Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Проф. Евгения Христакиева д.м.: Често откриваме атопичен дерматит и в късна възраст

МЕНЮ

Най-впечатляващият ефект на новите терапии е бързото потискане на сърбежа

Дерматологът проф. д-р Евгения Христакиева е ръководител Катедра дерматология към Тракийския университет и началник на Клиниката по кожни и венерически болести на Университетска болница „Проф. Стоян Киркович“ в Стара Загора.

Проф. Христакиева е също член на управителния съвет на Българското дерматологично дружество и председател на Българо-германското дерматологично дружество. За Портал на пациента проф. Христакиева обясни особеностите на атопичния дерматит и новите възможности за лечението на неговите тежки форми.

Проф. Христакиева, какъв научен напредък е постигнат през последните години в разбирането на заболяването и относно причините, които го предизвикват?

Има невероятен научен напредък в разбирането на патофизиологичните механизми на атопичния дерматит. Напрекъснато излизат нови данни за епидемиологията на заболяването и за клиничните му характеристики. Вече разполагаме с нова стратегия за определяне на ендотипове и фенотипове на болестта, като използваме биологични маркери, които комбинираме с клиничната картина. При атопичния дерматит се наблюдава възпалителен марш, който започва от ранна детска възраст – още след раждането, и през различните възрастови периоди се проявява с различни клинични симптоми. Знаем механизмите на възникване на заболяването:

  • това е имуномедиирано заболяване, свързано с Тh2 компоненти на имунопатогенезата
  • при него е  нарушена бариерната функция на кожата, за което има генетична предиспозиция.

Говорим за атопичния дерматит и като системно заболяване с други придружаващи заболявания. Има атопичен дерматит само с кожна изява, но има и заболяване, което протича заедно с астма, със сензитивност към определени храни, с полипози, алергични прояви, конюнктивити.

Така че е изключително важно, когато определяме терапията, първо да определим какъв тип е болестта, кои са дефектите и нарушенията в организма, каква е възрастта на пациента, и тогава да търсим комплексно решение.  

 В последните години съчетаваме ендотиповете на заболяването (на база молекулярни характеристики) с възрастовите особености, което води до персонализирана оценка на състоянието и персонифицирана терапия. Има значение дали е атопичен дерматит в ранна кърмаческа възраст, дали е в детска възраст, дали е при възрастен или в късната възраст. Често установяваме и по-късно експресирал (изявил се) атопичен дерматит в късната възраст на човека.

Какви са симптомите, при които човек със съмнение за атопичен дерматит трябва да се обърне към специалист дерматолог?

Симптомите се различават в голяма степен в различните възрасти.

При децата екземата е основно по бузките, шията, в гънките, където често се получава стафилококова колонизация. При децата заболяването е обикновено в остра фаза.

Докато при възрастните има хронично протичане със зачервяване и загрубяване на кожата по лицето и по цялото тяло, съпроводено с мъчителен сърбеж. Това води до влошено качество на живот. По-възрастните обикновено търсят помощ заради сърбежа, заради който не могат да спят. Това постоянно разчесване и разраняване на кожата ги влудява и затова търсят специализирана помощ.

Пациентите с атопичен дерматит във всички възрасти са с много суха кожа, с нарушена бариерна функция. И когато тя се разчесва и разранява, това води до допълнителна колонизация на стафилококи и бактерии, които вторично инфектират кожата.

При атопичния дерматит има и сезонно активиране на заболяването през студените месеци. Пациентите се чувстват добре през летните месеци и на море. Доста години прекарах в Израел, оглавявайки дерматологична клиника на Мъртво море. Видях, че пациентите изключително добре се повлияваха от морския климат. Добре им влияе и фототерапията.

Характерни за пациентите с атопия са нестандартните реакции на различни алергени в това число и на детергенти (почистващи средства).

По наши наблюдения пациентите с атопичен дерматит имат и характерови особености. Те са с развит интелект, изключително информирани, по-будни, по-активни. Винаги имат собствено мнение. Много е трудно лекарят да ги убеди за някое лечение. Задават много въпроси, сменят бързо решенията си. Децата в училище са хиперактивни и трудно си задържат вниманието.

Какви са съвременните терапии, с които могат да се лекуват хората с атопичен дерматит в България?

Можем да избираме специфични молекули за терапия на заболяването. И то не само като включим някои пациенти в клинични проучвания.

За щастие Здравната каса вече заплаща съвременни молекули за терапия на атопичен дерматит. Съвременните терапии са насочени изключително към блокиране на Тh2 модела на възпаление. Вече разполагаме и с биологична терапия, при която се блокират специфични цитокини, участващи във възпалението. Въведоха се също в клиничната практика нови таргетни малки молекули, каквито са JAK-инхибиторите, които атакуват по-голям брой цитокини и така блокират възпалението на няколко нива.

Доколко малките молекули помагат и как биха могли да подобрят ежедневието на хората, които се лекуват с тях?

Това е нова терапия, която бележи голям прогрес в лечението на атопичния дерматит. Заплаща се от Здравната каса, но трябва да се прецизира добре на кои пациенти да се приложи. Изискването е атопичният дерматит да е умерен или тежък, да има давност поне шест месеца и пациентите да са използвали без успех класически терапии за заболяването. За максимален ефект е важно също пациентите да са непушачи и да нямат някои съпътстващи заболявания.

При нас в Стара Загора има лекарска комисия, която одобрява лечението, след като дерматолог е насочил пациента към тази терапия, и проследяваме на шест месеца и на година нейния ефект. Виждаме изключително добри резултати от лечението с JAK-инхибитори. Най-впечатляващият ефект е бързото потискане на сърбежа. Пациентите споделят, че се чувстват изключително комфортно и могат да спят спокойно. Отшумява също екземата – зачервената кожа. JAK-инхибиторите имат бърз ефект, но не трябва да се спират, тъй като ефектът изчезва. Но когато отново се започне терапията, симптомите утихват.

Трябва да се знае, че паралелно с прилагането на тази терапия, е необходимо да продължи правилното поддържане на кожата – да се мие с хладка вода, редовно да се хидратира и омазнява. По този начин ще се подобри нейната бариерна функция.

Какво е важно да споделят пациентите с атопичен дерматит с лекуващия дерматолог, преди да започнат терапия?

Винаги задавам въпрос на пациента какво знае той за заболяването си и за съществуващите терапии и кои терапии предпочита. В пубертетната възраст младите хора са доста консервативни и се съпротивляват на приема на таблетки и на инжекции. Те имат собствена идея за терапията.

Много е важно да усетиш дали пациентът психически е готов за тази терапия, за да се придържа към нея. Нужен е искрен разговор, за да се създаде доверие между лекар и пациент. Той трябва да получи правилната информация, защото в днешно време има стотици некоректни източници, заради които болните търсят алтернативни лечения в желанието да са максимално безвредни. Трябва ясно да се каже какви са вероятните странични ефекти, ако се приема системен медикамент, но и какви са ползите от него. По този начин пациентът може да прецени на какви мъки се обрича, ако не се лекува.

От „Портал на пациента“ създадохме онлайн въпросника АТОПИМЕТЪР, който да помогне на пациентите да оценят влиянието на атопичния дерматит върху качеството им на живот. Смятате ли, че подобен онлайн инструмент може да помогне на пациента да разбере по-добре състоянието си и да достигне до дерматолог?

Винаги обратната връзка от пациента е много важна, независимо че е субективна. Дори когато правим клинични проучвания, пациентите си водят дневник, в който задължително сами си оценяват състоянието, доколко то влияе на техния живот. Но тази самооценка трябва да попадне в ръцете на експерт дерматалог, който заедно с пациента да оцени неговото виждане за заболяването. Понякога нашата оценка за тежест на атопичния дерматит се разминава с оценката на пациента. Атопиметърът е много добра възможност пациентът да вземе решение да отиде на дерматалог.

АТОПИМЕТЪР е кратък онлайн въпросник, с помощта на който всеки човек с атопичен дерматит, или съмнение за това заболяване, може да разбере до колко състоянието му влияе на ежедневието му и в реално време да получи персонализиран отчет с резултати, които да обсъди със специалист дерматолог. Изчисленията са базирани на глобалната скáла за въздействие върху атопичния дерматит ADerm-IS (Atopic Dermatitis Impact Scale).

Източник: Портал на пациента.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ