Заболяването се влияе и от замърсяването на околната среда
Втора поредна година продължава информационната кампания „Отново в кожата си“, посветена на атопичния дерматит и организирана от Асоциацията на пациентите с автоимунни заболявания, Българското дерматологично дружество и Портал на пациента. По този повод разговаряме с проф. д-р Здравка Демерджиева – всепризнат експерт по детска дерматология в България. От 2010 г. тя е началник на Клиниката по Дерматология и венерология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, като също така има ии индивидуална практика.
Проф. Демерджиева, какво представлява атопичния дерматит?
Атопичният дерматит е хронично рецидивиращо възпалително заболяване. Кожата е изключително суха и зачервена. Бариерната ѝ функция е силно занижена поради липсата на така наречения „бариерен филм“. По тази причина върху кожата много лесно се поселват бактерии и гъбички, което вторично усложнява атопичната екзема.
Основният симптом на атопичния дерматит е сърбежът. Той е най-интензивен през нощта, поради което децата са нервни и плачат, не могат да спят. Съответно и родителите не могат да спят. Затова казваме, че това е заболяване не само на детето, а и на цялото семейство.
Има ли генетична причина за атопичния дерматит?
Има доказана генетична причина – наличие на генна мутация, поради която в кожата липсва един белтък, който се нарича филагрин. Вследствие на липсата на този белтък интегритетът (целостта) на епидермиса е нарушен. Горният слой на кожата става пропусклив за всякакви вещества от околната среда, които се явяват алергени. Такъв е механизмът на патогенезата (възникването на заболяването) и при децата, и при възрастните.
На болните от атопичен дерматит трябва да се направи генетичен тест, за да имаме яснота дали детето ще може да преодолее заболяването (да го израсте), или ще страда от атопичен дерматит и като възрастен, когато има генна мутация и филагрин не се произвежда от организма.
Освен генетична предразположеност, за заболяването също играе роля въздействието на алергените от околната среда. Случаите на атопичен дерматит се увеличават, защото това е болест на съвременната цивилизация. Дори сред мигрантите, които идват в Европа, зачестяват болните от атопичен дерматит. Това означава, че заболяването се влияе и от замърсяването на околната среда, и от хигиенните средства, които използваме за кожата си. Затова трябва да бъдем много внимателни какви сапуни ползваме, с какви перилни препарати перем дрехите си, с какви кремове се мажем. Трябва да поддържаме кожата още в бебешка възраст с козметични средства без алергени, а децата да обличаме в памучни дрехи.
На каква възраст при децата най-често се появява атопичен дерматит? Как протича при тях? Има ли разлика в протичането при юношите?
Атопичният дерматит започва от тримесечна бебешка възраст нагоре – още в ранното детство се появява симетрично зачервяване на бузите и брадичката и сухота на цялата кожа. При по-големите деца, както и при възрастните, обривът се появява по гънките на шията, предлакътните и задколенните гънки. На тези места има зачервяване и оток на кожата, който ние, дерматолозите, наричаме инфилтрат. От разчесванията се получават драскотини и често настъпва вторично инфектиране на кожата, при което на тези места изтичат секрети, гной, лимфа. А отгоре се получават крусти – засъхнали корички. По тях разбираме, че кожата е допълнително инфектирана.
Колко деца са диагностицирани с атопичен дерматит в България?
Смята се, че децата с атопичен дерматит в България са около 400 000. Диагнозата атопичен дерматит се поставя бързо, защото много деца са засегнати и колегите имат опит със заболяването. Освен от дерматолозите, заболяването се разпознава добре и затова при голяма част от децата диагностицирането се извършва успешно от педиатрите. Но когато става въпрос за лечение, то се прави само от дерматолози.
Как се лекува атопичният дерматит при деца и юноши?
Атопичният дерматит се лекува с локална (за нанасяне върху кожата) и със системна терапия. Системната терапия се налага, когато заболяването не се овладява с локалното лечение. Тогава пациентите се хоспитализират и се прилагат системни кортикостероиди и цитостатици.
Най-новите средства, с които разполагаме, са JAK-инхибиторите и биологичните терапии. Тези съвременни медикаменти се заплащат от Здравната каса и са достъпни за пациентите със среден и тежък атопичен дерматит. Със съвременните методи на лечение можем да лекуваме ефективно пациентите с това заболяване, които никак не са малко.
Какви грешки се допускат в лечението?
Почти не се допускат грешки в лечението на атопичния дерматит. Когато разполагаме със всички възможности за съвременно лечение, можем да избираме най-подходящата терапия за всеки конкретен пациент.