Портал на Пациента

НЕ СИ САМ!

Саркома | Диагностика

Симптомите на саркома на костите и меките тъкани са много общи. Няма ясен признак, по който да се разпознава от лекарите, които да поставят точна и ясна диагноза, че е точно това. Някои пациенти разказват за различен опит в търсене на медицински съвет по повод техни симптоми. Най-често се търси съдействие от личния лекар. Други отиват до местните спешни центрове или друг тип лечебни заведения.

Някои хора бързо се ориентират към допълнителни тестове и изследвания или второ мнение, но често те трябва да се върнат отново при личните лекари три или четири пъти преди да могат да направят още изследвания. Първичния костен рак е много рядко заболяване и в повечето случаи личните лекари не могат да разпознаят симптомите.

Ето няколко случая, в които трябва да настоявате за допълнителни образни изследвания:

  • Деца, тийнейджъри или млади хора с необяснимо подуване на костта, болка или ограничена подвижност, трябва веднага да бъде направена рентгенова снимка в рамките на 48 часа. Ако има минимално съмнение за нещо нередно с костите, то личния лекар веднага трябва да насочи пациента към специалист.
  • Възрастните пациенти трябва да бъдат насочени към специалист в рамките на 2 седмици ако резултата от рентгеновата снимка показва съмнение за костно образувание;

В случай, че рентгеновата снимка е нормална, но симптомите продължават, то пациента трябва да бъде насочен за повторна снимка или ЯМР, които да се направят от специалист в рамките на до две седмици (за възрастни) и до 48 часа (за деца);

Критично важно е лечението на остеосарком да се провежда от мултидисциплинарен екип, който има опит.

Какви изследвания са необходими:

Когато пациент е насочен към специализиран център по костни ракови заболявания за извършване на хирургическа операция, е необходимо да се направят допълнителни изследвания, които да потвърдят дали наистина се касае за рак на костите, и ако е така – какъв вид е.

Може да се включат следните изследвания:

  • Рентген – правят се рентгенови снимки на костта, включително на ставите отгоре и отдолу. Това рентгеново изследване може да покаже подуване около костта или области с анормален костен растеж. Препоръчително е да се прави рентгенова снимка на гръдния кош, за да се покаже дали ракът се е разпространил в белите дробове.
  • ЯМР
  • Компютърен томограф (КТ) на гръден кош
  • ПЕТ скенер за проверка за наличие на метастази
  • Кръвни изследвания:

Кръвната химия (урея и електролити) се проверява, за да се изследват нивата на нормалните соли, урея и креатинин, които са отпадъчни продукти. Този тест може да покаже дали бъбреците работят добре;

Пълната кръвна картина (ПКК) преброява броя на различните видове кръвни клетки в кръвта на пациента по това време.

Червени кръвни телца- които пренасят кислород в кръвта.

Белите кръвни телца – които са от съществено значение за имунната система (и общо за всеки тип);

Тромбоцити – които са от съществено значение за образуването на кръвни съсиреци и струпеи;

Нива на хемоглобин – който се намира в червените кръвни телца.

Чернодробни функционални тестове (LFTs), за да видите как работи черният дроб.

Скоростта на утаяване на еритроцитите (ESR) е тест за търсене на признаци на възпаление.

Нивата на C-реактивния протеин (CRP) се тестват, когато нивата на CRP се повишават при възпаление.

Нивата на алкалната фосфатаза (ALP) се измерват при пациенти със съмнение за костен сарком.

  • Биопсия – специализирана процедура, която може да бъде извършена от специалист по ортопедична

хирургия или саркома радиолог в хирургически център за рак на костите и/или меките тъкани. Биопсията представлява вземане на малка проба от бучката или тумора, за да може патолога да изследва клетките и да определи дали е канцерогенно или не.

Биопсията може да бъде “иглена” или “отворена”.

  • Иглената биопсия: иглата се вкарва в тумора, за да се изтегли малко количество туморна тъкан (това може да се направи под местна анестезия). Често, за да се знае от къде точно да се вземе пробата, този тест се извършва успоредно с рентгеново или КT сканиране, което да насочи лекаря.
  • Отворена биопсия (или хирургическа биопсия): тя се използва по-рядко от иглената. Тази форма на биопсия се извършва по време на кратка операция за отстраняване на малко парче тумор, докато пациента е под обща анестезия. Това изследване обикновено се използва, ако иглената биопсия не дава достатъчно информация за диагноза и лекарят желае да проучи по-задълбочено.

ВНИМАНИЕ: След извършване на отворена биопсия, лечението трябва да започен не по-късно от 10 дни след извършването на биопсията. Саркома е много агресивен вид тумор, който реагира на изрязване на парче от образуванието!

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ