъване на китките (т.е. тази част от китката, която граничи с дланта на ръката) и върху горната част на ръцете и може да е налице едновременно с екзема на краката. Най-често се среща при пълнолетни хора, които са имали дерматит, които вече нямат дерматит в типичните области (например местата на сгъване), и е особено честа при хора, чиито ръце са хронично изложени на влага.
Екзема на лицето
Екземата на лицето може да бъде единствената проява на атопичен дерматит, но по-често съпътства „класическото” проявление на състоянието. Често се придружава от задебеляване на кожата и допълнителни гънки на кожата под очите (наричани линии на Дени-Морган). Често атопичната екзема може да обхване скалпа и лицето в кърмаческа възраст, преди бебето да започне да пълзи. Тези кожни промени могат да са обширни, тежки, секретиращи, покрити с корички червени петна по лицето. В детска възраст хроничните кожни промени може да обхванат обширни области от лицето.
Диагностика
Лекарят поставя диагнозата като задава въпроси (анамнеза), прави преглед и провежда изследване на кожата. Възможно е да се направят кожни тестове с цел изключване на други кожни заболявания, както и да се установят други заболявания, които в много случаи съпътстват атопичния дерматит.
Американската академия по дерматология препоръчва на медицинските специалисти да имат предвид следните симптоми при поставяне на диагнозата „атопичен дерматит“:
- Сърбеж
- Екзема (остра, подостра, хронична):
- (1) Типична морфология и възрастово-специфични модели (засягане на лицето/шията/екстензорите при деца, засягане на флексорните зони във всяка възрастова група, запазвайки слабините и аксиларните области);
- (2) хронична или рецидивираща история
Важни характеристики (подпомагат диагнозата) са следните:
- Ранна възраст на поява
- Атопия:
- (1) Лична и/или фамилна анамнеза;
- (2) IgE реактивност
- Ксероза (суха кожа)
Има и други неспецифични особености, които обаче биха могли да доведат до предполагаема диагноза „атопичен дерматит“ като например бледност на лицето, очни промени, задебеляване на кожата и др.
В България диагнозата „атопичен дерматит” се поставя най-често от дерматолози, а в определени случаи от педиатри, алерголози и от общопрактикуващи лекари.
Един от начинитее за оценка на тежестта на атопичния дерматит се основава на оценка на степента и тежестта на сърбежа, на кожните промени на екземата и на сухотата на кожата.
Съществуват няколко въпросника, които се използват от лекарите за оценка на тежестта на заболяването. Те оценяват различните прояви на атопичния дерматит – коя част от кожата е засегната и доколко, степента на зачервяване, сърбеж, загрубяване на кожата и др. Най-често се използват различни индекси като напр. Eczema Area and Severity Index, EASI.
Индексът EASI за оценка на тежестта на атопичния дерматит
Причини
От какво се причинява атопичния дерматит?
Точната причина за поява на атопичен дерматит не е изяснена, но се знае, че промените в защитния слой на кожата могат да предизвикат загуба на влага. Това може да причини изсушаване на кожата, което води до увреждане и възпаление на кожата. Ново изследване предполага, че възпалението директно предизвиква усещане за сърбеж, което от своя страна предизвиква разчесване. Това води до допълнително увреждане на кожата, както и до повишен риск от инфекция с бактерии.
Атопичният дерматит се дължи на сложни взаимодействия между генетични фактори и фактори на околната среда, които предизвикват неконтролиран имунен отговор, водещ до силен сърбеж и болезнен обрив:
- Генетика – заболяването може да се развива в поколенията на семейството, тоест предразположението към атопичния дерматит се унаследява. Някои хора с атопичен дерматит имат мутация на гена, отговорен за производството на филагрин.
- Имунна система – хората с атопичен дерматит имат свръхактивна имунна система, която реагира необичайно на определени тригери, което води до възпаление и увреждане на кожата.
- Фактори на околната среда – излагането на иританти (дразнители), като сапуни, перилни препарати, силни химикали, тютюнев дим, може да предизвика или влоши симптомите на атопичен дерматит. В допълнение, излагането на определени алергени, като прахови акари и полени, също може да предизвика състоянието.
Лечение
Важното е да знаете, че атопичният дерматит не може да бъде излекуван, но правилното лечение може да го контролира и да водите пълноценен живот.
Един план за лечение, създаден заедно с дерматолог, може да Ви помогне като си поставите заедно цели, които да постигнете.
Сред тях могат да бъдат:
- намаляване на честотата на обострянията
- редуциране на възпалението на кожата
- облекчаване на симптоми като сърбеж и болка
- предотвратяване на влошаването на екземата
- намаляване на риска от инфекция и усложнения
- поддържане на хидратирана кожа
Поради хроничния и рецидивиращ характер на атопичния дерматит необходимостта от лечение за облекчаване на симптомите и предотвратяване на обострянето може да продължи десетилетия.
Лечението на атопичния дерматит обикновено се извършва чрез многостранен подход, който включва:
- обучение на хората с атопичен дерматит и на близките им, които се грижат за тях,
- елиминиране на причинителите,
- възстановяване на кожата,
- различни терапии. Последното до голяма степен зависи от тежестта на заболяването.
При лечението на атопичния дерматит се разчита до голяма степен на пациентите, които сами да контролират заболяването си.
Възможностите за лечение на леката форма на атопичен дерматит са насочени към третирането на кожата чрез ежедневно къпане и грижа за кожата. Редовната употреба на овлажнители може да помогне за поддържане на кожата хидратирана и да намали сухотата и сърбежа.
Грижа за кожата у дома
Грижата за кожата у дома може да намали честотата или тежестта на обострянията и небходимостта от лекарства. Някои препоръки включват:
- Поддържане на кожата хидратирана – употреба на овлажнител за кожата два до три пъти на ден, който е специално предназначен за чувствителна кожа. Овлажнителят не трябва да съдържа алкохол, аромати, оцветители, аромати и други дразнещи кожата химикали. Препоръчва се нанасяне на овлажнител веднага след къпане или душ, когато кожата е все още леко влажна.
- Избягване на провокиращите фактори – някои вещества, като перилни препарати, сапуни, вълна и синтетични тъкани, могат да предизвикат обостряне на атопичен дерматит. Избягване на внезапни промени в телесната температура и стрес, които могат да причинят изпотяване.
- Къпане с хладка вода – горещата вода може да изсуши кожата и да влоши атопичния дерматит. Препоръчително е къпане с хладка вода с продължителност до 10-15 минути и употреба на подходящи измиващи продукти. Кожата не трябва да се търка или изсушава твърде силно или твърде дълго. След къпане е препоръчително да се нанася подходящ продукт върху влажна кожа, който да помогне за задържане на влагата в кожата.
- Носене на дрехи с меки и дишащи материи – употреба на меки, дишащи материи като памук и избягване на прилепналите дрехи, които могат да раздразнят кожата.
- Избягване на разчесване на обрива или кожата и поддържане на ноктите къси – разчесването може да увреди кожата и да доведе до инфекция. Поддържане на ноктите къси с цел да се сведат до минимум щетите, причинени от надраскване. Носене на ръкавици, ако разчесването през нощта е проблем.
- Контролиране на стреса – стресът може да предизвика пристъпи на атопичен дерматит. Възможни начини за справяне със стреса биха могли да бъдат практикуване на йога, медитация или упражнения за дълбоко дишане.
- Употреба на овлажнител за въздух – сухият въздух може да влоши атопичния дерматит. Употреба на овлажнител, за да се добави влага към въздуха в дома, може да е полезно.
Лечението на умерена до тежка форма на заболяването може да включва
- локални кортикостероиди – противовъзпалителни кремове, които са основен стълб при лечението на обострянията
- локални инхибитори на калциневрин – нестероидни кремове, които потискат имунната система, за да намалят възпалението и сърбежа
- локални инхибитори на фосфодиестераза-4 (PDE-4) – възпрепятстват производството на клетки на възпалението (т.нар. цитокини), които участват във възпалителния процес при атопичния дерматит
- влажна превръзка – обвиване на засегнатите области с влажни бинтове или дрехи, за да се осигури охлаждащ и овлажняващ ефект
- фототерапия – лечение с ултравиолетова светлина за намаляване на възпалението и сърбежа
- системни лекарства – перорални или инжекционни лекарства като кортикостероиди или имуносупресори за намаляване на възпалението
- биологични терапии (приложение чрез инжекции)– чрез тях в организма се блокират определени протеини, които могат да причинят възпаление и подуване
- JAK киназни инхибитори (приложение чрез прием на таблетки) – представляват малки молекули, имащи специфичен прицелен механизъм, които потискат възпалението и блокират нарушената патологична свръхреакция на имунитета.
Напредък в лечението на атопичния дерматит
Проведените научни изследвания с цел по-добро разбиране на имунните и на възпалителните механизми при атопичния дерматит доведоха до проучване на по-целенасочени стратегии за лечение, които да помогнат на хората да контролират по-добре заболяването си. От няколко години хората със среден към тежък атопичен дерматит в Европа имат възможност да се лекуват с нови терапии.
Става дума за две групи медикаменти. Към първата група спадат т.нар. биологични средства , насочени към някой от конкретните елементи в механизма на развитие на атопичен дерматит. Биологичният продукт е лекарство, произведено от биологични източници. Молекулите им са моноклонално антитяло – протеин, секретиран от имунните клетки, който може да се свърже с мишена (или друг протеин, като цитокин или неговия рецептор) и да го направи неефективен. При AД биологичните лекарства могат да променят повишения имунен отговор, предизвикващ болестта като повлияват (блокират) повишената продукция на възпалителните цитокини.
Във втората група влизат т.нар. JAK киназни инхибитори (янус киназни инхибитори, джак инхибитори), които представляват малки молекули със специфичен прицелен механизъм, които потискат възпалението и блокират патологичната свръхреакция на имунитета, което води до намаляване на сърбежа и изчистване на кожата.
Какво са янус киназните (джак, JAK) инхибитори?
-
Приемът на този тип лекарства може да подобри състоянието на кожата и да намали обрива и обострянето на атопичния дерматит, което да допринес за намаляване на болката, тревожността и депресията, които е възможно да се появят при хората с атопичен дерматит. Джак инхибиторите могат също така да облекчат нарушенията на съня и да подобрят като цяло ежедневието, затруднявано поради наличието на атопичен дерматит.
-
Янус киназните инхибитори (наричани накратко джак инхибитори или JAK инхибитори) действат като намаляват активността на ензим наречен „Янус киназа“, в организма. По този начин джак инхибиторите помагат за намаляване на възпалението. Този тип медикаменти се използват за контролиране на възпалителните процеси и при други хронични заболявания, засягащи ставите и стомашно-чревния тракт.
Епидемиология
Често ли е заболяването атопичен дерматит и кой може да се разболее?
Атопичният дерматит е заболяване, което засяга хора от всички възрасти по целия свят.
От 70-те години на миналия век честотата на атопичен дерматит в световен мащаб се е повишила два до три пъти в индустриализираните държави.
Атопичният дерматит е често срещано заболяване и обикновено се проявява в ранна детска възраст. При проучвания е установено, че атопичният дерматит засяга 15%-20% от всички деца, което го прави най-честото кожно заболяване при деца в световен мащаб.
При много деца атопичният дерматит изчезва преди тийнейджърските години. Въпреки това, някои деца, които развиват атопичен дерматит, могат да продължат да имат симптоми като тийнейджъри и възрастни. При някои случаи заболяването се появява за първи път в зряла възраст. Само 1%-3% от възрастните в световен мащаб са засегнати от заболяването.
Около 20% от възрастните с атопичен дерматит обаче страдат от умерена до тежка форма на заболяването.
При 85% от хората с атопичен дерматит заболяването се появява преди навършването на 5-годишна възраст. При много от тези хора то отшумява с напредването на възрастта. При някои хора обаче може да продължи и в зряла възраст.
Усложнения и придружаващи заболявания
Какви са възможните усложнения ако имам атопичен дерматит?
Вярно ли е, че покрай атопичния дерматит могат да се появят и допълнителни заболявания?
Въпреки че не е животозастрашаващо състояние, атопичната екзема може да окаже значително влияние върху качеството на живот. Някои от усложненията на атопичния дерматит включват:
- Кожни инфекции – сухата, напукана кожа, свързана с атопичен дерматит, може да създаде входна врата за бактерии, вируси и гъбички, които могат да причинят инфекции.
- Белези – в тежки случаи атопичният дерматит може да причини белези, които могат да бъдат перманентни.
- Нарушения на съня – сърбежът и дискомфортът, свързани с атопичния дерматит, могат да нарушат съня, което може да доведе до умора и влошено качество на живот.
- Психологически ефекти – атопичната екзема може да доведе до депресия и тревожност, особено при деца.
- Алергии – хората с атопичен дерматит са по-склонни да имат други алергични състояния, като астма, сенна хрема и хранителни алергии.
- Очни усложнения – тежкият атопичен дерматит може да причини очни усложнения, като конюнктивит и кератоконус.
- Хроничен сърбеж – дългосрочното разчесване може да доведе до състояние, известно като лихенификация.
- Променена пигментация на кожата – петна от кожа, които са по-тъмни или по-светли от околната област. Това усложнение след излекуване на обрива се нарича постинфламаторна хиперпигментация или хипопигментация. По-често се среща при хора с тъмна или черна кожа. Може да отнеме няколко месеца, докато промененият цвят на кожата се възстанови.
Повишен риск от поява на други заболявания
При хората с атопичен дерматит е налице повишен риск от възникване на други заболявания, включително:
- астма
- алергичен ринит
- други имуномедиирани възпалителни заболявания
Възможно е също така при тях да е налице повишен риск от поява на:
- сърдечносъдови заболявания
- психиатрични разстройства
Това, че атопичната екзема е първото заболяване, което се появява в поредица от алергични заболявания – включително хранителна алергия, астма и алергичен ринит, е провокирало на теорията за „атопичния марш“, която предполага, че атопичният дерматит е част от прогресия, която може да води до последващо алергично заболяване на други епителни бариерни повърхности (например гастроинтестинални или дихателни пътища).
Въздействие и тежест на заболяването
Кои са най-честите проблеми, с които живеят хората с атопичен дерматит?
Атопичният дерматит може да окаже влияние върху почти всеки аспект от живота на човека, особено при хората, които имат умерена до тежка форма на заболяването.
Възможно е тежестта на заболяването да бъде постоянна всеки ден, а не само по време на обострянията. Много хора с атопичен дерматит споделят за значително въздействие върху физическото, социалното и психологическото благополучие.
Сърбеж и нарушен сън
- Отличителният симптом на атопичния дерматит – силният сърбеж, е това, което прави заболяването атопичен дерматит тежко. Тази тежест нараства с времето, тъй като сърбежът причинява нарушения на съня. Нарушеният сън е основен проблем за хората сатопичен дерматит.
- Невъзможността за пълноценен сън и сърбежът влошават като цяло общото качество на съня. Това неминуемо води до по-трудно протичане на деня и свързаните с него ежедневни дейности за изпълнение.
Симптоми на болезнената кожа
- При проучване сред хора с атопичен дерматит от целия свят е установено, че повече от половината от тях страдат от силна кожна болка.
- В много случаи напуканата, лющеща се и секретираща кожа, увредена поради наличието на атопичен дерматит, е изключително болезнена и повлиява в негативен план ежедневието.
Психично и емоционално въздействие
- Голяма част от хората с атопичен дерматит изпитват значително отрицателно психично и емоционално въздействие от болестта.
- Много пълнолетни хора с атопичен дерматит съобщават, че заболяването ограничава начина им на живот, кара ги да избягват социални контакти и интимни отношения и оказва влияние върху ежедневните им дейности.
- В голямо проучване сред пълнолетни хора с тежка форма на атопичен дерматит (проведено от Европейската федерация на асоциациите на пациентите с алергии и заболявания на дихателните пътища (European Federation of Allergy and Airways Diseases Patients’ Associations, EFA) става ясно, че:
- 1 от всеки 4 пациенти съобщава, че смята, че не може да се справи с атопичния дерматит и не е в състояние да го контролира.
- Много хора с атопичен дерматит нямат оптимистичен възглед за живота с атопичен дерматит, като 39% от пациентите се чувстват виновни, че се чешат, а 31% се чувстват несигурни.
- Много хора с атопичен дерматит се срамуват от заболяването си и се опитват да го прикрият, а 61% от пациентите имат чувството, че заболяването им налага какви дрехи да обличат.
- В много случаи емоциите по отношение на собствената личност са негативни, като 39% от хората с атопичен дерматит се чувстват виновни, че се чешат, а 28% се притесняват за живота си и изпитват затруднения да се съсредоточат.
- Един на всеки трима души се опитва да избягва физически контакт с други хора, а 39% от участниците смятат, че интимните им отношения са проблемни.
- Хората с атопичен дерматит са изложени на по-висок риск от възникване на психични разстройства, включително тревожност, депресия, синдром на дефицит на вниманието/хиперактивност и суицидни мисли, като рискът нараства с увеличаването на тежестта на заболяването.
Разходи в тежест на личността и на обществото
- Неконтролираните признаци и симптоми на атопичния дерматит водят и до значителни разходи с цел облекчаване на състоянието. Тези разходи нарастват с увеличаването на тежестта на заболяването и поради недостатъчния му контрол.
- Използването на медицински услуги и разходите за тях са значително по-високи при хората с атопичен дерматит в сравнение със същия вид показатели при хора, които не страдат от това заболяване.
- Намаляването на производителността на труда и отсъствията по болест (от работното място или от училище), дължащи се на атопичен дерматит, са значителен проблем, който нараства с увеличаването на тежестта на заболяването и поради недостатъчния му контрол.
Р
И
С
К
Рискови и защитни фактори
Какво подобрява или влошава атопичния дерматит?
Някои външни фактори от заобикалящия ни свят и фактори, свързани със самия организъм, могат да повишат вероятността за поява на атопичен дерматит – те се наричат рискови фактори. Има и фактори, които биха могли да намалят вероятността за поява на болестта и се наричат протективни или защитни, фактори. Понякога, според обстоятелствата е възможно един фактор да е едновременно и рисков и протективен – такава е ситуацията на контакт с домашни любимци.
Рискови фактори
Сред основните рискови фактори за поява на атопичен дерматит са това дали в семейството има близки с това заболяване или с други болести, имащи връзка с атопичния дерматит (т.нар. фамилна анамнеза), както и специфични генетични мутации.
Възможно е обаче и други фактори да имат отношение към повишен риск от поява на атопичен дерматит:
- Фамилна анамнеза. Предава ли атопичния дерматит от родители на деца? Фамилната анамнеза за атопия е единият от двата основни рискови фактора за поява на атопичен дерматит. Ако в семейството има или е имално членове с екзема, астма или сенна хрема – това увеличава риска от развитие на атопичен дерматит. В проучвания при близнаци е установено, че състоянието възниква при 25% от двуяйчните близнаци и при 75% от еднояйчните близнаци. Допълнителни данни, подкрепящи ролята на фамилната анамнеза за появата на заболяването, са наблюденията, че атопичен дерматит възниква при 60% от децата с един родител с този вид екзема и при 80% от децата с двама засегнати родители.
- Генетични фактори – мутации, водещи до загуба на функция в гена, кодиращ филагрин (един от основните белтъци в структурата на кожата с ключова роля за поддържането на нейните бариерни функции), е вторият основен рисков фактор за поява на атопичен дерматит.
- Нарушена функция на имунната система – хората със свръхактивна имунна система или отслабена имунна система са по-податливи на развитие на екзема.
- Фактори от заобикалящата среда – излагането на определени фактори на околната среда като алергени, дразнители или екстремни температури може да предизвика или влоши симптомите на атопична екзема. Факторите на средата, които могат да повишат риска от поява на атопичен дерматит, са климат (ниски външни температури), градска (спрямо селска) среда, късно отбиване от кърмене, замърсяване, тютюнев дим, антибиотици (които могат да променят състава и разнообразието на микробиома на кожата и червата), висока експозиция на ендотоксини през първата година от живота и кожни дразнители (например вълна, ланолин, агресивни перилни препарати).
- Стрес – емоционалният стрес може да изостри симптомите на атопичен дерматит.
- Възраст и пол – атопичният дерматит е най-често срещан при кърмачета и малки деца, но може да се появи на всяка възраст. Женският пол е с по-висок риск от поява на състоянието.
- Фактори, свързани с начина на живот – нездравословното хранене, липсата на физическа активност, наднорменото тегло и тютюнопушенето също могат да увеличат риска от развитие на атопична екзема.
Защитни фактори
Протективните (защитни) фактори могат да намалят риска от развитие на атопичен дерматит или да предотвратят неговото обостряне:
- Избягване на дразнители (отключващи фактори) – избягването на отключващи фактори, които могат да причинят или влошат атопичния дерматит, като агресивни сапуни, перилни препарати и алергени като полени и акари, може да помогне за предотвратяване на обостряния.
- Овлажняване на кожата – редовното прилагане на емолиенти, мехлеми или кремове върху кожата може да помогне за поддържане на бариерата на кожата и предотвратяване на сухота, което може да намали тежестта на атопичния дерматит.
- Пробиотици – пробиотиците са полезни бактерии, които могат да помогнат за подобряване на здравето на червата, което е свързано с развитието на атопичен дерматит. Модулиране на чревната микробиота (чрез пре- и пробиотици по време на пренаталния и/или постнаталния период) – прием на пробиотични добавки преди и след раждането или консумация на храни като кисело мляко и кефир, може да помогне за подобряване на здравето на червата и потенциално да намали риска от атопичен дерматит.
- Кърмене – доказано е, че кърменето намалява риска от атопичен дерматит при кърмачета. Кърмата съдържа имуностимулиращи фактори и може да помогне за подобряване на здравето на червата при кърмачета.
- Слънцезащита – защитата на кожата от слънцето може да помогне за предотвратяване на влошаването на атопичния дерматит. Използването на слънцезащитен крем, носенето на защитно облекло и избягването на обедното излагане на слънце може да помогне за защита на кожата.
- Управление на стреса – стресът може да влоши симптомите на атопичен дерматит, така че практикуването на техники за намаляване на стреса като медитация, йога или упражнения за дълбоко дишане може да помогне за предотвратяване на обостряния.
Като цяло, включването на тези защитни фактори в ежедневието може да помогне за предотвратяване или намаляване на тежестта на симптомите на атопичен дерматит.
Източници
- https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/atopic-dermatitis/
- https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/eczema-atopic-dermatitis
- https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/atopic-dermatitis
- https://emedicine.medscape.com/article/1049085-overview
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1323893016301599?via%3Dihub
- https://www.uofmhealth.org/health-library/hw216104#hw216107
- https://link.springer.com/article/10.1007/s13555-018-0258-x
- https://www.niams.nih.gov/health-topics/atopic-dermatitis
- https://www.efanet.org/images/2018/EN_-_Itching_for_life_Quality_of_Life_and_costs_for_people_with_severe_atopic_eczema_in_Europe_.pdf